Do czego służy mydło malarskie
Kleista substancja, której używamy przede wszystkim przy wszelkiego rodzaju pracach remontowych, ma wiele innych zastosowań. Skąd się bierze niegasnąca popularność tego typu preparatu? Czy w dobie wyspecjalizowanych środków chemicznych przydatnych do odświeżania mieszkania mydło malarskie jest skazane na zapomnienie?
Najpopularniejszym przeznaczeniem mydła malarskiego jest gruntowanie ścian. Dzięki tej czynności na ścianie pozostaje cienka, przyczepna powłoka, która znacznie zwiększa możliwości chłonne ściany, co sprawia, że jej malowanie jest znacznie bardziej efektywne. Gruntuje się też powierzchnię przed położeniem glazury czy płyty kartonowo-gipsowe przed pierwszym ich pomalowaniem. Jednak mydło malarskie może nam towarzyszyć nie tylko przy tych czynnościach.
Przed pomalowaniem ściany należy nie tylko zagruntować jej powierzchnię. Jeśli zalegają na niej stare warstwy farby, należy je usunąć. Jeśli były to preparaty typu klejowego, mydło malarskie będzie idealne jako środek do pozbycia się ich. W tym celu rozpuszczamy mydło w ciepłej wodzie i za pomocą szerokiego pędzla lub wałka nanosimy roztwór na ścianę, od sufitu kierując się ku podłodze – zabezpieczonej wcześniej za pomocą szczelnej warstwy folii ochronnej lub tektury. Zacieki, jakie przy tej czynności będą towarzyszyć naszym poczynaniom, nie będą przeszkodą – stare złogi bezużytecznej farby dzięki nim nasiąkną i spęcznieją szybciej i dokładniej. Kiedy powierzchnia ściany jest dostatecznie nasączona, za pomocą szpachelki ściągamy warstwy starej farby. Przed zagruntowaniem poprzedzającym malowanie trzeba poczekać na wyschnięcie ściany, uzupełnić w niej ubytki i odpylić.
Niekiedy ściana nie potrzebuje takich działań jak usuwanie starych powłok czy gruntowanie. Aby jednak w tym wypadku malowanie było efektywne i szybkie, ścianę należy umyć, a w niektórych rejonach mieszkania – odtłuścić. I w tym przypadku mydło malarskie znajdzie zastosowanie. Mydło wymieszane w wodzie będzie znakomitym środkiem do usunięcia brudu, kurzu i tłuszczu, który szczególnie często gości w kuchni w okolicach kuchenki i piekarnika. Mydło malarskie jest skutecznym i najtańszym środkiem służącym do przygotowania ścian przed malowaniem. Ale także w czasie trwania tej części prac remontowych nie warto pozbywać się opakowań z tym specyfikiem.
Mydło malarskie, dzięki swoim właściwościom, pomoże nam wyczyścić z zabrudzeń narzędzia malarskie oraz wyprać odzież, w której chroniliśmy się przed zachlapaniem farbami. Przyda się też w odświeżeniu mieszkania po remoncie – może służyć do skutecznego mycia podłóg.
Środek ten przyda się również do zastosowań na zewnątrz domu, na przykład w naszym ogrodzie czy sadzie – dodatek mydła malarskiego pozytywnie wpływa na skuteczność płynów grzybobójczych. Jego skład pozwala na użycie go również w charakterze smaru, zwłaszcza do przenośników rolkowych. Warstwą gęstego mydła malarskiego pokrywa się także wewnętrzne strony form przy produkcji elementów betonowych.