Jak wykonać zadaszenie miejsca postojowego dla samochodu?

Miejsce parkingowe wydzielone na terenie naszej posesji w znacznym stopniu ułatwia ruch pojazdów w jej obrębie. Warto jednak w takim przypadku pomyśleć o zadaszeniu miejsca postojowego, co uchroni nasz samochód przed działaniem czynników atmosferycznych. Pod warunkiem, że wykonanie takiego zadaszenia jest możliwe.

Zadaszenie miejsca postojowego

Spis treści:

Gdzie?

Bez względu na to, czy przydomowy parking znajduje się na podjeździe, przed garażem czy przylega do domu, w każdym z tych miejsc wykonanie zadaszenia jest możliwe. Dzisiejsza technologia i dostępne materiały pozwalają przy tym wybudować zadaszenie w dowolnym kształcie i przy zastosowaniu różnych nierozwiązań funkcjonalnych.

Główny cel – ochrona auta

W zależności od wielkości miejsca postojowego i jego usytuowania konstrukcję zadaszenia możemy zaprojektować na wiele sposobów. Najprostszym pomysłem jest postawienie wiaty wspartej na 4 drewnianych lub metalowych słupach, które osadzamy w betonowych fundamentach. Jeżeli całość obudujemy deskami tworzącymi ściany, otrzymamy domowy parking w pełni chroniący nasz samochód przed deszczem i śniegiem. Kształt dachu może być w takich konstrukcjach zarówno płaski, dwuspadowy, jak i jednospadowy. Do pokrycia jego powierzchni można użyć różnych materiałów, jednak najczęściej wybierane są gonty bitumiczne bądź zadaszenie ażurowe.

W przypadku małych podjazdów

Nie zawsze jednak wielkość działki pozwala na wybudowanie takiego zadaszenia. Jeżeli planujemy wykonać ochronę dla samochodu o mniejszych rozmiarach, rozwiązaniem może być zadaszenie wsparte na metalowej konstrukcji pokryte szklanym płaskim dachem. Całość opiera się na 2 lub 4 słupach. Ponadto, gdy wiata znajduje się na podjeździe o niewielkiej powierzchni, wykonanie ścian nie jest zalecane. Dzięki temu cała konstrukcja stworzy otwartą formę, co sprawi, że komunikacja przed domem nie będzie zaburzona i nie powstanie wrażenie utraty wolnego miejsca. Szkło i metal dają równocześnie wrażenie rozwiązania nowoczesnego i przyjemnego w odbiorze.

Często takie zadaszenie stawia się również bezpośrednio przed garażem. Jest to wygodne, zwłaszcza gdy kilkukrotnie w ciągu dnia korzystamy z samochodu.

Gdy przylega do domu

Decydując się na zadaszone miejsce bezpośrednio przylegające do domu, coraz częściej wybieramy wybudowanie wiaty, która jednocześnie może pełnić funkcję tarasu, gdzie podczas pozostawienia samochodu w innym miejscu, możemy także odpocząć. Dobrze, aby konstrukcja komponowała się w takim przypadku z elewacją domu. W tego rodzaju konstrukcjach warto wykorzystać materiały takie jak poliwęglan lub drewno. Pamiętajmy jednak, że jeżeli chcemy z takiego miejsca korzystać również jako z miejsca wypoczynku, nie powinniśmy budować ścian. Natomiast jeżeli nie mamy takich planów, do ich budowy możemy zastosować np. deski kompozytowe układane na wpust i pióro dające bardzo ładny efekt wizualny.

Jak wykonać zadaszenie na auto?

Odwodnienie

Istotnym elementem, o którym często zapominamy przy tego rodzaju projektach, jest wykonanie odwodnienia. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku zadaszonych miejsc postojowych dla dwóch lub trzech samochodów, ponieważ duża powierzchnia dachu sprawia, że ilość spływającej wody będzie podczas ulewnych deszczów niemała. Dlatego warto zamontować rynny i zapewnić sprawne odprowadzanie wody, co uchroni nas przed niepotrzebnym zalewaniem terenu w bezpośredniej bliskości miejsca postojowego.

Panele słoneczne

Co ciekawe, z każdym rokiem wzrasta popularność montowania na powierzchni zadaszenia paneli słonecznych. Jest to nie tylko rozwiązanie wygodne, ale i praktyczne, ponieważ otrzymana tym sposobem energia może posłużyć m.in. do ogrzewania wody w naszym domu. Solary nie zabierają przy tym miejsca na naszej działce, a ponadto dostęp do nich jest o wiele łatwiejszy, niż w przypadku umiejscowienia ich na dachu domu.

Zadaszone miejsce to nie garaż

Decydując się na zadaszenie miejsca postojowego, pamiętajmy, że nigdy nie zastąpi ono prawdziwego garażu. Jest to istotne zwłaszcza w okresie zimy, kiedy na zewnątrz panują minusowe temperatury. Natomiast tak zabezpieczone miejsce parkingowe jest przydatne, jeżeli często używamy samochodu i każdorazowe wprowadzanie pojazdu do garażu jest kłopotliwe.

Data publikacji: 10.09.2015

Data aktualizacji: 11.07.2024