Ramki passe-partout – jak je wykonać i wykorzystać w aranżacji?

Często zdarza się, że podczas przeprowadzki, remontu lub wiosennych porządków odnajdujemy w zakamarkach domu wiele pamiątek, które budzą w nas sentyment. Czasem są to po prostu rodzinne fotografie, innym razem dyplomy i świadectwa lub małe dzieła sztuki z kolekcji babci lub dziadka, które zostały schowane na strychu i przez wiele lat zostały zapomniane.

ramki-passe-partoutramki-passe-partoutramki-passe-partoutramki-passe-partout

Spis treści:

Prostym, eleganckim, a zarazem stonowanym sposobem na nadanie tym drobiazgom nowego życia jest stworzenie domowej galerii ściennej. Do tego zadania najlepiej sprawdzą się klasyczne papierowi ramki passe-partout, których wykonanie jest bardzo łatwe. W tym artykule pokażemy, jak je wykonać, a następne wykorzystać w aranżacji wnętrza.

Sposób wykonania ramek passe-partout

Ramka passe-partout to francuski wynalazek, który oznacza nic innego jak kartonowe obramowanie przeznaczone do ekspozycji różnego rodzaju kompozycji takich jak obrazy, fotografie, grafiki ścienne, kolaże, plakaty czy też wspomniane pamiątki rodzinne. Najczęściej umieszczane są wewnątrz ściennych ram lub antyram, pełniąc funkcję ochrony zawartości przed zniszczeniem. Są one produkowane na szeroką skalę i dostępne w sprzedaży, jednak pragnąc uzyskać idealne dopasowaną ozdobę, warto wykonać je samodzielnie.

Do wykonania ramek passe-partout potrzebujemy:

- karton passe-partout, czyli prasowany gruby papier – dostępny w dużych sklepach z artykułami aranżacyjnymi oraz artystycznymi. Ewentualnie gruba tekturka w wybranym kolorze;

- ekierka oraz długa linijka;

- nożyk do papieru;

- cienki ołówek;

- twarde i gładkie podłoże lub podkładka;

- papier ścierny drobnoziarnisty.

Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać, jest zmierzenie ramy oraz obrazka, jaki chcemy umieścić wewnątrz jako dekorację. Ramka nie powinna być zbyt szeroka, dlatego warto zawczasu sprawdzić, jak prezentuje się nasza kompozycja zarówno w kontekście koloru, jak i układu.

Następnie zbieramy wymiary i za pomocą ekierki i linijki rysujemy okienko, które później wytniemy. Musimy zrobić to starannie, sprawdzając również równość kresek i ich prostopadłość względem siebie. Należy także zwrócić uwagę, żeby wymiar przygotowywanej ramki był odrobinę szerszy niż obrazka wewnątrz. Zapobiegnie to jego wypadaniu z ramki i powstawaniu zagięć.

Kiedy mamy już przygotowany obrys, przystępujemy do cięcia kształtu, przykładając wcześniej linijkę do konturu. Aby zapobiec rozdarciu i rozwarstwianiu papieru, musimy zrobić to jednym zdecydowanym ruchem po krawędzi. Wyjmujemy środek, a jeśli obramowanie kartonu posiada nierówności, szlifujemy delikatnie brzegi papierem ściernym. W ten sposób usuniemy również pozostałości papieru w rogach.

W tym momencie ramka jest gotowa i możemy dopasować ją do wszelkiego rodzaju ram, antyram lub wykorzystać samodzielnie do stworzenia wybranej dekoracji. Tak przygotowaną ozdobę możemy dowolnie przerabiać, wycinając fantazyjne wzory, filcując, doklejając i przecinając wedle uznania.

obraz-na-scianieobraz-na-scianieobraz-na-scianieobraz-na-scianie

Zastosowanie ramek passe-partout

Zaletą ramek passe-partout jest uniwersalny charakter. Ich delikatność pozwala na zwiększenie atrakcyjności oraz wyciągnięcie głębi z przedstawianych obrazów, rycin lub fotografii. Dyskretne tło koncentruje wzrok odbiorców na prezentowanych elementach.

Jej zastosowanie nie kończy się również na utrzymaniu grafik czy obrazów. Możemy zastosować kilka prostych tricków, aby dzięki nim zwiększyć walory estetyczne ściennych dekoracji:

- jeśli chcemy uzyskać efektowną ochronę historycznych rycin czy starych fotografii, użyjmy dwóch ramek w różnych odcieniach, np. beżu i brązu. Pierwsza pozwoli rozświetlić ciemne obiekty, druga skupi uwagę na zawartości;

- pamiętajmy, że beżowe passe-partout jest lżejsze i bardziej neutralne niż to w białym kolorze, więc planując stylizację, zwróćmy uwagę na odpowiednią kolorystykę;

- możemy użyć ramek o różnej grubości, uzyskując ciekawy efekt trójwymiarowy. Wycięcie kartonu pod lekkim skosem da podobne rezultaty;

- jeśli prowadzimy własny biznes i posiadamy certyfikaty i dyplomy zawodowe, to do ich prezentacji z powodzeniem możemy stosować tego rodzaju obramowanie;

- ramki mogą także posłużyć jako tło do wszelkiego rodzaju zestawień złożonych z płaskich przedmiotów takich jak biżuteria, znaczki, monety lub też zasuszone kwiaty. Ich wykorzystanie pozwala na stworzenie efektownych kolekcji ściennych, które sprawdzą się zarówno w domu, jak i w biurze.

 

Data aktualizacji: 05/08/2024