Dekory ścienne – przykłady nowoczesnego zastosowania
Sposobów na wykończenie ścian jest wiele – niektóre z nich są bardziej dekoracyjne, inne mniej. Pomimo obecnych tendencji do minimalistycznych aranżacji, powierzchnie pionowe to swoiste pole do popisu. Gołe, pomalowane jedynie farbą ściany odchodzą do przeszłości. Oto, jak można wykorzystać dekory ścienne we współcześnie urządzanych wnętrzach.
Spis treści:
- Okładziny i dekory ścienne w loftach
- Kamień w aranżacjach rustykalnych, eko i skandynawskich
- Dekory ścienne w roli nowoczesnych detali
Okładziny i dekory ścienne w loftach
Betonowe czy ceglane ściany przestają być na topie – być może nastąpiło już klasyczne przesilenie. Również nie w każdym budynku jesteśmy w stanie osiągnąć taki efekt. Zawsze jednak możemy wykonać jego imitację. Zamiast przyklejać płytki, które wyglądają jak cegła, możemy też zastosować rozmaite dekory ścienne w innych wzorach. W loftach doskonale spisze się chropowata, nierówna, jakby surowa ściana – taka, jaką możemy spotkać w starszych budynkach i autentycznych postindustrialnych przestrzeniach.
Takiego efektu nie da się stworzyć za pomocą tynku czy farby, choć możemy uzyskać podobne powierzchnie. Jednak najłatwiejszą metodą jest wykorzystanie płytek dekoracyjnych o odpowiedniej strukturze. Nie musimy również wykańczać w ten sposób całej ściany, a jedynie ozdobić niektóre jej miejsca. Dobrym pomysłem jest zastosowanie dekorów ściennych na słupach.
Czy wiesz, że…? Płytki dekoracyjne na ścianę są najczęściej wykonane z gipsu. Materiał ten pozwala nadać mu dowolną strukturę i kolor, a jednocześnie sprawia, że dekor jest lekki. Takie właściwości pozwalają łatwo i bezpiecznie przyklejać płytki do powierzchni ściennych. W ten sposób możemy ułożyć dekory na ścianie również nieregularnie, a nawet stworzyć za pomocą płytek fantazyjne wzory. |
W softloftach doskonale odnajduje się biała cegła, którą łatwo uzyskamy na ścianie poprzez naklejenie odpowiednich dekorów.
Kamień w aranżacjach rustykalnych, eko i skandynawskich
Kamienne elementy ścian i wykończenia przywodzą na myśl prowansalskie apartamenty i skandynawskie, ciepłe chaty. We współczesnych aranżacjach rustykalnych kamień jest bardzo pożądany. Jednak ten naturalny materiał nie jest tani ani łatwy w obróbce.
Dlatego dekory ścienne doskonale mogą sprawdzić się w charakterze imitacji kamienia. Za pomocą gipsowej okładziny ściennej możemy wykończyć daną część powierzchni, sprawiając, że będzie wyglądała jak wykonana z bloku kamiennego. Piaskowiec czy marmur – wśród dekorów znajdziemy wiele wzorów przypominających różne typy kamienia.
Dekory ścienne w roli nowoczesnych detali
Za pomocą nietypowych dekorów ściennych, takich jak kafle w geometrycznych wzorach i kontrastowych kolorach możemy stworzyć wykończenia na miarę nowoczesnych aranżacji. Dekoracyjne pasy, kwadraty i inne formy stworzone na ścianie z płytek i innych okładzin wniosą do pomieszczeń oryginalny charakter. Tylko część powierzchni możemy pokryć daną dekoracją – np. stworzyć z kafli wzór nawiązujący do klasycznej gry Tetris czy „wyłożyć” nimi figury geometryczne i formy przypominające obiekty architektoniczne. Jedynie od naszej wyobraźni zależy to, jak wykorzystamy dekory ścienne.
Data aktualizacji: 25.11.2024