Jakie parametry powinien posiadać dobry prostownik samochodowy?

Rozładowany akumulator w samochodzie to problem, z którym borykamy się dość często i nie tylko zimą – wystarczy tylko zostawić zapalone światła na dłuższą chwilę. W naprawieniu tej sytuacji może nam pomóc prostownik samochodowy. Czym powinno się cechować to urządzenie?

Prostownik samochodowy

Spis treści:

Najważniejsze parametry dobrego prostownika do akumulatora

Aby prostownik samochodowy dobrze spełniał swoją rolę, musi być dobrze dopasowany do naszych potrzeb i do akumulatora, który chcemy naładować. Jakie funkcje powinien posiadać dobry, uniwersalny prostownik? Oto najważniejsze cechy:

- wartość prądu szczytowego – powinna ona być równa 1/10 pojemności akumulatora. Jeśli wybierzemy prostownik o złej wartości, proces ładowania się wydłuży lub wręcz nigdy nie zostanie on doprowadzony do końca;

- amperomierz lub woltomierz – pozwoli nam sprawdzić aktualne napięcie prądu używanego do ładowania;

- funkcja stabilizacji prądu i napięcia ładowania;

- wentylator – pozwoli on schłodzić urządzenie podczas pracy, umożliwiając nam wykorzystywanie go przez długi czas bez obawy o przegrzanie;

- funkcja automatycznego odsiarczania akumulatora;

- ciężar i wielkość urządzenia – powinno ono być na tyle lekkie, aby przenoszenie go w inne miejsce nie stanowiło dla nas problemu;
- automatyczne testowanie obwodu ładowania – jeśli zostanie on przerwany, prostownik samoczynnie się wyłączy;
- zdolność do ładowania skrajnie rozładowanych akumulatorów;
- automatyczne dopasowanie napięcia do fazy ładowania.

Prostownik

Napięcie 12V czy 24V?

Zasobnik energii w samochodzie osobowym generuje napięcie równe 12V. Właśnie takie napięcie powinien posiadać prostownik do akumulatora, który będzie używany do jego ładowania. W przypadku samochodów ciężarowych i maszyn rolniczych, które posiadają większe silniki, lepiej sprawdzi się model generujący prąd o napięciu 24V. Do ładowania akumulatora motocykli powinno się z kolei stosować prostownik o napięciu wynoszącym 6V.

Porada eksperta

Jeśli zależy nam na tym, aby urządzenie nadawało się do ładowania akumulatorów samochodów osobowych i ciężarowych, wybierzmy model z funkcją zmiany napięcia. Pozwoli nam on z łatwością zmieniać wartość tak, aby była ona odpowiednia dla właśnie wykonywanej pracy.

Prostownik samochodowy

Prostownik samochodowy z rozruchem – czy warto?

Prostownik samochodowy z rozruchem może się przydać w sytuacji, gdy chcemy uruchomić samochód, którego akumulator jest rozładowany. Powinno się go jednak stosować z umiarem, ponieważ impuls prądu o wysokim natężeniu może być szkodliwy dla akumulatora, który najlepiej ładuje się prądem o dość niskim lub umiarkowanym natężeniu.

Użytkowanie prostownika wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Jego stosowanie może bowiem doprowadzić do przypadkowego zwarcia urządzenia. Jeśli podczas jego pracowania na zaciskach akumulatora pojawi się zbyt wysokie napięcie, może dojść do wybuchu poduszek powietrznych, a nawet do uszkodzenia elementów instalacji elektrycznej. Informacje o tych zagrożeniach są nawet przekazywane przez producentów na opakowaniu produktu.

Data aktualizacji: 11.07.2024