Jak czyścić czarne baterie? Podpowiadamy jak czyścić i pielęgnować czarną armaturę
Czarne baterie umywalkowe to hit nowoczesnych aranżacji. Eleganckie i praktyczne, doskonale komponują się z różnymi stylami wnętrz. Dowiedz się, jak je pielęgnować, by długo cieszyły oko. Sprawdź szczegóły na naszym blogu!
Spis treści:
- Hit aranżacyjny w najciemniejszym z kolorów
- Czy czarny kran łatwo się brudzi?
- Jak czyścić czarne baterie? Praktyczne wskazówki
- Czym czyścić czarną armaturę - skuteczne preparaty
- Domowe sposoby na czyszczenie czarnych baterii
- Plany i zacieki na czarnej armaturze? To już nie problem
Hit aranżacyjny w najciemniejszym z kolorów
Baterie mają z pozoru prostą funkcję. Jednak dzięki ciekawym formom stają się praktyczną ozdobą kuchni i łazienki. Nowoczesne krany zachwycają kształtami, ale też kolorem. Chociaż do tej pory w polskich domach dominuje srebrna armatura, nie jest już bezkonkurencyjna. Do aranżacyjnych hitów należy przede wszystkim czarna bateria umywalkowa.
Kolor, który jeszcze niedawno uchodził za odważny i ekstrawagancki, dziś jest wręcz synonimem nowoczesnego projektowania. Czarna armatura w łazience czy kuchni sprawia, że wnętrze prezentuje się wyjątkowo elegancko i gustownie. Jest wyrazistym akcentem oraz doskonale sprawdza się w minimalistycznych aranżacjach. Co ważne, czerń nigdy nie wychodzi z mody. Nawet jeśli zmienią się trendy, łazienka w której znajduje się czarna bateria umywalkowa, zawsze będzie prezentowała się stylowo. To samo tyczy się kuchni, ponieważ również w niej możesz zainstalować ciemną armaturę.
Krany w czarnym kolorze łatwo dopasujesz do wystroju wnętrza. Najlepiej pasują do pomieszczeń w stylu minimalistycznym, loftowym czy rustykalnym. Komponują się z wszystkimi barwami i różnymi fakturami. Stworzą atrakcyjną całość z marmurem, betonem, drewnopodobnymi płytkami czy jasnymi kaflami. Jeśli chcesz, aby czarna armatura w łazience i kuchni nawet po wielu latach prezentowała się nienagannie musisz pamiętać o jej odpowiedniej konserwacji. Jak dbać o czarną armaturę?
Czy czarny kran łatwo się brudzi?
Łatwo określić mankamenty srebrnej armatury. Widać na niej smugi, zacieki oraz osad i ślady z mydła. Czy podobnie jest z czarnymi kranami? Pod względem użyteczności nie różnią się one w zasadzie od chromowanych modeli. Brudzą się tak samo szybko. Zaletą ciemnego koloru jest jednak fakt, że nie wszystkie zabrudzenia rzucają się w oczy od razu, jak w przypadku srebrnych elementów. Wielu dekoratorów uważa nawet, że czarna bateria kuchenna i łazienkowa jest jednym z najbardziej praktycznych wyborów.
Producenci nie stworzyli jeszcze armatury odpornej na brud w żadnym kolorze. Wielu stara się jednak unowocześnić swoje wyroby tak bardzo, aby ich konserwacja była jak najmniej uciążliwa. W tym celu pokrywają czarne baterie specjalnymi powłokami, które chronią przed zaciekami czy powstawaniem osadów. Część kranów zyskuje kolor w procesie galwanizacji, dzięki czemu jest on trwały i odporny na uszkodzenia. Z praktycznego punktu widzenia czarna armatura jest dobrym wyborem.
Warto mieć świadomość, że ilość zabrudzeń oraz częstotliwość ich pojawiania się w nieznacznym stopniu zależy od koloru kranu. Często jest to kwestia jakości wody. Oczywiście nie zmienia to faktu, że ciemne baterie należy regularnie pielęgnować. Jak dbać o czarną armaturę?
Jak czyścić czarne baterie? Praktyczne wskazówki
W kwestii konserwacji domowych kranów istotna jest zarówno odpowiedź na pytanie o to, czym czyścić czarną armaturę, jak również w jaki sposób robić to poprawnie. Na samym początku warto powiedzieć o jednej z istotniejszych kwestii, czyli regularności. Systematyczne czyszczenie czarnej armatury - co 3 dni lub minimum raz w tygodniu - pozwoli Ci utrzymać kran w kuchni czy łazience w nienagannej kondycji. Zadanie to nie jest czasochłonne, ale zdecydowanie skuteczne. Dzięki regularności unikniesz też sytuacji, w której w okolicy baterii zgromadzi się nadmiar osadu z mydła czy kamienia. Częste czyszczenie baterii pozwoli Ci uniknąć uszkodzenia elementów konstrukcyjnych kranu i wpłynie na jego poprawne działanie.
Unikaj szorowania baterii ostrymi czyścikami. W ten sposób możesz uszkodzić powłokę armatury. Chociaż kran jest trwały i solidny, powłoka wykończeniowa może okazać się bardzo delikatna. Szczególnie efektowne, czarne baterie są wrażliwe na zarysowania. Delikatna ściereczka przyda Ci się niezależnie od tego czy zamontujesz w domu matową, czy błyszczącą armaturę.
Czym czyścić czarną armaturę - skuteczne preparaty
Chcąc odświeżyć wygląd kranu, nie wybieraj silnych środków czyszczących z formułą, zawierającą ścierne składniki. Takim preparatem łatwo możesz uszkodzić powierzchnię baterii i ją zmatowić. Szczególnie, jeśli będziesz silnie trzeć powłokę w celu jak najszybszego jej wyczyszczenia. Środki ścierne w ogóle nie są zalecane do czyszczenia domowych kranów. Uważaj też na preparaty, w których składzie wymieniony jest chlor lub kwas. Czym czyścić czarną armaturę łazienkową i kuchenną?
Odpowiednim środkiem będą delikatne mleczka i płyny. Czasem czyszczenie szmatką zwilżoną jedynie wodą również przynosi spodziewany efekt. W przypadku czarnej armatury doskonale sprawdzą się preparaty, w których składzie znajdują się substancje tworzące na armaturze powłokę hydrofobową. Dzięki niej krople wody tak łatwo nie utrzymają się na powierzchni kranu. To z kolei pozwala ograniczyć ilość osadu. Znalazłeś preparat do czarnej armatury? Śmiało możesz go zastosować podczas porządków.
Domowe sposoby na czyszczenie czarnych baterii
Przez lata stosowały je nasze babcie. Mimo że sklepowe półki uginają się od profesjonalnych środków czystości, domowe sposoby na czyszczenie kranów też są skuteczne w przypadku czarnych modeli. Uchodzą za nieszkodliwe, a do ich przygotowania potrzebujesz jedynie kilku rzeczy z kuchni. Czym czyścić czarną armaturę łazienkową?
Jednym z prostszych rozwiązań jest użycie płynu do mycia naczyń. Połącz go w proporcji 1:1 z wodą i nanieś na miękką ściereczkę. Taką mieszanką wyczyść baterie w kuchni oraz łazience. Na koniec wytrzyj krany do sucha. Na uciążliwe ślady kamienia i osadu wypróbuj uniwersalną mieszankę od lat stosowaną w domach - roztwór wody z octem. Obie substancje połącz w proporcji 1:1. Jeśli po przetarciu baterii takim płynem osad wciąż pozostanie na armaturze, namocz kilka wacików i przyłóż je w problematycznych miejscach. Już po godzinie powinieneś łatwo wyczyścić kran. Pamiętaj tylko, aby nie stosować samego octu. Może on uszkodzić czarną armaturę.
Plany i zacieki na czarnej armaturze? To już nie problem
Gustowne, eleganckie, ponadczasowe - zdecydowanie tak prezentują się czarne krany w nowoczesnych łazienkach i kuchniach. Chociaż mogą wydawać się uciążliwe do utrzymania w czystości, nie brudzą się bardziej niż chromowane modele. Aby wyczyścić czarną armaturę użyj delikatnych preparatów czyszczących (bez środków ściernych) lub domowych roztworów z płynem do naczyń czy octem. Pamiętaj, aby podczas czyszczenia obchodzić się z kranem delikatnie i używać miękkiej ścierki. Kluczowa jest także regularność. Systematyczne czyszczona czarna bateria kuchenna czy łazienkowa przez długi czas będzie się prezentowała w nienaganny sposób. Odpowiednie środki do czyszczenia oraz stylowe, czarne krany kupisz w Castoramie.
Data aktualizacji: 17.07.2024