Jak wybrać dobry miernik ciśnienia w oponach?
Ciśnieniomierz do kół jest przydatnym akcesorium, w które powinien wyposażyć się każdy kierowca. Urządzenie tego typu pozwoli nam zmierzyć ciśnienie w kołach pojazdu, dostarczy wiedzę na temat tego, czy wymaga ono modyfikacji. Czym kierować się przy wyborze dobrego miernika ciśnienia do opon?
Spis treści:
- Po co nam miernik ciśnienia w oponach?
- Manometr elektroniczny czy analogowy?
- Dodatkowe parametry miernika ciśnienia w oponach
Po co nam miernik ciśnienia w oponach?
Odpowiedni poziom ciśnienia w kołach pojazdu wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy, a także decyduje o powolniejszym i równomiernym zużywaniu się opon oraz optymalnym zużyciu paliwa. Poziom ciśnienia powinniśmy sprawdzać regularnie, a także przed każdą dłuższą podróżą. W tym celu posłuży nam manometr samochodowy – za jego pomocą szybko i sprawnie ocenimy stopień napompowania kół, a następnie – w razie konieczności – skorygujemy nieprawidłowości.
W sklepach znajdziemy wiele manometrów samochodowych. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego modelu, zwróćmy uwagę na jego właściwości i parametry, które pozwolą nam na uzyskanie miarodajnych pomiarów i długotrwałe korzystanie ze sprzętu.
Manometr elektroniczny czy analogowy?
Pierwszym aspektem, który należy wciąż pod uwagę, jest rodzaj urządzenia. Elektroniczny ciśnieniomierz do kół wyposażony jest w wyświetlacz, a jego obsługa możliwa jest za pomocą jednego przycisku. Model taki może również wskazywać wynik w jednej z trzech jednostek pomiarowych – nie tylko w barach, ale i kPa czy psi. Manometr elektroniczny zasilany jest bateriami (albo energią słoneczną), a różne modele wyposażone są także w dodatkowe funkcje, np. latarkę ułatwiającą wykonanie pomiarów po zmroku czy nawet zintegrowany miernik głębokości bieżnika opon.
Tradycyjnym miernikiem ciśnienia w oponach jest natomiast model analogowy, który dokładnością pomiarów i łatwością ich wykonania nie ustępuje manometrowi elektronicznemu. Jego wskazania odczytamy dzięki specjalnej tarczy ze wskazówką, na której także spotkać można różne jednostki pomiarowe. Podczas wyboru – czy to manometru elektronicznego, czy analogowego – zwróćmy również uwagę na podaną przez producenta produktu dokładność. W wielu przypadkach wynosi ona +/- 1%, ale zdarzają się także urządzenia precyzyjne w zakresie 2%.
Dodatkowe parametry miernika ciśnienia w oponach
Wybierając ciśnieniomierz do kół, warto także uwzględnić inne ich właściwości. Urządzenia te różnią się od siebie zakresem pracy. Wartością minimalną stanowi 0, natomiast górna granica pomiaru może być odmienna i wynosić 3 bary, 6,9 bar, 7 bar, a nawet 15 bar.
Czy wiesz, że.. Wybór dobrego manometru samochodowego zależy także od indywidualnych preferencji. Sprzęty tego typu mają różne wymiary i wagę, więc możemy zdecydować się zarówno na poręczny i lekki model kompaktowy, jak i na urządzenie większe i bardziej masywne, a także wyposażone w dodatkowe funkcje i elementy (latarka, przycisk do upuszczania powietrza, elastyczny wąż itp.). |
Nie bez znaczenia dla jakości manometru samochodowego jest także jego budowa. Modele wykonane z tworzywa sztucznego są mniej odporne na ewentualne uszkodzenia niż urządzenia z obudową metalową. Niektóre z opraw nazywane są nawet mianem wstrząsoodpornych, a dodatkowym ich zabezpieczeniem jest specjalna osłona z gumy. Jeśli więc zależy nam na wytrzymałości urządzenia, sięgnijmy po model nie tylko precyzyjny w pomiarach, ale i wyprodukowany z solidnych materiałów. Jego cena najpewniej będzie nieco wyższa, ale pozwoli na długotrwałe korzystanie z nieuszkodzonego sprzętu.
Data publikacji: 04.10.2017
Data aktualizacji: 10.07.2024