Strona główna

Strzałka w prawo

Oświetlenie

Strzałka w prawo

Oświetlenie techniczne

Strzałka w prawo

Czujniki ruchu

Strzałka w prawo

Czujniki ruchu

Kategoria "Czujniki ruchu" na stronie Castoramy to oferta dla każdego, kto szuka doskonałej jakości, nowoczesnych urządzeń do automatyzacji domu lub miejsca pracy. Czujniki ruchu to jedne z najczęściej stosowanych narzędzi, które pozwalają na uzyskanie wyjątkowego komfortu, bezpieczeństwa oraz oszczędności energii.

Filtry

Czujniki ruchu

Kategoria "Czujniki ruchu" na stronie Castoramy to oferta dla każdego, kto szuka doskonałej jakości, nowoczesnych urządzeń do automatyzacji domu lub miejsca pracy. Czujniki ruchu to jedne z najczęściej stosowanych narzędzi, które pozwalają na uzyskanie wyjątkowego komfortu, bezpieczeństwa oraz oszczędności energii.

17 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Oświetlenie techniczne

Wyświetlanie 17 z 17 produktów

Czujnik ruchu – przydatny na Twojej posesji

Masz dość szukania włącznika po omacku? A może chcesz zabezpieczyć swoją posesję przed intruzami? Sprawdź, co zaoferuje Ci czujnik ruchu. Jest to urządzenie, które automatyzuje pracę Twojego źródła światła. Aktywuje się pod wpływem ruchu wydzielającego ciepło obiektu, na przykład człowieka lub zwierzęcia. W naszej ofercie zgromadziliśmy modele, które możesz z łatwością zainstalować na zewnątrz budynku, montując urządzenie na posesji lub w ogrodzie. Wybierz odpowiadający Ci model spośród tych wykorzystujących podczerwień (PIR), promienie mikrofalowe oraz ultradźwięki.

Czujniki ruchu do oświetlenia LED – funkcjonalność i bezpieczeństwo

Kiedy montujesz oświetlenie na swojej posesji, liczy się nie tylko fakt, że umożliwia Ci ono efektywne funkcjonowanie po zmroku i jego niezawodność. Nie mniej ważne jest, by nie generowało ono niepotrzebnych kosztów, które w skali roku mogą osiągnąć naprawdę niebagatelną wysokość. Czujniki ruchu do oświetlenia LED pomogą Ci zaspokoić wszystkie te potrzeby.

Diody LED należą do bardzo energooszczędnych sposobów na oświetlenie posesji. Kiedy dodatkowo wyposażysz je w czujnik ruchu i zmierzchu, możesz mieć pewność, że Twoja lampa nigdy nie będzie świecić niepotrzebnie. Czujnik zmierzchu na bieżąco mierzy natężenie światła słonecznego w swoim otoczeniu. Kiedy jego poziom spadnie poniżej ustawionej uprzednio wartości progowej, wysyła impuls do lampy, aby ta się włączyła.

Do urządzeń automatyzujących pracę Twojej lampy należą też czujniki ruchu – zewnętrzne oraz wewnętrzne. Możesz je zastosować, aby właściwie chronić swój dom przed ingerencją osób niepowołanych. Czujniki automatycznie uruchamiają światło po wykryciu zmiany promieniowania podczerwonego, które emituje każdy człowiek, zwierzę czy przedmiot. Gdy w polu pojawi się istota żywa, urządzenie wykrywa wzrost promieniowania cieplnego i automatycznie włącza światło, które nie zgaśnie do momentu, gdy dany obiekt nie zniknie z pola widzenia.

Nic więc dziwnego, że czujnik ruchu to podstawa systemów alarmowych, które informują o przedostaniu się na teren posesji osób niepożądanych. W czasie dnia czujnik nie włącza oświetlenia, oszczędzając energię. Urządzenie znacznie poprawi komfort Twój i innych mieszkańców domu, i pozytywnie wpłynie na Wasze poczucie bezpieczeństwa. Żaden intruz nie przemknie niezauważony! Oprócz czujników zewnętrznych niektóre modele zastosujesz wewnątrz pomieszczeń. Sprawdzą się zwłaszcza na sufitach podwieszanych.

Gdzie zamontować czujniki ruchu do oświetlenia?

Czujniki ruchu do oświetlenia na podczerwień (PIR) posiadają szereg parametrów, które należy dostosować do własnych potrzeb. Pierwszym z nich jest kąt jego zasięgu. Aby urządzenie działało zgodnie ze swoim przeznaczeniem, zapewnij mu optymalne warunki do pracy. Nie kieruj go na miejsca, gdzie ruch zwierząt jest bardzo prawdopodobny – unikniesz w ten sposób “fałszywych alarmów” w postaci niepotrzebnego włączania się czujnika.

Unikaj w zasięgu pracy czujnika często oświetlanych białych i jasnych obiektów, a także przedmiotów będących źródłem ciepła. W ich obecności czujka ruchu może nie wywiązywać się dobrze ze swojego zadania. Każde urządzenie jest źródłem fal elektromagnetycznych – przed montażem czujnika upewnij się, że w jego zasięgu nie występują silne zakłócenia tego typu. Nie przeprowadzaj instalacji podczas opadów deszczu.

Zadbaj o odpowiednie podłączenie – przewody zasilające powinny posiadać bezpieczniki lub funkcję automatycznego odłączania zasilania w przypadku przeciążenia. Utrzymuj optykę czujnika w należytej czystości. Wszelkie zanieczyszczenia sprawiają, że czujniki ruchu do oświetlenia zewnętrznego pracują mniej efektywnie. Zmniejsza się ich kąt działania i czułość. Pamiętaj, że latem czujnik może działać z małym opóźnieniem ze względu na małą różnicę między temperaturą obiektu a otoczenia.

Czujniki wykorzystujące promienie mikrofalowe to – inaczej niż te na podczerwień – urządzenia typu aktywnego. Nieustannie wysyłają one do swojego otoczenia sygnał o bardzo wysokiej częstotliwości. Jeśli te fale napotkają jakąś przeszkodę – nie tylko poruszającego się człowieka czy zwierzę, ale też przedmioty nieożywione – powracają do nadajnika w zniekształconej formie. Stanowi to impuls do włączenia zestawionej z czujnikiem lampy.

Dzięki swoim właściwościom czujniki na promienie mikrofalowe mają zdolność przenikania przez drzwi i inne cienkie przeszkody. Niestety, są też wrażliwe na każdy ruch, nawet rolet czy firanki powiewającej na wietrze. Może to być przyczyną „fałszywych alarmów”.

Czujniki na ultradźwięki to najnowszy stosowany typ. Działają na podobnej zasadzie, co czujniki mikrofalowe. Są bardzo odporne na różnorakie zakłócenia zewnętrzne, znajdują więc zastosowanie w szeregu urządzeń. Charakteryzują się niezwykłą czułością – reagują nawet na ruch owadów i małych zwierząt. Są najodpowiedniejsze do małych pomieszczeń. Nie mają zdolności przenikania przez szkło, ruch za oknem nie wywoła zatem fałszywego alarmu.