Kiedy sięgnąć po dezynfektanty?
Dezynfektanty słusznie kojarzą nas się z dezynfekcją. To wszelkie preparaty, które służą do unieszkodliwiana różnorodnych drobnoustrojów. Środki te działają więc odkażająco, pozwalając zachować higienę czyszczonych miejsc czy powierzchni i zapewniając ich użytkownikom bezpieczeństwo. Kiedy szczególnie powinniśmy korzystać z dezynfektantów?
Substancje o działaniu odkażającym
Dezynfektanty stanowią chemiczną metodę dezynfekcji. Można podzielić je na kilka grup: alkohole (np. alkohol etylowy), fenole (np. krezol), chlorowce (np. wapno chlorowane), aldehydy (np. formaldehyd), kwasy organiczne oraz nieorganiczne (np. kwas karboksylowy czy borowy), związki azotu (np. aminy alifatyczne) i związki utleniające (np. nadtlenek wodoru), a także związki nieorganiczne i metaloorganiczne.
Działanie i cechy dezynfektantów
Wymienione powyżej substancje cechują się aktywnością biobójczą, choć w zależności od konkretnego związku chemicznego, mogą działać na rożne drobnoustroje. Na skuteczność danego środka wpływa m.in. jego stężenie, a także czas działania na zanieczyszczoną powierzchnię, twardość i pH wody, temperatura oraz ilość mikroorganizmów.
Poza właściwościami biobójczymi wykazywanymi w stosunku do każdego rodzaju mikroorganizmów, dobry środek dezynfekujący powinien wyróżniać się także dobrą rozpuszczalnością w wodzie, brakiem zapachu i małą toksycznością. Poza tym nie powinien powodować podrażnienia skóry czy błon śluzowych oraz być przyczyną korozji. Nie powinien również powodować uodpornienia się drobnoustrojów i być nieszkodliwy dla środowiska oraz biodegradowalny.
Gdzie mi kiedy używać dezynfektantów
Obecność biobójczych związków chemicznych w środkach czyszczących pozwala na odkażenie wielu powierzchni czy elementów, co przydaje się szczególnie w miejscach, gdzie higiena i czystość mają niebagatelne znaczenie oraz gdzie ryzyko rozwoju drobnoustrojów jest wyjątkowo duże. Dzieje się tak np. w pomieszczeniach przemysłu spożywczego, gastronomii czy rolnictwie, a także we wszelkich pomieszczeniach inwentarskich, placówkach medycznych, salonach kosmetycznych, na basenach, w łazienkach, toaletach czy kuchniach. Dezynfektanty służą więc do czyszczenia powierzchni płaskich, ale również do dezynfekcji elementów codziennego użytku, jak tace, pojemniki, sprzęty sportowe czy np. buty. Preparaty te stosowane są także do odkażania wody oraz systemów rurociągów. Znajdują też szczególne zastosowanie w miejscach publicznych, z których każdego dnia korzysta wiele osób. Sprawdzają się także w hodowlach zwierząt, gdzie ryzyko pojawienia się drobnoustrojów jest bardzo duże.
Dezynfektanty występują w postaci skoncentrowanych płynów, żeli czy np. chusteczek. Należy jednak pamiętać, że różne z produktów tego typu przeznaczone są do zastosowania w innych miejscach – te, które stosujemy do czyszczenia łazienki, mogą okazać się nieodpowiednie do użytku w kuchni.
Warto także dodać, że choć dezynfektanty niezbędne są w profesjonalnym użytku, można stosować je również w warunkach domowych. Wiele środków czystości ma bowiem właściwości biobójcze, dzięki którym utrzymamy higienę w naszych kuchniach czy łazienkach.