Przejdź do głównej treści

Jak stworzyć ogród w stylu japońskim z użyciem dekoracji i roślin?

Ogród japoński to często zielona oaza. Centrum spokoju i relaksu, idealnie nadające się do odpoczynku po zabieganym dniu. Oczywiście stanowi on wspaniały krajobraz, pełen kwitnącej wiśni, ozdobnych krzewów i drzewek, oraz oczek wodnych. Jak przenieść takie niezwykłe miejsce, z jednego końca świata na drugi? Jak założyć ogród japoński na swoim podwórku?

ogród-japońskiogród-japońskiogród-japońskiogród-japoński

Czym się charakteryzuje ogród w stylu japońskim?

Oryginalnie ogród japoński ma odzwierciedlać kulturę i filozofię kraju kwitnącej wiśni. Ma być naszą oazą. Ostoją pełną spokoju i harmonii, których brakuje nam w życiu prywatnym i zawodowym. To miejsce, w którym mamy zanurzyć się w naturze i oddać jej wszystkie nasze zmartwienia. Poczuć jedność z otaczającym wszystko krajobrazem. 

Wiele japońskich ogrodów charakteryzuje zdrowy balans pomiędzy dzikością a harmonią. Niezbędna jest tutaj duża ilość roślinności, która powinna być równocześnie żywa, ale okiełznana. W Japonii nazywa się to sztuką bonsai. To parę technik, które wpływają na wzrost roślin i spowalniają go. Dzięki temu ogrodu przez dłuższy czas pozostają schludne i miłe dla oka. 

Projekt ogrodu w japońskim stylu powinien nawiązywać do naturalnych krajobrazów tego kraju. Tworząc taką przestrzeń, warto słuchać się istniejącej już rzeźby terenu. Niezbędna jest jeszcze obecność wody, która w japońskiej kulturze ma symbolizować życie i przemijanie. Oczka wodne stanowią jedynie pojedynczy akcent. Prawdziwym hołdem dla tamtej kultury będzie uwzględnienie stawów i strumyków naśladujących morze. Japończycy kochają być blisko wody. Ich dumą bywają również charakterystyczne karpie koi, które w spokoju pływają wśród wodospadów. 

ogród-japońskiogród-japońskiogród-japońskiogród-japoński

Ogród japoński Karensansui, Chaniwa czy Tsukiyama? 

Ogrody w stylu japońskim bywają niezwykle unikatowe. Chociaż coraz więcej osób decyduje się na uwzględnianie tej estetyki do swoich ogrodowych planów, w naszym kraju nadal niewiele słyszy się o konkretnych ich rodzajach. Poznajmy je więc trochę bliżej. 

Japoński ogród Karensansui to przestrzeń zaprojektowana z myślą o prostocie i minimalizmie. Wiele charakterystycznych dla niego elementów pochodzi z ważnej dla Japonii filozofii zen. Ogród Karensansui to przeciwieństwo bujnej roślinności. Najwięcej znajdziesz w nim kamieni oraz piasku. Oba są używane do uwolnienia swojej kreatywnej energii. Kamienie mogą przyjmować przeróżne kształty i razem tworzyć fantastyczne płaskorzeźby. Symbolizują niezmienność. W piasku można rysować abstrakcyjne wzory, które odnoszą się do elementów krajobrazu. Często do jego pielęgnacji używa się specjalnych narzędzi ogrodowych. 

Chociaż w ogrodzie pojawiają się w nim rośliny, zazwyczaj są to symboliczne, skromne gatunki. Najwięcej możemy spodziewać się mchów, okiełznanych traw i małych drzewek bonsai. Ogród Japoński Karesansui może nie być specjalnie fantazyjny, nie oznacza to, że jest monotonny. Cechuje go duże przywiązanie do spokoju i tradycji. Poza tym dość łatwo go zaaranżować. 

Japoński ogród Chaniwa ma trochę inną tradycję. Jest on skoncentrowany przede wszystkim wokół świętej ceremonii picia herbaty. W centralnym miejscu ogrodu bardzo często możemy spotkać się ze pawilonem herbacianym, zbudowanym z bambusa albo innego delikatnego drewna. Oryginalnie w takim ogrodzie powinno znaleźć się dużo kamiennych mis, w których można obmyć ręce. Projekty takich miejsc często opierają się na ukrytym w centrum domku i prowadzących do niego żwirowych lub kamiennych ścieżkach. Ważną rolę odbywa również woda, która ponownie, ma symbolizować życie i wieczność. Zazwyczaj w skromnej formie strumienia albo małego oczka wodnego. 

Japoński ogród Tsukiyama jest za to odzwierciedlaniem krajobrazu. W jego architekturze należy uwzględnić naturalne ukształtowanie terenu. Małe pagórki, większe góry oraz stawy i strumyki. To jeden z takich ogrodów, który ma przypominać dziką przyrodę. Na pierwszy rzut oka nie powinien wyglądać na teren stworzony i zaprojektowany przez człowieka. Roślinność gra w nim kluczową rolę. Ważne są drzewa iglaste, na przykład sosny i rośliny zimozielone, które utrzymują swój kolor nawet podczas największych mrozów. Potrzebna jest jednak różnorodność. Ogrody Tsukiyama mają być żywe i kolorowe! Odzwierciedlać naturalną florę górską Japonii. 

Chociaż ogrody tsukiyama i karesansui wydają się być swoimi przeciwnościami, zapewniamy, że oba są kluczowymi elementami japońskiej kultury. 

Jak wyglądają ogrody japońskie w Polsce? Sprawdź jak je zaprojektować!

Chcesz stworzyć dla siebie ogród rodem z kraju kwitnącej wiśni? Już tłumaczymy, jak możesz tego dokonać! Zaprojektować ogród japoński, wcale nie jest trudno. Wystarczy, że będziesz słuchał się zasad paru zasad, a z pewnością uda Ci się stworzyć przepiękną przestrzeń.

Zacznij przede wszystkim od określenia swoich potrzeb. Nie musisz od razu decydować się czy wolisz projekt w stylu Chaniwa, czy Tsukiyama. To jedynie wskazówki, którymi możesz się kierować przy projektowaniu własnej przestrzeni. Pomyśl, na czym bardziej Ci zależy. Chcesz zbudować dla rodziny oazę pełną zieleni świetne do zabawy, czy wszyscy razem preferujecie raczej czyste i schludne wnętrza odpowiednie do medytacji?

Przede wszystkim dopasuj się do już istniejącego krajobrazu. Jeśli teren na Twojej działce jest płaski, postaraj się o kamienie imitujące góry oraz stawy, które trochę urozmaicą otaczającą Cię przestrzeń. Jakie rośliny do ogrodu japońskiego? Zainwestuj w kwiaty zewnętrzne, które przypominają te z Azji. W Polsce dość powszechna stała się ostatnio azalia japońska. Jest to długowieczny kwiat zimozielony, który utrzymuje swój kolor również jesienią. Okres kwitnięcia trwa ponad trzy tygodnie, w sezonie więc pięknie będzie cieszyć oko. Dobrze sprawdzi się również klasyczna, ozdobna bylina.

Co z meblami i wyposażeniem? Postaraj się zainwestować w krzesła i stoły wykonane z drewna, ewentualnie z rattanu. Muszą swoim designem nawiązywać do natury i nie odstawać od całego projektu. Postaraj się znaleźć zestawy ogrodowe raczej w jasnych kolorach. Powinny zlać się z tłem i dopasować do zróżnicowanej rzeźby terenu. Na jakie oświetlenie się zdecydować? Najlepsze będą kamienne latarnie ze świeczką albo ciepłą żarówką w środku. Ważne, żeby aura unosząca się od nich przypominała żywy płomień. 

Niezwykle istotny jest również wygląd ścieżki. Nie musi być ona prosta. Wręcz przeciwnie, powinna przypominać płynącą wodę, tok strumieni i stawów. Postaw raczej na kamienie i żwir, które będą wyznaczały drogę do ogrodu. 

Jak urządzić mały ogród w stylu japońskim? Czy da się przenieść go na balkon?

Ogrody japońskie zazwyczaj charakteryzuje duża przestronność. Jak więc przenieść naszą wizję na mniejszy obszar?

Minimalizm będzie w tym miejscu naszym przyjacielem. Odrzuć zbędne ozdoby i skup się na symbolice. W centrum swojego ogrodu postaw małą kanapę ogrodową albo leżankę. Zrób ze swojego ogrodu strefę wypoczynkową przepełnioną roślinami i zielenią. 

Podobnym pomysłem możesz pokierować się w trakcie projektowania balkonu lub tarasu. Najprostszym sposobem na uzyskanie charakterystycznego dla japońskich przestrzeni charakteru, jest użycie dużej ilości drewnianych elementów. Zastosuj do tego specjalne deski tarasowe, które przypominają ten naturalny materiał. Nie zapomnij również o kwiatkach balkonowych! Wybierz małe krzewy albo drzewka bonsai, które zmieszczą się w donicach. Postaraj się również uwzględnić elementy małej architektury japońskiej. Mogą to być wcześniej wspominane lampiony, girlandy albo nawet tacki z zestawami do picia herbaty. 

Często się mówi, że to w prostocie jest metoda. Projekt ogrodu w stylu japońskim powinien być minimalistyczny i praktyczny. Połącz Japońską filozofię i estetykę z własnymi potrzebami i zobacz, co z tego wyjdzie!

ogród-japońskiogród-japońskiogród-japońskiogród-japoński

Własny ogród japoński przy domu – aranżacja za pomocą dekoracji i kamieni 

Japońskie ogrody charakteryzuje minimalizm wśród mebli i dekoracji. Najlepiej, żebyś zdecydował się na akcesoria w naturalnych tonach. Wszystkie metalowe i plastikowe dodatki porzuć na rzecz kamiennych albo drewnianych elementów. W sieci z pewnością znajdziesz płotki, słupki czy obrzeża wykonane z takich materiałów. 

W Japonii kamienie symbolizują wiele rzeczy. Przede wszystkim siłę i stałość. Ich obecność w tamtejszych ogrodach jest bardzo ważna dla rodowitych mieszkańców. Chociaż dla nas mogą mieć jedynie znaczenie symboliczne albo estetyczne, warto uwzględnić je w projektach, które czerpią z jakiejś kultury. 

Ogród ma wyglądać jak najbardziej naturalnie. Nieodłączną kulturą Japonii było odpoczywanie i spożywanie posiłków, siedząc na ziemi. Chociaż nie wszyscy praktykują tę tradycję, możesz uwzględnić jej elementy, projektując swój ogród w stylu japońskim. Postaw raczej na maty ogrodowe, które świetnie sprawdzą się również do medytacji. Zamiast krzeseł zainwestuj w pufy i leżanki. Nadadzą się też specjalne poduszki i koce. Mogą być ciekawym i oryginalnym elementem ogrodu. 

Pamiętaj, ogród ma być przede wszystkim funkcjonalny! Jeśli japońskie filozofie zen zgrywają się z Twoim poczuciem estetyki, nie czekaj ani chwili dłużej. To najlepsza pora na stworzenie swojego magicznego ogródka. 

Data Publikacji 31.05.2024