Jak konserwować smarownicę?
Smarownica to urządzenie służące do smarowania pod ciśnieniem. Umożliwia wyjątkowo łatwą i skuteczną aplikację smaru, a także pozwala na zmniejszenie tarcia między poszczególnymi elementami oraz zabezpiecza je – chociażby przed korozją. Mimo że urządzenie to przeznaczone jest głównie do konserwacji, samo również wymaga odpowiedniego podejścia, które zapewni mu długą i prawidłową pracę.
Spis treści:
Właściwa pielęgnacja
Prace konserwacyjne możemy w przypadku smarownicy ograniczyć niemal wyłącznie do czyszczenia jej poszczególnych elementów. Mowa tutaj przede wszystkim o elementach zewnętrznych, takich jak rękojeść czy przewód smarowy, które należy wyczyścić zawsze po zakończeniu pracy z urządzeniem. Taki sam zabieg wykonujemy także po wymianie smaru na inny gatunek – wówczas warto przemyć przy użyciu ropy lub nafty rozdzielacz smaru, zawór bezpieczeństwa, zawór zwrotny i nurnik. Po zakończeniu tych działań wycieramy wszystkie elementy do sucha. Niewielką warstwą smaru pokrywamy jedynie części ruchome smarownicy – postępujemy tak jednak wyłącznie wtedy, gdy urządzenie będzie nieużytkowane przez okres kilku miesięcy.
Prawidłowa obsługa
Kluczowe dla funkcjonowania każdej smarownicy jest jej napełnienie, którego możemy dokonać na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest zastosowanie specjalistycznych nabojów, które są wypełnione smarem. Drugi to załadowanie urządzenia bezpośrednio z pojemników ze smarem. Trzeci daje nam z kolei możliwość napełnienia smarownicy, bez konieczności wykręcania zbiornika na smar – jest to możliwe dzięki specjalnej napełniarce do smarownic, wtłaczającej smar pod ciśnieniem.
Powinniśmy pamiętać również o tym, że wbrew pozorom, praca ze smarownicą wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem, dlatego warto podczas jej używania zachować pełną ostrożność. Bardzo istotne jest tutaj odpowiednie zabezpieczenie ciała przed możliwym podrażnieniem, wynikającym z użycia smaru.
Zobacz też: Rodzaje smarów technicznych
Przechowywanie
Smarownice, podobnie jak wiele innych podobnych jej urządzeń, należy przechowywać w zamkniętym pomieszczeniu, które chroni nie tylko przed kradzieżą, ale przede wszystkim przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. W pomieszczeniu, w którym trzymamy smarownicę, powinna panować temperatura wyższa niż 0 stopni Celsjusza.
Data aktualizacji: 08.07.2024