Przejdź do głównej treści

Ekologiczne środki do sprzątania domu

Robiąc porządki w domu najczęściej przygotowujemy całą armię preparatów do walki z brudem, osadami i rozmaitymi plamami. Jednak nie zawsze uświadamiamy sobie, ile szkodliwych środków powstaje podczas pracy z nimi i jak wiele z nich dostaje się do środowiska.

Szkodliwe składniki

W większości środków myjących zawarte są detergenty, które nie ulegają rozkładowi. Gdy przedostaną się do wód ściekowych, przyczynią się (w wyniku zachodzących tam procesów beztlenowych) do wydzielania substancji trujących, np. metanolu czy siarkowodoru. Te związki mogą przedostawać się do organizmów żywych i spowodować poważne zatrucia. Zarówno ludzie jak i zwierzęta kumulują w tkankach i narządach niepożądane chemikalia, co może wywoływać choroby, np. wątroby, serca, układu nerwowego czy skóry.

Ponadto w składzie większości kolorowych i pachnących środków czystości znajduje się szereg szkodliwych związków chemicznych, jak np. formaldehydy, fosforany, NTA, EDTA czy PVC. Zawierają one także syntetyczne konserwanty i substancje zapachowe. Na negatywne skutki oddziaływania takich środków nie trzeba długo czekać, bo u wielu osób natychmiast wywołują one objawy alergii.

Bezpieczne, tradycyjne środki czyszczące

Od wieków z powodzeniem utrzymywano w domach czystość, mimo że nie używało się do tego chemii gospodarczej. Nasze babcie z powodzeniem wykorzystywały takie naturalne środki, jak:

ocet – dobrze rozpuszcza zanieczyszczenia, zwłaszcza w połączeniu z sodą – jest skuteczniejszy od popularnego „kreta”, usuwa tez rdzę, kamień oraz wszelkie zanieczyszczenia z kuchenek, piekarników, płytek ceramicznych i luster,

soda oczyszczona (ewentualnie proszek do pieczenia) niszczy bakterie, dobrze czyści naczynia, blaty, zlewy, usuwa plamy z dywanu czy tapicerki,

cytryna, której sok można stosować do mycia lodówki, czyszczenia mikrofalówki, ma działanie wybielające,

boraks (sól sodowa kwasu borowego) dostępny w aptekach lub sklepach ze sprzętem do spawania. Po zmieszaniu z sokiem z cytryny oraz gorącą wodą stanowi uniwersalny płyn doczyszczenia. Spryskuje się nim zabrudzoną powierzchnię, a następnie wyciera do sucha,

szare mydło z naturalnymi olejami roślinnymi i potasem skutecznie rozpuszcza tłuszcz, usuwa niemal każdy brud (z podłogi, tkanin, obić),

sól kuchenna zmywa osad z kubków po herbacie i kawie, usuwa też spalone resztki, działa ściernie i dezynfekuje,

surowy przekrojony ziemniak ułatwia usuwanie spalenizny, czyści złocone ramy a także meble drewniane.

Z punktu widzenia ekologii także dziś bardzo polecane jest stosowanie powyższych metod.

Ekologiczny_koncentratEkologiczny_koncentratEkologiczny_koncentratEkologiczny_koncentrat

Dzisiejsze ekologiczne środki

Wiele babcinych środków czystości trzeba przygotować samemu, co może to okazać się nieco kłopotliwe. Jednak producenci chemii gospodarczej biorą pod uwagę dobro środowiska naturalnego, dzięki czemu z łatwością możemy nabyć środki czystości, które są wygodne w użyciu i skuteczne, a przy tym nie szkodzą środowisku. Działanie produktów ekologicznych opiera się na składnikach naturalnych uzyskanych z olejów roślinnych, kwasów owocowych oraz minerałów. Jeśli wybieramy gotowe środki do sprzątania, pamiętajmy, żeby sprawdzić ich skład i nabyć te z nich, które są przyjazne dla środowiska.

Na rynku możemy znaleźć ekologiczne środki do:

- czyszczenia powierzchni kuchennych,

-  czyszczenia szyb i luster,

- czyszczenia WC i odkamieniania,

- do mycia łazienek, kabin prysznicowych,

- do mycia naczyń, nabłyszczania,

- tabletki do zmywarek,

- środki do prania – naturalne i wydajne orzechy piorące (Sapindus mukorossi) rodem z Indii i Nepalu.

Bazę do uzyskiwania kolorów i zapachów w ekologicznych środków stanowią zioła i naturalne barwniki. Używane są w tym celu lawenda, mięta, aloes, cytrusy czy winogrona.

Gdzie szukać?

Ekologiczne środki do sprzątania znajdziemy w typowych sklepach z produktami ekologicznymi, ale są też dostępne w dobrych, dużych sklepach wielobranżowych. Zwróćmy uwagę, że produkty ekologiczne mają opakowania nadające się w całości do recyklingu. Warto również, dla pewności, zapoznać się z certyfikatami potwierdzającymi, że dany produkt do sprzątania jest bezpieczny dla zdrowia i środowiska.

Ekologiczny_koncentrat_doEkologiczny_koncentrat_doEkologiczny_koncentrat_doEkologiczny_koncentrat_do