Przejdź do głównej treści

Jak czyścić ramy luster i obrazów

Kiedy sprzątamy dom, zwykle myślimy o tym, aby pozbyć się bałaganu, który jest najbardziej widoczny. Nastawiamy pranie, odkurzamy, zmywamy naczynia. Bardziej dokładni wiedzą jednak, że kurz osiada na różnych powierzchniach, a najbardziej niewdzięczne są w tym aspekcie ramy luster oraz obrazów. W jaki sposób je czyścić?

Jeśli nasza rama jest oprawą cennego dzieła, zacznijmy od jego zabezpieczenia. W tym celu na obraz nakładamy przyciętą na wymiar tekturę. Jeśli w ramie widnieje współczesna grafika lub mniej cenne zdjęcie – po prostu zdemontujmy je z niej na czas czyszczenia.

Najszybszą metodą oczyszczania ram prostych oraz rzeźbionych, ale nie będących pokrytymi złotem, będzie odkurzenie. Kiedy pozbędziemy się kurzu, przygotowujemy kąpiel wodną. Na czym ona polega?

Otóż podgrzewamy w kąpieli wodnej trochę bezbarwnej pasty do podłogi drewnianej i pędzelkiem oszczędnie rozprowadzamy roztwór po ramie obrazu. Oczywiście, cały czas kontrolując strumień wody. Zbyt duża bowiem ilość wody zniszczy nasze drewno.

Najlepiej nakładać preparat punktowo, delikatnie – wówczas możemy swobodnie kontrolować ilość użytego produktu. Po upływie kilku godzin pozostaje nam już tylko polerowanie. Aby rama nabrała blasku, przykładamy do jej powierzchni bawełnianą szmatkę i delikatnie przecieramy po całej płaszczyźnie ramy.

Aby jeszcze mocniej podkreślić piękno ramy i jednocześnie odpowiednio ją zakonserwować, możemy w nią wetrzeć olej lniany. Uwaga, w przypadku oleju również uważajmy na wcieraną ilość.

small_ramysmall_ramysmall_ramysmall_ramy

Kiedy rama jest złocona?

Ramy złocone mają znacznie delikatniejszą powłokę. Należy postępować z nimi dużo bardziej ostrożnie niż w przypadku pierwszego rodzaju ram. Najpierw przecieramy ramę jedną gąbką, którą uprzednio zwilżyliśmy octem winnym. Drugą, zamoczoną tylko w wodzie, wykonujemy dokładnie to samo. Woda w większej ilości szkodzi wszelkim złoceniom i dekoracyjnym aplikacjom na antykach.

Innym sposobem jest przetarcie ramy papką wykonaną z ubitych na sztywno białek kurzych wraz z kilkoma kroplami benzyny ekstrakcyjnej. Taką miksturę rozprowadzamy cienkim pędzelkiem wzdłuż całej ramy.

Muchy oraz pająki – najczęstsi sprawcy zabrudzeń na ramach

To fakt. Jedne i drugie pozostawiają nieestetycznie wyglądające małe plamki. Aby się ich pozbyć, możemy przygotować preparat z cebuli. Potrzebujemy 4 duże cebule pokrojone w talarki, które zalewamy 2 szklankami gorącej wody. Wszystko odstawiamy na noc. Na drugi dzień nakładamy preparat na ramę przy pomocy miękkiego pędzelka.

Wreszcie, jeśli nasza rama ma gipsowe elementy dekoracyjne, to czyścimy je delikatnie miękką szczoteczką do zębów maczaną w pianie z białka z dodatkiem kilku kropel "Bielinki". Cały zabieg robi się prawie na sucho, natychmiast wycierając pianę, aby nie rozmiękczyła gipsu. Jeśli dekoracje są delikatne, o skomplikowanym deseniu, lepiej zamiast szczoteczki używać pędzelka.

small_Sciereczki_Rozenbal_mikrowlokna_5_sztsmall_Sciereczki_Rozenbal_mikrowlokna_5_sztsmall_Sciereczki_Rozenbal_mikrowlokna_5_sztsmall_Sciereczki_Rozenbal_mikrowlokna_5_szt