Jak czyścić zżółknięty plastik?
Plastikowe elementy i obudowy z biegiem czasu odbarwiają się, tracąc swój estetyczny wygląd – najbardziej widoczne jest to na białych tworzywach sztucznych, które nadgryzione zębem czasu przyjmują brzydki, żółty odcień. Spowodowane jest to najczęściej działaniem promieni UV oraz innych czynników, na przykład dymu papierosowego. Czy zżółknięte przedmioty z plastiku da się uratować?
Lepiej zapobiegać
Przede wszystkim musimy sobie zdawać sprawę z tego, że prawidłowo i regularnie pielęgnowany plastik nie powinien żółknąć. Częste przecieranie go specjalnymi środkami do czyszczenia tworzyw sztucznych czy też używanie myjek ciśnieniowych wraz z detergentami pomoże nam zapobiec tworzeniu się nieestetycznych, żółtych odbarwień. W szczególności powinniśmy poszukać preparatów, które posiadają formułę ochrony koloru – nie tylko spowalniają one żółknięcie białych, ale również blaknięcie kolorowych tworzyw sztucznych. Co jednak, jeśli przegapiliśmy moment na prawidłowe dbanie o plastik i stracił on już swoją atrakcyjną formę?
Środki czyszczące do plastiku
Pierwszym etapem renowacji przedmiotów z tworzyw sztucznych powinno być zastosowanie specjalnie do tego przeznaczonych detergentów, środków czyszczących do plastiku. Możemy ich szukać w supermarketach bądź sklepach komputerowych – często to właśnie obudowy monitorów, klawiatury i pozostały sprzęt elektroniczny ulega pożółknięciu i wymaga odnowienia.
Uwaga!
Preparaty te są najczęściej bezpieczne dla plastiku, jednak warto wcześniej wykonać próbę na mało widocznym fragmencie przedmiotu i sprawdzić, czy przypadkiem go nie uszkadza.
Domowe sposoby na czyszczenie pożółkniętego plastiku
- Pasta do zębów – jeśli zabrudzenia są powierzchowne, może pomóc przeczyszczenie plastiku pastą do zębów. Szczególnie skuteczne mogą się okazać warianty wybielające. Należy jednak uważać, aby bardzo delikatnie polerować takie podłoża. W pastach do zębów często znajdują się mikrodrobinki, które mogłyby porysować nasze przedmioty.
- Woda utleniona w kremie – skuteczną metodą może być też dokładne pokrycie zżółkniętego plastiku wodą utlenioną w kremie. Należy wybrać roztwór 12-15%, który często stosowany jest jako wybielacz na bazie aktywnego tlenu w chemii gospodarczej, lecz często spotyka się go również w kosmetykach, na przykład farbach do koloryzacji włosów. Dokładnie posmarowane żelem przedmioty następnie warto okryć folią spożywczą i wystawić na działanie promieni UV – do tego może nam posłużyć lampa UV lub słońce.
Efekt powinien być widoczny już po kilku godzinach, jeśli jednak jest niezadowalający, cały proces można powtarzać aż do skutku. Decydując się na odnowienie tą metodą sprzętu elektronicznego, musimy pamiętać o rozebraniu go i poddać zabiegowi jedynie plastikowe elementy – wszelkie sprężynki czy inne metalowe części są podatne na zardzewienie przy takich czynnościach.
Samodzielne wybielanie plastików, choć często czasochłonne i nie zawsze skuteczne, jest jednak możliwe. Jeśli więc posiadamy sentymentalne przedmioty czy kolekcjonerskie sprzęty elektroniczne, warto spróbować którejś z powyższych metod.