Przejdź do głównej treści

Pomysły na ogród – ciekawe rozwiązania w ogrodzie

Szukasz modnych inspiracji na tegoroczny ogród? Dowiedz się jakie rośliny warto sadzić oraz jak je dobierać w kompozycje. Stwórz niepowtarzalny projekt ogrodu w swoim indywidualnym stylu! Prezentujemy inspirujące zaaranżowania przestrzeni na działce.

Spis Treści: 

  • Jakie rośliny wybrać na taras?
  • Inspiracje na ciekawe rozwiązania ogrodowe
  • Kwietniki, donice i rabaty w ogrodzie
  • Aranżacje kolorystyczne roślinności
  • Elementy dekoracyjne do aranżacji ogrodu
TARASTARASTARASTARAS

Jakie rośliny wybrać na taras?

Podstawowym elementem, który należy wybrać, jest roślinność. W zależności od tego, jakie drzewa i krzewy uprawiasz, możesz stworzyć całkowicie inny klimat na działce.

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu cieszy się wielkim uznaniem. Planujesz kącik wypoczynkowy? Do wykonania projektu nadają się różne gatunki roślin, które w naturalny sposób będą rozrastały się dookoła. Przy ogrodzeniu możesz zasadzić byliny pnące – winorośle czy bluszcze, które ozdobią przestrzeń ogrodową. Pamiętaj także o pachnących kwiatach np. hortensjach, jaśminowcu lub lawendzie, która pomoże zrelaksować się wśród zieleni po ciężkim dniu.

Na tarasie w skrzyniach sprawdzą się także wszelkiego rodzaju rośliny jednoroczne np. pelargonie lub begonie. Są łatwe w uprawie, dzięki czemu nie będziesz musiał poświęcać im wiele czasu. Pamiętaj tylko o regularnym podlewaniu!

Wybierając kwiaty i byliny ozdobne, sprawdzaj ich wymagania glebowe, a także świetlne. Dzięki temu już w tym sezonie będziesz wypoczywać w swoim rozwiniętym ogrodzie na tarasie.

skalniakskalniakskalniakskalniak

Inspiracje na ciekawe rozwiązania ogrodowe

Rośliny doniczkowe, chociaż współcześnie występują praktycznie wszędzie, nie są jedynym rozwiązaniem na piękne rośliny w ogrodzie. Poznaj inspiracje na zagospodarowanie przestrzeni także o większym metrażu. Duże ogrody potrzebują dokładnego przemyślenia, ze względu na ewentualną większą ilość przesadzania przy zmianie decyzji. Dlatego, zanim zatrudnisz kogoś lub sam posadzisz roślin, zdecyduj jakie aranżacje Ci się podobają:

  • Zagajnik iglasty – intensywnie pachnące igliwie pozwoli miło spędzać czas, także zimą. Wiele z iglaków to rośliny zimozielone, które możesz zasadzić zarówno jako żywopłot, jak i pojedyncze drzewa i krzewy, chociażby świerki, cyprysiki bądź tuje. Będą komponowały się z wieloma krzewami o intensywnych kolorach np. czerwieni lub fiolecie.
  • Altana – placyk z kostki brukowej oraz pergole, na których rozwijają się byliny to sposób na zagospodarowanie przestrzeni, szczególnie jeśli lubisz długo siedzieć w ogrodzie. Zadaszenie ochroni Cię od przegrzania i sprawi, że będziesz mógł spędzić wiele godzin na świeżym powietrzu. Dookoła tej wyznaczonej przestrzeni zasadź np. brzozy, bez czy pnące się gatunki powojnika.
  • Oczko wodne – ta oryginalna dekoracja dodaje naturalności krajobrazu. Będzie wyróżniała Twoją działkę, szczególnie jeśli wokół niego ustawisz dekoracyjne elementy kamienne oraz ławki do relaksu. Wybierz również trawy wodne – mannę mielec czy turzycę brzegową, która doda aranżacji lekkości i dynamiki na wietrze.
  • Skalniak – jest to ciekawa aranżacja roślinna, która będzie nadawała się zarówno do ogrodów z oczkiem wodnym, jak i terenów w stylu rustykalnym. Do stworzenia jej możesz wykorzystać naturalne skarpy i wzniesienia ogródka lub stworzyć je samemu i oddzielić ścieżkami z kostki brukowej. Gatunkami nadającymi się do takiego rozwiązania ogrodniczego są rozchodniki, barwinki, lawenda czy różne zioła.
  • Ogród wertykalny – współcześnie powstaje wiele praktycznych stojaków i kwietników, które pozwalają na eksperymentowanie ze strukturą ogrodu. Możesz wieszać w makramach gatunki bluszczu, trzykrotki czy nawet truskawki, aby urozmaicić przestrzeń nad tarasem czy pod altaną. Rośliny zebrane w takiej konfiguracji zaoszczędzą miejsca na trawniku.

Ogrody są niekończącym się źródłem inspiracji. Możesz w nich eksperymentować tak, aby zarówno dobrane gatunki roślin, jak i ich kompozycja odzwierciedlała Twój styl i preferencje estetyczne.

Kwietniki, donice i rabaty w ogrodzie

Zarówno kwietniki, jak i donice są ruchomą częścią ogrodu, którą będziesz mógł przestawiać. Warto jednak z początku ustawić je tak, aby nie przeszkadzały w poruszaniu się po ogrodzie, ale były na tyle widoczne, żeby móc się nimi zachwycać. Pamiętaj także o dopasowaniu stanowiska względem preferencji kwiatów, które się w nich znajdą. Zaopatrz się również w nawozy, które pomogą w ich pielęgnacji.

Gatunki kwiatów ogrodowych potrzebują słonecznego miejsca. Warto więc ustawić je na tarasie lub w okolicy bez wysokich drzew. Z kolei byliny takie jak np. tojeść, bodziszek czy ozdobne liście posadź w rabatach o bardziej odległych rejonach ogrodu. Gatunki te preferują zacienione stanowiska. Będą także dobrym elementem uzupełniającym teren pod wysokimi drzewami.

Donice oraz rabaty w ogródku wypełniamy często jednorocznymi kwiatami. Dzięki temu nie musisz martwić się o ich zimowanie. Gatunkami, które sadzić się na początku sezonu są chociażby petunie, bratki czy begonie. Wybierz kwiaty, które będą różniły się od siebie wysokością, aby stworzyć ogród pełen nieoczywistych rozwiązań.

donicedonicedonicedonice

Aranżacje kolorystyczne roślinności

Ważnym aspektem projektowania ogrodu jest także kompozycja kolorystyczna. Wiele osób łączy kwiaty i krzewy bez konkretnego planu, tworząc niezwykle barwny, lecz często chaotyczny projekt. Jeśli preferujesz nowoczesne lub minimalistyczne pomysły na ogród, sprawdź różnorodne palety barw:

  • Monochromatyczne połączenia – trawy w neutralnych barwach, a także krzewy o białych i jasnych barwach kwiatów np. hortensja bukietowa, tawuła japońska czy barwinek będą nadawały się do projektów osób, które preferują skromny i spokojny ogród.
  • Duże kontrasty – intensywne kolory nie muszą oznaczać chaosu. Jeśli dobierzesz do siebie czerwone i fioletowe kwiaty lub drzewka owocowe, zyskasz atrakcyjny wizualnie krajobraz. Także niebieskie ostróżki czy róże będą tworzyły między sobą kontrast i wyróżniającą się aranżacje.
  • Pastele – jasne barwy pod każdą postacią stworzą romantyczną estetykę i ogród nadający się do relaksu. Do tego zapach lawendy i innych delikatnych kwiatów bądź ziół zwiększy przyjemność z przebywania na działce.

Elementy dekoracyjne do aranżacji ogrodu

Istotnymi elementami ogrodów, szczególnie tych większych, będą dekoracje. Chociaż ich głównym celem jest dodanie uroku działce, to bardzo często posiadają także funkcjonalne cechy.

Meble ogrodowe i oświetlenie to podstawowe rzeczy, mające za zadanie poprawić jakość spędzania czasu na zewnątrz. Zestawy ogrodowe z parasolem będą wspaniałym dodatkiem do rodzinnego domu, a leżaki zapewnią możliwość opalania się i relaksu. Jeśli posiadasz na parceli dwa duże drzewa, możesz zamontować między nimi huśtawkę ogrodową i wypoczywać wśród śpiewu ptaków. Dookoła tych akcesoriów warto ustawić lub zamontować na ścianie budynku lampki ogrodowe na baterię czy ładowanie słoneczne. W ten sposób spędzisz w ogrodzie dużo więcej czasu.

Całkowicie ozdobnymi akcesoriami będą wszelkie figury z kamienia, a także głazy dekoracyjne. Dobrze jest wkomponować je wśród klombów i skalniaków. Urozmaicą teksturę krajobrazu krzewów i drzew. Z kolei do oczek wodnych bądź naturalnych stawów warto dodać małe fontanny i kaskady. Dźwięk spadającej wody doda harmonii i spokoju w ogrodzie.

Istnieje wiele możliwości urozmaicenia roślinności na działce. Zainspiruj się różnymi aranżacjami i stwórz przestrzeń specjalnie dla Ciebie!

Data publikacji: 11.06.2024