Przejdź do głównej treści

Grzyb na oknie – przyczyny i metody walki z pleśnią w domu

Grzyb na oknie to nie tylko kwestia estetyczna, ale także poważne zagrożenie dla zdrowia domowników. Jakie są przyczyny jego pojawiania się i jak efektywnie zwalczać pleśń w domowych warunkach? Znajomość tych informacji może być kluczowa dla każdego właściciela nieruchomości.

Spis treści:

  • Czym jest pleśń?
  • Czy pleśń na oknach można uznać za niebezpieczną dla zdrowia?
  • Jakie są przyczyny powstawania pleśni w domu?
  • Domowe sposoby na pleśń w oknach – odgrzybianie domu
  • Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się grzybów na domowych oknach? Polecane środki chemiczne

Czym jest pleśń?

Mianem pleśni określa się powszechnie saprotroficzne grzyby – małe organizmy żywiące się organicznymi produktami, m.in. tkaninami i drewnem.

Rosną w formie drobnych i nitkowatych strzępek oraz mogą przybierać różne kolory. Przypominają swoim wyglądem plamy lub naloty brudu. Ich zarodniki są przenoszone drogą powietrzną.

Do życia potrzebują wilgoci i z tego powodu zwykle występują w pomieszczeniach cechujących się słabą cyrkulacją powietrza oraz mających tendencję do zatrzymywania wody. Warto szukać ich nie tylko przy oknach, ale również w strefach:

Stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i szpecą wnętrza. Ich natychmiastowe usunięcie po wykryciu jest niezbędne.

Kolor grzyba przy oknie – czy ma znaczenie?

Kolor grzyba może bezpośrednio wskazywać na jego gatunek. Najczęściej spotykane są pleśnie koloru zielonego – Penicillium i Aspergillus, czarnego – Stachybotrys oraz białego – Cladosporium.

Wczesne rozpoznanie koloru pleśni może znacząco ułatwić proces odgrzybiania, ponieważ różne gatunki wymagają odmiennych metod zwalczania.

Czy pleśń na oknach można uznać za niebezpieczną dla zdrowia?

Pleśń jest niebezpieczna zwłaszcza dla alergików i osób zmagających się z obniżoną odpornością. Zawarte w grzybach mikotoksyny mogą prowadzić do zatrucia organizmu i rozwoju alergii, a nawet chorób układu oddechowego oraz pokarmowego – niektóre odmiany są w stanie spowodować wystąpienie wrzodów i krwawienia w jelitach.

Wdychanie dużych ilości zarodników przez dłuższy czas może być szczególnie szkodliwe dla zdrowia, dlatego niezwykle ważne jest ich szybkie usunięcie.

Jakie są przyczyny powstawania pleśni w domu?

Obecność grzybów powoduje wysoka wilgotność i nieprawidłowe wentylowanie pomieszczeń. Nadmiar wody we wnętrzu domu może powstawać wskutek:

  • gotowania;

  • prania;

  • suszenia odzieży;

  • przecieków części zewnętrzno-wewnętrznych (np. okien).

Nieodpowiednia cyrkulacja powietrza uniemożliwia parowanie wody i powoduje osadzanie się cieczy na wszystkich powierzchniach. Działanie zalecane to regularne wietrzenie mieszkania lub domu.

Warto zwrócić uwagę na to, że szczególnie narażone na wystąpienie pleśni są stare nieruchomości – stosowane w nich materiały budowlane cechują się nadmierną i niepożądaną higroskopijnością ze względu na ich wiek.

Grzyb na oknach – oględziny

Po czym poznać okna narażone na wystąpienie grzybów? Podczas oględzin należy sprawdzić wszelkie przecieki i nieszczelności – ich obecność może zwiastować problemy w przyszłości. Trzeba także wykonywać regularne przeglądy rogów i stanu uszczelek.

Szczególnie kłopotliwe mogą okazać się w perspektywie czasu pęknięcia szkła, nawet te jedynie powierzchniowe. Uszkodzone elementy trzeba natychmiastowo wymienić na nowe.

Domowe sposoby na pleśń w oknach – odgrzybianie domu

Jak przeprowadzić skuteczne odgrzybianie pomieszczeń? Do działań zalecanych zaliczyć można:

  • używanie odkamieniaczy i preparatów przeciwdziałających pleśni;

  • suszenie wilgotnych powierzchni;

  • unikanie nadmiernego nawilżania powietrza;

  • stosowanie naturalnych absorberów wilgoci;

  • regularne konserwowanie i czyszczenie stref szczególnie narażonych na pojawienie się grzybów.

Domowe sposoby wymagają wykorzystania węgla aktywnego lub proszku krzemowego. Substancje te należy obficie rozsypywać wokół zaobserwowanych stref ogniskowych.

Oprócz tego rekomendowane działanie to zainwestowanie w konkretne preparaty chemiczne. Cechują się one dużą efektywnością i mogą okazać się kluczowe w przypadku pozbywania się uciążliwych oraz ciągle powracających grzybów. To ważne, aby dopasować środek do konkretnych odmian pleśni – zwiększa to prawdopodobieństwo faktycznego uporania się z problemem.

Przestrzeganie tych wskazówek może znacząco poprawić jakość powietrza w domu, co jest szczególnie istotne w przypadku mieszkań, gdzie przebywają małe dzieci.

Jak usunąć pleśń z okien drewnianych?

Usuwanie pleśni z drewnianego okna wymaga delikatności i ostrożności. Procedurę można przeprowadzić za pomocą roztworu wody z octem lub detergentem. Ważne jest, aby unikać intensywnego szorowania, aby nie uszkodzić ram okiennych oraz uszczelek. Czynność tę należy powtarzać aż do całkowitego usunięcia pleśni.

Jak usunąć pleśń na oknach dachowych?

Grzyb na oknie dachowym może być problematyczny do usunięcia ze względu na trudny dostęp i specyficzne warunki – odpowiednie w tym celu będzie użycie szczotki z ręcznikiem nasączonym preparatem do odgrzybiania.

Konieczne będzie tu użycie środków chemicznych o długim działaniu, a zwłaszcza w okresach jesienno-zimowych.

Jak usunąć pleśń z plastiku?

Grzyb na oknach plastikowych da się uznać za stosunkowo łatwy do wyeliminowania. Sprawdzi się tu ta sama mieszanka wody i octu. Duże ogniska pleśni można próbować usuwać za pomocą preparatów chemicznych – będą one cechować się skłonnościami do nawrotów nawet po wstępnym oczyszczeniu początkowym.

Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się grzybów na domowych oknach? Polecane środki chemiczne

Rekomendowane preparaty to produkty na bazie:

  • chloru – nadające się do użytku na powierzchniach syntetycznych;

  • nadtlenku wodoru – przeznaczone m.in. do drewna i tkanin;

  • kwasu octowego – stanowiące ekologiczną i bezpieczną dla środowiska alternatywę.

Zainteresowani mogą również zdecydować się na pokrycie okien farbami i powłokami przeciwgrzybiczymi – zapobiegają one rozwojowi pleśni nawet w trudnych i niekorzystnych warunkach; mogą okazać się przydatne w kuchniach i łazienkach.

Podsumowanie

Co zrobić w przypadku zaobserwowania wystąpienia grzyba na oknie lub w innych częściach domu? Przede wszystkim nie panikować. Należy zidentyfikować odmianę, a potem zabrać się za jego usuwanie m.in. przy użyciu domowych i sklepowych rozwiązań. Następnie zabezpieczyć pozostałe pomieszczenia np. za pomocą specjalnych farb i zadbać o prawidłową cyrkulację powietrza.

Data publikacji: 16.07.2024