Domowe sposoby na odświeżenie powietrza w domu

Prawidłowa wymiana zużytego i zanieczyszczonego powietrza na świeże jest podstawą naszego dobrego samopoczucia. Jednak w sezonie zimowym, przy pozamykanych szczelnie oknach, powietrze wymaga uzdatnienia, tak aby miało odpowiednią wilgotność, było czyste, świeże i umożliwiało spokojny sen. W jaki sposób poprawić jego jakość? Oto nasze sposoby na odświeżenie powietrza w domu.

zapachzapachzapachzapach

Odświeżanie powietrza – kiedy je stosować?

Powietrze świeże to powietrze zdrowe – przyczynia się do efektywnego snu, ma odpowiednią wilgotność i pozbawione jest nieprzyjemnych zapachów dobiegających z zewnątrz budynku. Ta ostatnia kwestia jest stosunkowo łatwa do poprawienia – jeśli budynek mieszkalny usytuowany jest w pobliżu zakładu produkcyjnego lub przetwórczego generującego nieprzyjemne aromaty, niechcianą woń możemy skutecznie zniwelować, stosując jeden z wielu dostępnych odświeżaczy powietrza. Ze sposobów tych korzystają również właściciele samochodów, zwłaszcza przy niewydolnej klimatyzacji lub palący tytoń wewnątrz pojazdów. Popularne drzewka przesycone aromatem wanilii, zielonego jabłuszka czy innej ulubionej kompozycji zapachowej są często widoczne za przednią szybą samochodu. W pomieszczeniach mieszkalnych stosujemy z kolei aromaty w sprayu lub aplikatory automatycznie generujące orzeźwiający lub egzotyczny, relaksujący aromat.

Odświeżanie powietrza niezbędne w sezonie grzewczym

Miesiące, w czasie których zmagamy się z zimnem, przypadają od przełomu września i października do kwietnia, a nawet do maja. Korzystamy wtedy z różnych sposobów na dogrzanie chłodnych wnętrz mieszkalnych i użytkowych – od miejskiej sieci ciepłowniczej, przez domowe instalacje c.o., po pojedyncze urządzenia grzewcze zasilane energią elektryczną, w których czynnikiem grzewczym jest szamot lub olej. Gorące kaloryfery ocieplają wnętrza mieszkań, ale przyczyniają się jednocześnie do pogorszenia jego jakości – polegającym na nadmiernym przesuszeniu. Brak wilgoci w powietrzu sprzyja infekcjom i pogorszeniu samopoczucia. Należy więc zwiększać zawartość pary wodnej w powietrzu – jak to zrobić?

zapachzapachzapachzapach

Jak nawilżać powietrze domowymi sposobami?

Wystarczy na gorący kaloryfer lub grzejnik położyć zwilżony materiał tekstylny, by ulatniającego się z niego para wodna przyczyniła się do nawilżenia powietrza. Sposób ten jest skuteczny, ale tylko na krótką metę. Ma jeszcze jedną wadę – ogranicza ilość gorącej powierzchni, którą zajmuje na przykład mokry ręcznik, co przyczynia się do niespełniania przez kaloryfer podstawowego zadania – ogrzewanie ma mniejszą skuteczność.

Lepsze rezultaty – i to w przeciągu dłuższego czasu – przyniesie umieszczenie w pobliżu grzejnika naczynia z wodą. Pod wpływem wysokiej temperatury para wodna swobodnie mieszać się będzie z suchym powietrzem.

Odświeżanie powietrza przez nawilżanie i oczyszczanie

Jakość powietrza w pomieszczeniach można w łatwy sposób polepszyć, jeśli zastosowane zostaną urządzenia mające za zadanie nadać mu więcej wilgoci i oczyścić je z niekorzystnych substancji i elementów. Do urządzeń takich, które szczególnie dobrze sprawdzają się w miesiącach zimowych, należą nawilżacze, które – na przykład za pomocą ultradźwięków – zmieniają stan skupienia wody na gazowy i mieszają ją z powietrzem. Na podobnej zasadzie działa oczyszczacz, który dodatkowo powietrze pozbawia nieprzyjemnych zapachów, na ich miejsce generując ulubiony zapach, który w postaci olejku wlewamy do pojemnika z czystą wodą.