Przejdź do głównej treści

Meble do garażu – system magazynowania dopasowany do potrzeb

Na etapie budowy domu projekty garaży są traktowane drugorzędnie. Garaż nabiera znaczenia, gdy obok auta zaczynamy gromadzić rozmaite narzędzia, sprzęty ogrodowe, kartony.

GARAŻGARAŻGARAŻGARAŻ

Spis Treści:

Garaż jest miejscem, które łączy funkcję parkowania auta z przechowywaniem przedmiotów – zarówno akcesoriów samochodowych, jak i narzędzi, rowerów czy rzeczy, które aktualnie nie są potrzebne w domu. Aby móc się spokojnie poruszać po garażu oraz wiedzieć, gdzie co leży, warto zastanowić się nad odpowiednim zagospodarowaniem miejsca.

Wymiary garaży

Wybór optymalnego systemu magazynowania zależy przede wszystkim od powierzchni garażu, rozmiarów auta oraz potrzeb w zakresie składowania określonych przedmiotów.

Zgodnie z prawem minimalne wymiary stanowiska postojowego wynoszą 2,3 x 5 m. Aby w garażu można było zaparkować auto i w miarę swobodnie z niego wysiąść, należy zachować około 0,5 m odstępu od auta do ściany. W związku z tym minimalny garaż powinien liczyć co najmniej 2,7 m szerokości i 5,5 m długości. Mała przestrzeń ogranicza nas w tym wypadku do wykorzystania wiszących półek, haków, tablic na narzędzia.

Jeśli garaż ma więcej niż 3,5 m szerokości, możemy ustawić meble czy regały magazynowe wzdłuż dłuższej ściany. W garażach wąskich, ale długich (przynajmniej na 6,5 m) możemy adaptować przestrzeń za autem.

GARAŻGARAŻGARAŻGARAŻ

Magazynowanie w garażu

W zależności od tego, co chcemy przechowywać w garażu, można wybrać optymalny zestaw do magazynowania:

- meble

Dla osób, które trzymają w garażu tylko podstawowe narzędzia i niezbędne akcesoria samochodowe, wystarczające będą meble na tyle garażu, o ile jego długość na to pozwala. Taka lokalizacja mebli nie będzie zabierać wiele miejsca i przede wszystkim nie utrudni wysiadania z auta.

- zagospodarowanie ścian

Dla tych, którzy w garażu mieszczą dodatkowo sprzęt ogrodniczy, stół do majsterkowania, rowery czy rozbudowaną narzędziownię, dobrym pomysłem będzie zagospodarowanie nie tylko tyłów garaży, lecz także co najmniej jednej z bocznych ścian.

- regały

Zależnie od potrzeb, dostępności wolnego miejsca i budżetu można dobrać odpowiednie meble. Często wyposażenie garażu stanowią regały magazynowe. Regały można dostać w wielu wariantach – zarówno w zakresie wymiarów, jak i materiałów, z których zostały wykonane. W garażach dobrze sprawdzają się regały metalowe z półkami z grubej blachy lub płyty meblowej. Mniej pakowne i przez to nieco mniej praktyczne są regały w całości drewniane. Ponadto drewno wrażliwe jest na nadmierną wilgotność powietrza i skoki temperatur.

- skrzynie i pojemniki

Aby funkcjonalnie zaadaptować miejsce na regałach, warto korzystać z różnego rodzaju skrzyni i pojemników. Z pewnością zapobiegnie to wypadaniu drobiazgów.

GARAŻGARAŻGARAŻGARAŻ

Zrób to sam

Wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie systemu półek i szafek wiszących. Dostępne są elementy zabudowy systemowej – listwy i panele, do których mocuje się wieszaki, haki, półki, tablice na narzędzia – w systemie tym mocowania są ściśle dopasowane do przedmiotów, którym służą.

Jeśli chcielibyśmy w podobny sposób zaadaptować garaż, ale za mniejsze pieniądze, możemy sami wykonać elementy do podwieszania sprzętów. Przy pomocy wkrętów, kątowników i wsporników można instalować na ścianach półki. Odpowiednio zamocowane haki posłużą za wieszak na rower czy wędki.

Do budowy systemu magazynowego w garażu można wykorzystać stare meble lub ich elementy. Płyty, z których wykonana jest większość mebli, mogą się dość szybko niszczyć, niemniej jednak jest to tani sposób na zagospodarowanie przestrzeni.

Data aktualizacji: 02.10.2024