Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas

 

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo radosny czas. Dla podkreślenia jego niepowtarzalnego charakteru często porządkujemy cały dom. Aby cieszyć się piękną Gwiazdką, warto włożyć nieco wysiłku w świąteczne porządki. Od czego zacząć, żeby nie pokonał nas ogrom pracy?

Przejdź do następnych akapitów:

  • Gdy czeka Cię sprzątanie przed świętami…

  • Porządki świąteczne – najważniejsze zadania

  • Porządki świąteczne – od czego zacząć?

  • Jak zorganizować sobie świąteczne porządki?

  • Harmonogram sprzątania przed świętami

  • Przepis na idealne święta

porządkiporządkiporządkiporządki

Gdy czeka Cię sprzątanie przed świętami…

Gruntowne sprzątanie na święta wymaga od domowników sporego zaangażowania. W natłoku obowiązków przed Bożym Narodzeniem bardzo łatwo jest się pogubić i zapomnieć o najistotniejszych sprawach. Jak zatem spokojnie i skutecznie poskromić porządki świąteczne? Plan działania to jeden z najlepszych sposobów.

Przygotowany odpowiednio wcześnie harmonogram sprzątania przed świętami uchroni Cię przed chaotycznym działaniem i możliwością pominięcia kluczowych sprawunków. Pisemna lista zadań, z której możesz sukcesywnie wykreślać wykonane już zadania, stanowi również świetną motywację do pracy. Inną motywacją może być też ustalony termin wykonania – dlatego świąteczne porządki warto od razu rozmieścić w czasie.

Porządki świąteczne – najważniejsze zadania

Podczas spisywania obowiązków składających się na sprzątanie przed świętami, zazwyczaj nasuwa nam się jeden wniosek: większość czynności pokrywa się z rutynowymi obowiązkami w domu. Zamiatanie, odkurzanie półek, mycie podłóg… Regularne sprzątanie na co dzień zdecydowanie zmniejsza wysiłek, który trzeba włożyć w porządki świąteczne.

Do typowych, cotygodniowych porządków należy dołożyć bardziej drobiazgowe sprzątanie. Na święta odświeżamy zazwyczaj też najbardziej wymagające strefy: myjemy okna, układamy w szafach czy pierzemy dywany. Ich nieskazitelna kondycja tworzy wrażenie wyjątkowości tego najpiękniejszego czasu w roku.

Uporządkowanie mieszkania przed świętami to nie jedyna pozycja na grudniowej liście zadań. Przed wigilią większość rodzin musi znaleźć czas także na inne przygotowania, takie jak:

  • zdobienie domu: ubieranie choinki, wieszanie ozdób i światełek,

  • szykowanie prezentów: wymyślenie idealnych podarunków, zakupy lub wykonanie, a na końcu wielkie pakowanie,

  • pieczenie i gotowanie: jeśli jesteś gospodarzem rodzinnej kolacji wigilijnej, przed wizytą najbliższych z pewnością spędzisz nieco czasu w kuchni.

Wszystkie te typowo świąteczne przyjemności wykonujemy już w czystym, wysprzątanym mieszkaniu. Biorąc pod uwagę dodatkową pracę, jaką oznaczają one dla wszystkich domowników, warto zaoszczędzić nieco energii podczas innych zajęć i sprytnie zaplanować świąteczne porządki.

Porządki świąteczne – od czego zacząć?

Od listy oczywiście! W miarę układania planu działania, mądrze będzie też sprawdzić, czy nie brakuje nam istotnego zaopatrzenia. Mowa o potrzebnych środkach czystości, takich jak spray do szyb czy płyn do mycia podłóg, ale także o wszelkiego rodzaju:

  • gąbkach, 

  • ściereczkach,

  • mopach i szczotkach,

  • czy workach do odkurzacza.

Specjalne zadania mogą stać się łatwiejsze dzięki odpowiednim narzędziom. Planując porządki świąteczne w domu pełnym zwierząt, przemyśl wyposażenie się w rękawicę do zbierania sierści z foteli i kanap. Do mycia szyb warto zaopatrzyć się w miękkie ściereczki z mikrofibry lub specjalną myjkę. A jeśli masz w domu kominek, jego czyszczenie ułatwi odkurzacz do kominków.

porządkiporządkiporządkiporządki

Jak zorganizować sobie świąteczne porządki?

Rozłożenie przygotowań do świąt w czasie może ułatwić kilka zasad. Zastanawiasz się pewnie, jak ułożyć kolejne porządki świąteczne – od czego zacząć, co należy koniecznie zrobić przed czymś innym, a co zostawić na koniec. Harmonogram sprzątania przed świętami będzie wyglądał inaczej w każdym domu, jednak warto kierować się pewnymi stałymi regułami.

Wszyscy wiemy, że czas nie działa na korzyść czystości. Raz wysprzątane sprzęty czy pomieszczenia z upływem dni znów się brudzą, wobec czego ponownie wymagają sprzątania. Aby zachować ich nieskazitelny stan do Gwiazdki, zacznij od tego, czego używa się najrzadziej (lub mało intensywnie): strychu, salonu, gabinetu – i przejdź przez sypialnie aż do wspólnej kuchni i łazienki.

Porządkując pojedynczo kolejne pomieszczenia, łatwiej będzie Ci obserwować efekty swojej pracy. Podczas sprzątania w danym pokoju pamiętaj, aby zaczynać od góry – najwyższych szafek, sufitu, okien – a skończyć na podłodze. Ten system uporządkuje sprzątanie przed świętami, a dodatkowo kurze z wysokich półek nie zabrudzą świeżo umytej podłogi.

Jeśli dzielisz mieszkanie z przedszkolakami, spróbuj zaangażować ich w świąteczne porządki. To okazja, aby dzieci nauczyły się nowych obowiązków i pomogły posprzątać swoje pokoje lub inne pomieszczenia. Do poukładania zabawek mogą je zachęcić kolorowe pudełka.

Harmonogram sprzątania przed świętami

Kiedy zacząć grudniowe porządki? O bożonarodzeniowym sprzątaniu powinieneś pomyśleć  pod koniec listopada. Nie oznacza to jednak, że już wtedy trzeba złapać za odkurzacz – końcówka listopada to dobry moment na zorganizowanie nadchodzącej pracy oraz pierwsze porządki świąteczne. 

Plan na listopad nie jest skomplikowany – to wtedy sprawdzasz, czy wszystkie gąbki i ściereczki są na swoim miejscu i czy nie trzeba uzupełnić środków czystości. Możesz też zabrać się za układanie w szafach i szufladach, aby pozbyć się niepotrzebnych szpargałów.

Co dalej? Kolejnym krokiem może być mycie okien. Najlepiej zrobić to, zanim na dworze zrobi się naprawdę mroźno – mniej więcej na początku grudnia. Możesz wtedy zdążyć przed pierwszymi przymrozkami. Detergenty działają skuteczniej w wyższej temperaturze, a podczas długotrwałego wietrzenia w chłodny dzień możesz się także zwyczajnie przeziębić.

Zgodnie z przytoczonymi regułami możesz potem przejść do sprzątania kolejnych pokojów, zaczynając od tych najrzadziej używanych. Kuchnię i łazienkę uporządkuj około tydzień przed wigilią – zostaną jako ostatnie porządki świąteczne. Plan na grudzień może jednak już wcześniej obejmować na przykład układanie w łazienkowych i kuchennych szafkach.

Po uprzątnięciu wszystkich powierzchni pozostanie Ci już tylko wybieranie i wieszanie świątecznych ozdób. Bombki, łańcuchy i światełka też wymagają pewnej konserwacji. Należy je wcześniej wyjąć, wyczyścić i sprawdzić działanie lampek. Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na tegoroczną aranżację, ten artykuł może Cię zainspirować.

porządkiporządkiporządkiporządki

Przepis na idealne święta

A jeśli nie zdążysz przed wigilią? Spokojnie, czysty dom to nie wszystko. I wcale nie chodzi tu o fakt, że poza samym mieszkaniem czasem należy zająć się też na przykład balkonem czy ogrodem. Jeśli jednak masz ochotę włączyć w świąteczne porządki ten drugi, przeczytaj, jakie wskazówki mogą Ci w tym pomóc.

Boże Narodzenie w rodzinnym gronie to przede wszystkim atmosfera i wspólnie spędzony czas. Oczywiście, że przyjemnie będzie spędzać te radosne momenty w odświętnie czystym domu, jednak nie jest to najważniejszy element. Ciesz się świętami w pełni, nawet jeśli nie zdążysz umyć okien lub znajdziesz ślady dziecięcych rączek na świeżo umytym lustrze.