Do czego wykorzystać starą ramę po obrazie?
Stare obrazy, o ile nie są dziełami sztuki, powoli znikają z naszych ścian i ustępują tym samym miejsca nowocześniejszym dekoracjom. Jednak nie warto pozbywać się ich bezpowrotnie – ich bogato zdobione, wymyślne w kształtach ramy możemy wykorzystać w nowej roli. Gdzie zastosowanie znajdzie stara rama po obraze? Inspiracje, które zebraliśmy, odpowiedzą na to pytanie!
Spis treści:
- Stara rama do obrazu w nowej odsłonie
- Co można zrobić z ramą do obrazu? Minigalerię na ścianie!
- Wiszący przybornik
- Stara rama po obrazie? Inspiracje na… lustro!
- Inne pomysły, jak wykorzystać starą ramę od obrazu
Stara rama do obrazu w nowej odsłonie
Jeśli po wyjęciu obrazu ze starej ramy, prezentuje się ona nieestetycznie, przed jej użyciem w nowej roli odnawiamy ją:
- dokładnie czyścimy z powłok starej farby,
- uzupełniamy ubytki,
- wyrównujemy całość papierem ściernym,
- odpylamy,
- nakładamy grunt i warstwę farby.
Jeżeli będziemy przystosowywać ramę do nowych zadań, od złotego obramowania bardziej pasować będzie inny, bardziej stonowany kolor, na przykład taki sam jak ściana, na której zawiśnie.
Co można zrobić z ramą do obrazu? Minigalerię na ścianie!
Stara rama do obrazu po odnowieniu, zwłaszcza jeśli jest dużych rozmiarów, może z powodzeniem prezentować niedużą kolekcję rysunków lub zdjęć. Aby można było je swobodnie zawieszać i często zmieniać, do spodniej strony ramy wbijemy niewielkie gwoździki, a o ich główki zaczepimy dekoracyjny sznurek, który albo będzie tworzył poziome piętra, albo rozpięty zostanie zupełnie chaotycznie, co nada kompozycji dynamizmu.
Na takie rusztowanie przyczepiamy drewniane klamerki do bielizny (dla większych fotografii i rysunków) lub żabki do firan i zasłon. Zawieszona minigaleria może często zmieniać swoją zawartość i wzajemne usytuowanie poszczególnych eksponatów. W roli sznurka możemy zastosować podłużną koronkę, co sprawdzi się idealnie we wnętrzu utrzymanym w stylu rustykalnym lub wiejskim.
Wiszący przybornik
Duża stara rama do obrazu może nam posłużyć jako niezwykle dekoracyjny przybornik, który możemy wykonać na dwa sposoby.
Pierwszy będzie wymagał od nas zastosowania niewielkich haczyków (lub niedużych gwoździ o takim kształcie) i cienkich listewek. Haczyki mocujemy tym razem na zewnątrz ramy, równo po lewej i prawej stronie. Na takich zawieszkach będzie umiejscowiona listewka, którą łatwo jest zdejmować i nakładać, co będzie potrzebne w przypadku ściągania zawieszonych na niej lub zawiązanych przedmiotów. W taki sposób możemy przechowywać np.:
- zwoje dekoracyjnego papieru,
- bibuły,
- apaszki czy krawaty.
Drugi sposób polega na umieszczeniu wewnątrz ramy wystających prostopadle ze ściany cienkich rurek lub gwoździ z odpiłowanymi główkami. Na takich zaczepach możemy umieścić na przykład biżuterię, lub – jeśli będzie ich wystarczająco dużo – szpulki z kolorowymi nićmi.
Większe zaczepy sprawdzą się do zawieszenia na nich większych przedmiotów, takich jak analogowe aparaty fotograficzne.
Stara rama po obrazie? Inspiracje na… lustro!
Innym pomysłem na wykorzystanie starej ramy po obrazie jest przekształcenie jej w dekoracyjne lustro, które może pełnić funkcję zarówno praktyczną, jak i estetyczną. Proces zaczyna się od zmierzenia wewnętrznych wymiarów ramy, aby zamówić lustro o odpowiednim rozmiarze. Wybór lustra na wymiar jest kluczowy, aby idealnie wpasowało się ono w ramę i wyglądało jak starannie zaplanowany element dekoracyjny.
Po otrzymaniu lustra, należy je ostrożnie zamontować wewnątrz ramy. Można to zrobić za pomocą specjalistycznych klejów do szkła lub mocowań lustrzanych dostępnych w Castoramie Ważne, aby lustro było solidnie przymocowane i bezpieczne w użytkowaniu.
Lustro w pięknej, ozdobnej ramie nie tylko pełni funkcję praktyczną, umożliwiając nam przeglądanie się, ale także optycznie powiększa przestrzeń. Odbijając, lustro dodaje pomieszczeniu jasności i przestronności, co jest szczególnie cenne w mniejszych lub słabo oświetlonych pomieszczeniach. Ponadto, rama sama w sobie może być ciekawym akcentem stylistycznym. W zależności od stylu ramy – od klasycznego, rzeźbionego drewna, przez rustykalne, naturalne materiały, po nowoczesne, minimalistyczne kształty – lustro może podkreślać charakter wnętrza i harmonizować z jego wystrojem.
Inne pomysły, jak wykorzystać starą ramę od obrazu
Pomalowana na biało rama będzie ciekawie kontrastowała z przybitą do niej płytą pilśniową uprzednio pomalowaną czarną farbą tablicową – w ten sposób uzyskamy dekorację, którą możemy wypełnić za pomocą kolorowej (lub tylko białej) kredy dowolną treścią, np. aby zapisywać ważne dla domowników informacje czy motywujące cytaty.
Do czego jeszcze przyda się stara rama po obrazie? Inspiracje są naprawdę różnorodne i pojawiają się też takie, które dotyczą stworzenia mebli. Jeśli pod ramą zamocujemy drewniane deski o dowolnej szerokości, uzyskamy oryginalną półkę do zawieszenia na ścianie, która z zewnątrz będzie pokryta naszą ozdobną ramą. A jeśli powyższą półkę dodatkowo wyposażymy w zamknięcie, stworzymy szafkę, a w przypadku mniejszej ramy – skrytkę, którą możemy zakryć na przykład pokojowy programator temperatury,
Co ciekawe, ozdobna, stara rama do obrazu o kształcie zbliżonym do koła może zastąpić też dekor sufitowy, pomalowany na ten sam kolor co sufit, zamocowany w centralnym miejscu pomieszczenia, okalający zamocowanie ozdobnego żyrandola.
Jak widzisz, możliwości na wykorzystanie starej ramy jest naprawdę wiele. Wystarczy trochę wyobraźni, a z elementu, który wydawałoby się, że jest do wyrzucenia może powstać naprawdę ciekawa ozdoba!
Data aktualizacji: 03.10.2024