Materiały na posadzkę w garażu
Garaż to wnętrze, do którego zupełnie nie nadają się takie materiały jak wykładziny czy panele – są zdecydowanie zbyt delikatne i szybko by się zniszczyły. Do tak intensywnie użytkowanych wnętrz jak piwnica konieczne jest zastosowanie materiałów solidniejszych, w tym posadzek odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz na ścieranie.
Spis treści:
- Wylewka betonowa na podłodze garażu: Jak zapewnić trwałość i estetykę?
- Malowanie i wyrównywanie posadzki betonowej
- Płytki ceramiczne na posadzce garażu: Trwałe i łatwe w utrzymaniu rozwiązanie
- Zanim wybierzemy materiał na podłogę w garażu, ustalmy
Wylewka betonowa na podłodze garażu: Jak zapewnić trwałość i estetykę?
Podłoga w garażu, podobnie jak w kotłowni, często jest układana na gruncie rodzimym. Jego wierzchnią warstwę stanowi wylewka betonowa. Można na niej położyć posadzkę, ale równie dobrze sama może się nią stać.
Przeczytaj także: Epoksydowa (żywiczna) posadzka w garażu
Koniecznym warunkiem będzie jej odpowiednie wyrównanie, wygładzenie i wyszlifowanie powierzchni. Niestety, surowa posadzka ma wady. Należy do nich zaliczyć mało atrakcyjny wygląd oraz problemy z utrzymaniem w czystości. Podłogę taką warto zatem zaimpregnować preparatami akrylowo – silikonowymi lub epoksydowymi. Są one bezbarwne i gotowe do użycia. Nanosimy je pędzlem lub wałkiem bezpośrednio na beton, bez wcześniejszego gruntowania podłoża. Taką impregnację zwykle przeprowadza się, sporządzając kilka warstw impregnatu i w odstępach czasowych co około 2-3 lata.
Malowanie i wyrównywanie posadzki betonowej
Posadzkę możemy też przemalować na dany kolor. Koniecznym warunkiem jest jednak osuszenie takiego podłoża, oczyszczenie oraz odkurzenie. A jeśli betonowy podkład jest stary i zniszczony lub wykonany niestarannie, trzeba go wyrównać np. za pomocą wylewki samopoziomującej.
Do malowania betonu sprawdzają się farby uretanowo-alkidowe, akrylowe, epoksydowe. Prawidłowe nałożenie polega na naniesieniu kilku warstw w całodniowych odstępach czasowych.
Posadzka może mieć także postać masy cementowej. Zwykle kupuje się wówczas gotowe, suche mieszanki. Po nałożeniu także warto je zaimpregnować.
Płytki ceramiczne na posadzce garażu: Trwałe i łatwe w utrzymaniu rozwiązanie
A może płytki ceramiczne na posadzce? To dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby uzyskać nawierzchnię nienasiąkliwą, schludną, łatwą do utrzymania w czystości. Do garaży i warsztatów wybierajmy płytki gresowe, klinkierowe lub lastrykowe.
Płytki przyklejamy na czyste podłoże, które wcześniej zostało zagruntowane. Fugi wykonujmy ze spoinowych mas epoksydowych. W garażach powinno się spoinować zaprawami przeznaczonymi do stosowania na zewnątrz.
Podłoga w garażu jest dużym wyzwaniem. Już podczas budowy należy mieć na względzie jej odpowiednie umocnienie i utwardzenie. Eksploatacja posadzki w takim miejscu nie polega jedynie na wjazdach i wyjazdach samochodu, ale również na nieustannym zanieczyszczeniu ziemią, piaskiem, kamykami, śniegiem z solą oraz innymi czynnikami. Także w garażu wielu właścicieli przeprowadza drobne naprawy i czyści swoje pojazdy, a podłoga musi być na to odporna.
Sprawdź również: Jaka brama garażowa jest najlepsza? Pomagamy w wyborze
Zanim wybierzemy materiał na podłogę w garażu, ustalmy:
- ile aut będzie po niej jeździło,
- jakich rozmiarów będzie garaż,
- czy w garażu znajdą się inne sprzęty,
- jakim budżetem dysponujemy.
Pomoże nam to uniknąć zakupu niewłaściwych materiałów, za słabych i niewystarczających. Garaż raz wykończony dobrym materiałem będzie nam służył na wiele lat.
Data aktualizacji: 11.07.2024