Przejdź do głównej treści

Jak usunąć rysy z paneli domowym sposobem- sprawdź, jakie to proste

Ubytki na panelach podłogowych wbrew pozorom wcale nie muszą się wiązać z koniecznością ich wymiany. Możemy je po prostu zamaskować. Jak to zrobić? Sprawdź nasze porady i dowiedz się, jak usunąć rysy z paneli domowym sposobem.

Panele to jeden z najpopularniejszych materiałów do wykończenia podłóg. Nic w tym dziwnego. Panele podłogowe dostępne są w wielu wzorach, kolorach i odcieniach, dają więc duże pole do popisu pod względem aranżacyjnym. Są również bardzo estetyczne, ocieplają wnętrze i dodają mu charakteru. Co więcej, panele zdecydowanie wygrywają z drewnem pod względem ceny materiału. Drewniane podłogi, pomimo tego, że są trwałe i piękne, wymagają wielu zabiegów, a ich cena może odstraszać. 

Na rynku można spotkać wiele rodzajów paneli – fornirowane, laminowane czy winylowe. Mimo że panele odznaczają się dużą wytrzymałością, to jednak są podatne na powstawanie zadrapań i rys. Małe dzieci, zwierzęta domowe, przesuwanie mebli czy remont – o uszkodzenie paneli nie jest wcale tak trudno. Na szczęście większość uszkodzeń da się naprawić, a w dodatku da się to zrobić domowymi sposobami lub z użyciem środków, które znajdziesz w każdym sklepie budowlanym. 

Rysy na panelach – rodzaje uszkodzeń

Panele mogą doznać różnych uszczerbków. Zanim przystąpimy do ich usuwania, należy sprawdzić, jak poważne są rysy na panelach. W przypadku niewielkich szkód może się okazać, że wcale nie trzeba ich wymieniać. Jeśli jednak rysa jest głębsza, konieczna jest jej naprawa – w przeciwnym razie ubytek będzie się pogłębiać na skutek chodzenia po posadzce lub jej mycia. Jak to rozpoznać? Sprawdź.

Powierzchowne zarysowania

Zarysowania warstwy wierzchniej panela najczęściej nie powodują jego odkształcenia czy uszkodzenia rdzenia. Takie skazy na panelach często powstają wskutek ich intensywnej eksploatacji. Panele zarysowane powierzchownie często są pozbawione połysku i posiadają niewielkie rysy widoczne w świetle. 

Rysy głębokie

Głęboka rysa charakteryzuje się powstaniem szczeliny  w panelu podłogowym, zazwyczaj o podłużnym kształcie, widocznej gołym okiem. Takie rysy najczęściej powstają na skutek uszkodzeń mechanicznych – uderzenia, zadrapania ostrym lub ciężkim przedmiotem czy przesuwania mebli. 

Ubytki

Ubytek to uszczerbienie kawałka panela, co powoduje odsłonięcie jego spodnich warstw. Ubytki to najpoważniejsze uszkodzenia paneli podłogowych, które wymagają wypełnienia lub nawet wymiany zniszczonego panela. 

jak-usunac-rysy-z-paneli-winylowychjak-usunac-rysy-z-paneli-winylowychjak-usunac-rysy-z-paneli-winylowychjak-usunac-rysy-z-paneli-winylowych

Sposoby usuwania rys z paneli podłogowych

Czas zapoznać się z najskuteczniejszymi sposobami usuwania uszkodzeń z paneli. Sprawdź, co możesz zrobić, aby Twoja podłoga znów wyglądała jak nowa.

  1. Orzechy

Orzechy mogą służyć nie tylko jako smaczna i zdrowa przekąska, ale także jako domowy sposób na rysy na panelach. W tym celu najlepiej sprawdzają się orzechy włoskie, ale można także użyć migdałów czy orzechów brazylijskich. Wystarczy obrać je z łupinki i wetrzeć w uszkodzone miejsce. Orzechy mają właściwości przyciemniające, nadadzą się więc do usuwania rys na ciemnych podłogach. 

  1. Lakier do paznokci

Jak usunąć rysy z paneli domowym sposobem? Użyj lakieru do paznokci.  Bezbarwny lakier do paznokci ma niezliczoną liczbę zastosowań, w tym usuwanie drobnych rys z paneli. Bezbarwny lakier nanieś na rysę i poczekaj aż zaschnie.

  1. Markery do paneli 

W sklepach budowlanych można zaopatrzyć się w specjalne markery do podłóg. Są szybkie i proste w użyciu – należy jedynie zamalować uszkodzone miejsce i poczekać, aż preparat wyschnie. Jeśli efekt nie będzie zadowalający po pierwszym użyciu, można zaaplikować go kilkukrotnie. 

  1. Masa szpachlowa do drewna

Masa szpachlowa do drewna przyda się do usunięcia dużych ubytków. Jest to masa, która twardnieje po jej nałożeniu na powierzchnię. W sklepach można znaleźć wiele kolorów szpachli, dzięki czemu można ją dobrać do koloru podłogi. Szpachlę nakłada się grubą warstwą na uszkodzenie i zbiera nadmiar przy pomocy ściereczki lub specjalnej szpachelki. Szpachlę można malować i lakierować, cechuje się też dużą trwałością. 

  1. Zestaw naprawczy do paneli 

Zestaw naprawczy do paneli składa się z bloczków wosku w kilku kolorach – należy wybrać takie, które są jak najbardziej zbliżone do odcienia naszej podłogi. Jak aplikować preparat? Powinno się zacząć od najjaśniejszego koloru, a później stopniowo dokładać ciemniejsze tony tak, by jak najlepiej odtworzyć naturalną strukturę deski. Środek można po prostu rozcierać na podłożu szpachelką lub go stopić – wtedy wniknie w ubytek i będzie bardziej plastyczny, co pozwoli na dokładniejszej roztarcie granic.  

Wosk będzie się lepiej trzymać powierzchni, jeśli najpierw zostanie ona delikatnie zmatowiona – np. papierem ściernym o bardzo drobnej gradacji, który nie pozostawi na niej dodatkowych zarysowań. Konieczne jest również odtłuszczenie podłoża specjalnym środkiem. Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć rysy na panelach winylowych czy laminowanych, zestaw naprawczy może być dobrym rozwiązaniem. 

domowy-sposob-na-rysy-na-panelachdomowy-sposob-na-rysy-na-panelachdomowy-sposob-na-rysy-na-panelachdomowy-sposob-na-rysy-na-panelach

Jak zapobiegać powstawaniu rys na panelach? 

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Chcąc uniknąć uszkodzenia swojej podłogi w przyszłości, należy odpowiednio zabezpieczyć panele. Jak to zrobić?

Wybierając panele podłogowe do swojego mieszkania lub domu, zwróć uwagę na ich klasę ścieralności - im jest ona wyższa, tym są one odporniejsze na zarysowania i zniszczenie. Warto wybierać panele o klasie AC3 lub wyższej, zapewni to długi okres ich użytkowania w nienagannym stanie.

O panele należy dbać na co dzień. Regularne stosowanie specjalnych impregnatów do podłóg może wydłużyć ich trwałość i wzmocnić odporność na zarysowania. Impregnaty tworzą na podłodze warstwę ochronną, która zapobiega powstawaniu zarysowań.

Sposób użytkowania podłogi z paneli ma ogromne znaczenie dla jej wyglądu. Przychodząc do domu koniecznie ściagnij buty, gdyż piasek gromadzący się na podeszwach może prowadzić do powstawania niewielkich rys i uszkodzeń. Dobrym sposobem na ograniczenie uszkodzeń podłogi jest zakup dywanu czy wycieraczki i położenie ich  w newralgicznych miejscach, np. przy drzwiach w korytarzu.   

Warto też pamiętać o zabezpieczeniu mebli. Filcowe lub gumowe podkładki pod nogi mebli świetnie sprawdzają się, gdy trzeba je przesunąć. Zabezpieczają one podłogę przed nadmiernym tarciem i chronią ją przed powstawaniem rys. Przy remontach i pracach budowlanych w mieszkaniu należy też zadbać o odpowiednie zabezpieczenie podłogi. 

Panele podłogowe są niezwykle popularne i często stosowane w polskich domów. Niejednokrotnie może zdarzyć się, że podłoga ulegnie uszkodzeniu, dlatego też pytanie ‘jak naprawić porysowane panele’ nigdy nie traci na aktualności. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci uporać się z tym problemem.

Pamiętaj, że wszystko, czego potrzebujesz do odnawiania paneli, znajdziesz w sklepie Castorama. Sprawdź szeroki asortyment sklepu i skorzystaj z atrakcyjnych ofert na wiele produktów. Odwiedź stronę internetową Castorama.pl i kupuj wygodnie przez Internet. 

 

 

Data publikacji: 08.03.2018