Przejdź do głównej treści

Ogrodzenie oczka wodnego – jak zabezpieczyć zbiornik przed dziećmi?

Staw ogrodowy lub oczko wodne mogą stanowić fantastyczny element ogrodu. Basen i inny zbiornik mogą być także prawdziwym zagrożeniem dla bawiących się w pobliżu dzieci. Jeśli chcesz zapewnić doskonałą ochronę bliskim, musisz zadbać o elementy, które zabezpieczą oczko. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób zatroszczyć się o bezpieczeństwo i prywatność Twojego oczka wodnego. Postaraj się dostosować ogrodzenie tak, aby posłużyło przez wiele następnych sezonów.

Spis treści:

  • Siatka jako ogrodzenie oczka wodnego przed dziećmi – jak zabezpieczać?
  • Szukasz konkretnych informacji o ogrodzeniu oczka? Sprawdź to!
  • Siatka na staw ogrodowy – jak wybrać? Opinie o produkcie 
oczkowodneoczkowodneoczkowodneoczkowodne

Siatka jako ogrodzenie oczka wodnego przed dziećmi – jak zabezpieczać?

Podczas projektowania oczka wodnego postaraj się zadbać o jego doskonałe zabezpieczenie. Zatroszcz się też o ograniczenie wystąpienia ryzyka związanego z np. wpadnięciem dzieci do środka. Bezpieczny dla pociech będzie staw ogrodowy o łagodnie opadającym brzegu. Jeśli dziecko wpadnie do oczka wodnego, dzięki łagodnemu brzegowi łatwiej będzie mu samodzielnie się wydostać.

Warto od razu pomyśleć o aranżacji obszaru brzegowego oczka. Znakomitym zabezpieczeniem będą chropowate kamienie naturalne. Pamiętaj, aby raczej nie stosować wykończenia z kostki brukowej, zwłaszcza gładkiej. Nie sprawdzi się też wykończenie z drewna. W obu przypadkach istnieje duże ryzyko poślizgnięcia się.

Wyłóż dno dużymi kamieniami w strefie głębokiej oczka wodnego. Dzięki temu woda będzie płytsza w tym miejscu. Aby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, zatroszcz się o to, aby ścieżki wokół oczka nie przebiegały tuż przy zbiorniku wodnym. Żeby tego typu ozdoba wodna sprawiła się znakomicie, nie buduj oczka tuż przed domem. Wówczas każdy maluch np. z sąsiedztwa będzie mieć do niego dostęp. Akwen wodny należy umiejscowić w możliwie widocznym miejscu – w razie kłopotów szybko nadejdziesz dziecku z pomocą.

oczkowodneoczkowodneoczkowodneoczkowodne

Szukasz konkretnych informacji o ogrodzeniu oczka? Sprawdź to!

Jeśli chcesz zabezpieczyć swoje oczko wodne przed dziećmi, konieczne będzie ogrodzenie. Ważne, żeby ogrodzenie spełniało swoją podstawową funkcję – ma zabezpieczać oczko. Mimo że niektórzy uważają, że płoty i pręty szpecą zbiorniki wodne, nawet gruba siatka może stać się świetną aranżacją ogrodu. Wystarczy dowiedzieć się, jak to zrobić, aby wyglądała i sprawiła się wyśmienicie. Chcesz zabezpieczyć oczko wodne płotem? Wówczas powinien mieć on minimum 1 m wysokości.

Dobrym pomysłem, aby była rodziców głowa spokojna, jest zabezpieczenie stawu przed dziećmi np. w formie płotu. Można użyć do tego gotowych elementów m.in. z drewna. Znakomicie sprawdzi się też metalowy płot wtykowy lub z tworzywa sztucznego. Zaletą ruchomego ogrodzenia jest fakt, że można je łatwo przenieść i nie wymaga on wykonywania fundamentów. Oczywiście bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie stabilnie osadzone ogrodzenie, do którego przymocowania potrzeba kilku niezbędnych narzędzi. Górna część powinna zostać skierowana w stronę wody pod kątem 45 stopni. Liczne opinie o produkcie wskazują na to, że stabilnie osadzone ogrodzenie utrudnia dzieciom przechodzenie przez niego.

Alternatywą może być gęsto posadzony żywopłot, przez który pociechy nie dadzą rady się przecisnąć. Doskonałą barierą nie do przejścia jest bukszpan, ale też róże. Żywopłot z roślin skutecznie ochroni oczko wodne przed wizytą osób trzecich.

Jako rodzice dokładamy wszelkich starań, aby zabezpieczyć dzieci przed nieszczęśliwymi wypadkami. Już na etapie zakładania stawu warto więc zasadzić żywopłot, ponieważ trzeba czasu, aby osiągnął odpowiednią wysokość.

oczkowodneoczkowodneoczkowodneoczkowodne

Siatka na staw ogrodowy – jak wybrać? Opinie o produkcie

Doskonałą barierą, która chroni oczko wodne, jest siatka ogrodzeniowa. Jest odporna na warunki atmosferyczne i pasuje do każdego oczka wodnego. Przypomina siatkę stosowaną do ogradzania basenów. Siatki nie zakłócają m.in. wzrostu roślin w ogrodzie lub życia zwierząt. Krzewy i inne rośliny mogą bez problemu rosnąć przez oczka siatki. Sam wybierasz ilość siatek, jaka jest Ci potrzebna do ogrodzenia oczka wodnego w ogrodzie. Mogą być o tych samych wymiarach lub do siebie dopasowane. Zwróć uwagę na to, aby siatka była odporna na rdzę. Zwróć też uwagę na szerokość oczek, aby np. rośliny mogły bezpiecznie przez nie rosnąć.

Warto poczytać wcześniej opinie o produkcie i zdecydować, który odpowiada Ci najbardziej. Grubość drutu musi zostać dopasowana do oczekiwań. Warto zauważyć, że siatka mocowana powinna być do dna za pomocą długich haków, np. śledzi do namiotów. Odstępy między siatką a podłożem nie mogą być z kolei za duże – inaczej dzieci mogą prześlizgnąć się pod ogrodzeniem.

Nawet jeśli jest siatka gruba, nie powinna stanowić jedynego zabezpieczenia. Ogrodzenie zamontowane na stałe będzie znacznie pewniejsze i bezpieczniejsze. W połączeniu z siatką powinien uniemożliwić pociechom przedostanie się, do zbiornika wodnego.

Data Publikacji: 10.06.2024