Smugi na płytkach podłogowych po umyciu – skąd się biorą?

Mycie podłogi pozwala zadbać o czystość we wnętrzu. Zdarza się jednak, że sen z powiek spędzają nam smugi na płytkach podłogowych po umyciu. Sam płyn do mycia płytek nie wystarczy, aby na podłodze nie pojawiły się smugi. Skąd się biorą i dlaczego powstają? Sprawdźmy, jak i czym myć płytki oraz co robić, by uniknąć nieestetycznego wyglądu płytek po myciu.

MYCIEMYCIEMYCIEMYCIE

Smugi na płytkach podłogowych po umyciu – skąd się biorą?

Zazwyczaj smugi na płytkach podłogowych po umyciu są wynikiem nieprawidłowej techniki zmywania powierzchni. Jeśli powierzchnia ma błyszczeć, trzeba odpowiednio zadbać o ten połysk. Podstawowymi błędami podczas mycia płytek ceramicznych i innych ich rodzajów są:

  • Używanie brudnej wody – używanie wody z jednego wiadra do mycia całego mieszkania czy domu to duży błąd, bo cząsteczki zabrudzeń osadzają się na mopie, a potem pozostają na podłodze, która tylko teoretycznie jest czysta;
  • Zbyt rzadkie pranie końcówki mopa – zwykłe płukanie bez detergentów może być nieskuteczne i pozostawiać na powierzchni materiału zanieczyszczenia,
  • Używanie ciepłej wody do zmywania podłogi – ciepła woda szybko odparowuje, a w efekcie na umytej podłodze zostają cząsteczki detergentów, które zamiast nabłyszczać – układają się w zabrudzenia,
  • Nieprawidłowe proporcje płynu do czyszczenia – zbyt dużo płynu utrudnia wypłukanie mopa i odciśnięcie go z wody z detergentem.

Czym myć kafelki?

Oto jest pytanie! Zastanawiasz się, jak sprawić, że smugi na płytkach podłogowych po umyciu nie będą Twoim problemem? Przede wszystkim wiele zależy od tego, czym myjesz płytki podłogowe. Zalecany jest odpowiednio dopasowany do tego celu płyn, do którego można dodać odrobiny octu. Działa on nabłyszczająco i sprawia, że matowe powierzchnie odzyskują blask. Ocet to skuteczny domowy sposób na nabłyszczanie i mycie płytek bez smug!

Oczywiście sam płyn to niejedyne rozwiązanie. Czym myć kafelki, kiedy nie mamy go pod ręką? Oto kilka propozycji:

  • Roztwór płynu do mycia naczyń;
  • Płyn do mycia okien;
  • Środek czyszczący o ogólnym zastosowaniu.

Drugą zasadą jest używanie chłodnej wody. Choć ciepła woda sprawia, że podłoga wysycha szybciej, to jednak przyczynia się też do powstawania smug. Z tego powodu, dbając o mycie podłogi bez smug i zacieków, warto używać zimnej wody. Ma ona takie same właściwości czyszczące, a jednocześnie zmniejsza ryzyko powstawania zabrudzeń.

MYCIEMYCIEMYCIEMYCIE

Jak myć podłogę z płytek?

Bez względu na to, czy masz płytki z połyskiem, czy raczej matowe, musisz zadbać o kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim:

  • Wymieniaj wodę co pomieszczenie albo przygotuj dwa wiadra – jedno z wodą z płytek, a drugie z czystą wodą, którą będziesz wymieniał, służącą do płukania końcówki mopa;
  • Zadbaj o to, aby woda była zimna, bo zbyt gorąca woda szybciej odparowuje i sprzyja nieestetycznym smugom;
  • Odciskaj nadmiar wody z końcówki mopa, aby jej kropelki nie zostawały na podłożu i nie wysychały w tej formie;
  • Zadbaj o odpowiednią wentylacje mytego pomieszczenia, co sprzyja lepszemu wyglądowi powierzchni.

Pamiętaj też, że mop zawsze powinien mieć czystą końcówkę. W innym przypadku namoczenie go sprawi, że aktywujesz wszystkie stare zabrudzenia.

MYCIEMYCIEMYCIEMYCIE

Brudne płytki po fugowaniu – jak je wyczyścić?

Czym myć kafelki po fugowaniu? To zadanie wymaga szczególnej uwagi, bo często preparat, który wyszedł z fug, trudno jest zmyć. Istnieją jednak skuteczne sposoby, aby to zrobić. Najlepszym wyborem będzie nieco ciepłej wody, która rozpuści środek, połączonej z płynem do mycia naczyń. Jeśli powierzchnia jest większa, możesz też zdecydować się na preparat do czyszczenia ceramiki. Całą czynność przeprowadź z użyciem miękkiej szmatki. Czym myć kafelki z połyskiem? Sprawdzi się przy nich to samo rozwiązanie, ale na koniec możesz użyć nieco octu albo nabłyszczacza. Przyda się też polerowanie powierzchni.

Czego nie używać do czyszczenia brudnych płytek po fugowaniu? Lepiej nie ryzykować z:

  • Drucianymi szczotkami;
  • Szczotkami z ostrym włosiem;
  • Środkami z zawartością np. mikrogranulek czy innych dodatków, które mogłyby porysować powierzchnię.

Jeśli chcesz usunąć resztki kleju, nawilżoną powierzchnię potraktuj odpowiednim preparatem. Z kolei resztki silikonu usuniesz, decydując się na środek z dodatkiem spirytusu, np. do odkażania ran. Następnie wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną gąbką albo ścierką.

Smugi na płytkach podłogowych po umyciu powstają bardzo często z podobnych przyczyn jak na panelach. Pamiętaj, żeby umiejętne mycie powierzchni zapewni jej dobry wygląd na dłużej.