Budowa altanki ogrodowej – krok po kroku
Planując aranżację ogrodu, warto wydzielić kilka stref. Tę, gdzie będziecie wypoczywać, tę gdzie będziecie się bawić i tę, gdzie będą znajdowały się akcesoria niezbędne do prowadzenia ogrodu. W pierwszej strefie warto mieć altankę – jak ją postawić?
Czy budowa altanki ogrodowej wymaga pozwoleń?
Zastanawiasz się nad postawieniem w swoim ogrodzie drewnianej altany? Zanim zaczniesz stawiać jej konstrukcję, powinieneś określić jej wielkość, bo od niej będą zależały działania, które musisz podjąć, aby jej zbudowanie było zgodne z prawem.
Jeżeli planujesz postawić altanę ogrodową, której powierzchnia jest mniejsza niż 35 metrów kwadratowych, a łącznie nie będziesz ich miał więcej niż dwie na każde 500 metrów kwadratowych działki – wystarczy, że dokonasz zgłoszenia budowlanego. Inaczej będzie, jeśli chcesz zbudować altanę ogrodową, która będzie miała więcej powierzchni albo chcesz mieć ich większą ilość na swojej posesji, wówczas konieczne będzie pozwolenie na budowę.
Chcesz mieć gwarancję, że taka mała architektura ogrodowa, będzie postawiona zgodnie z prawem? Warto wcześniej zapoznać się z ustawą o Prawie budowlanym. Jeśli nie masz pewności, czy dobrze interpretujesz jego zapisy, zawsze możesz wątpliwości przedstawić specjalistom w tym zakresie. Konstrukcja altany ma się znaleźć na terenie ogródków działkowych? Dodatkowo powinieneś wziąć pod uwagę zapis Ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogródkach działkowych. Znajdziesz tam informacje, że:
- maksymalnie może mieć 5 metrów wysokości przy stromym dachu albo 4 metry przy płaskim,
- nie może być większa niż 35 metrów kwadratowych.
Poza tym stawiając altankę ogrodową, która będzie miała fundamenty i dach, musisz pamiętać o odpowiednim jej usytuowaniu od granic działki i budynków. W tym drugim przypadku, w zależności od rodzaju zabudowy, położenia budynków i zagospodarowania przestrzennego, powinna wynosić 4 m, 3 lub 1,5 m.
Aby zbudować altanę ogrodową, potrzebujesz drewno
Przed przystąpieniem do budowy altany ogrodowej powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Możesz postawić konstrukcję murowaną, jednak będzie ona droższa i bardziej skomplikowana. Prostszym i tańszym rozwiązaniem, będzie budowa altany z drewna świerkowego lub sosnowego. Jednak powinieneś pamiętać o zastosowaniu środka impregnującego, który zabezpieczy altanę ogrodową przed działaniem grzybów, szkodników czy różnych warunków atmosferycznych. Można to zrobić samodzielnie, albo kupić gotowe elementy, które zostały zaimpregnowane ciśnieniowo.
Trochę droższym rozwiązaniem będzie wykorzystanie drewna dębowego, bo ma ono właściwości samo konserwacji. Jednak, bez względu na wykorzystane drewno, taka drewniana altana, będzie się dobrze komponowała z resztą ogrodu i roślinnością, która się w nim znajduje, a jej samodzielna budowa nie musi być skomplikowana.
Budowa altany ogrodowej – potrzebne materiały i narzędzia
Żeby drewniana altanka ogrodowa mogła powstać, będziesz potrzebował wielu różnych materiałów. Warto już wcześniej je zakupić i przygotować, aby nie okazało się w trakcie prac, że brakuje jakiegoś ważnego elementu. Budując drewnianą konstrukcję altany, musisz zaopatrzyć się m.in. w:
- drewniane słupy i kantówki,
- belki do usztywniania konstrukcji, zrobienia podstawy podłogi i szkieletu dachu,
- cement,
- deski do ścian i podłogi,
- odporne na rdzę metalowe kotwy,
- wkręty do drewna lub gwoździe ocynkowane,
- pokrycie dachowe – strzechę, gont bitumiczny, papę lub blachodachówkę,
- preparat impregnujący.
Dodatkowo przydadzą się narzędzia, którymi będziesz mógł wykonać wszystkie prace, a więc piła, młotek zwykły i gumowy, wkrętarka, wiertarka, poziomica, ołówek czy ścisk stolarski. Przy tym wszystkim nie możesz zapominać o swoim bezpieczeństwie, dlatego powinieneś zabezpieczyć się w okulary ochronne i rękawice robocze.
Budowa altany ogrodowej krok po kroku
Masz już plan budowy? Wiesz, czy Twoja altana ma być na planie kwadratu, prostokąta, wielokąta czy koła? Czy ma mieć dach płaski, czy ze spadem? Jeśli masz już wszystko przygotowane, możesz przystąpić do budowy odpowiedniej konstrukcji.
Na początku budowy altany ogrodowej znajdź płaskie miejsce, które będzie odpowiednie na jej postawienie, jednocześnie pamiętając o wytycznych z ustawy. Oczyść podłoże z kamieni i gałęzi, a następnie wykonaj obrys altany, poprzez wbicie kołków w miejsca narożników i połączenie ich sznurkiem. Takie działanie ułatwi wykonanie podstawy altany i zachowanie jej odpowiednich rozmiarów.
Jeśli ma to być prosta i nieduża altana ogrodowa, nie będziesz musiał wylewać fundamentów, jednak zadbaj o solidną bazę dla pionowych kantówek, wykorzystując słupy fundamentowe. Należy wówczas wykopać dół w ziemi na głębokość 70-80 cm, który będzie trzykrotnie szerszy niż drewniany słup, który będzie miał w nim stanąć. Taki dół należy zasypać gruzem i zalać betonem, a zanim stężeje, musisz umieścić w każdej stopie fundamentowej kotwy metalowe.
W kolejnym kroku, po wyschnięciu cementu, w kotwach należy umieścić drewniane słupy, które będą szkieletem altany. Do jej usztywnienia i wzmocnienia możesz wykorzystać kantówki i belki, które będą zamocowane poziomo, a do podstawy przymocuj podwaliny. Z kolei na górze powinny się znaleźć drewniane elementy altany ogrodowej, które połączone zostaną z pionowymi słupami, których zadaniem będzie przenoszenie obciążenia więźby dachowej na ściany.
Bez względu na to, w jaki sposób ma być wykończony dach altany, zawsze musi się on znaleźć na więźbie, a więc szkielecie dachu, do którego zamocujesz poszycie. Może ona zostać wzmocniona deskami, jednak jeśli będziesz chciał położyć na nią papę czy gont bitumiczny, niezbędne będzie pełne deskowanie.
Kiedy masz już dach, konieczne jest ułożenie podłogi, która może być wykonana z płyt betonowych, kostki betonowej, ale również z drewnianych desek, co dobrze będzie się komponowało z całością projektu altany ogrodowej. Przy tym ostatnim rozwiązaniu, musisz zadbać, aby deski nie leżały bezpośrednio na ziemi, bo należy je mocować na poziomych belkach, zwanych legarami, które muszą być ustawione równolegle do siebie i prostopadle do wejścia. Zadbaj również, aby były w równych odstępach.
Wykończenie altany będzie polegało na zastanowieniu się, czy ma ona mieć ściany. Nie musisz ich stawiać, ale dzięki nim będziesz mógł spędzać czas w altanie, przypominającej mały domek, również podczas deszczu czy wiatru. Takie ściany altany mogą być wykonane z tych samych desek co podłoga, ale możesz też skorzystać z gotowych elementów, które przeznaczone są na płoty z paneli czy drewnianych krat. Jeśli nie chcesz stawiać pełnych ścian, możesz wykorzystać ażurowe kratownice, które z upływem czasu pokryją się pnącymi roślinami.
Budowa altany drewnianej ma wiele zalet
Jeżeli chcesz spędzać czas w ogrodzie, bez względu na pogodę, budowa altany drewnianej będzie dobrym rozwiązaniem. Stawia się ją szybko, jest stosunkowo tania, a jednocześnie wytrzymała. Możesz wykorzystać materiały dostępne w sklepie budowlanym i samodzielnie ją postawić za pomocą specjalnie wyprofilowanych desek albo wykorzystać gotowe altany ogrodowe, w których będziesz musiał tylko wykonać montaż dostarczonych części.
Pamiętaj jednak, że drewniane elementy altany ogrodowej muszą być zabezpieczone przed działaniem pogody i szkodników, bo tylko wówczas będzie służyła Wam przez wiele lat. W tym celu konieczne będzie przeprowadzenie co kilka lat impregnacji. Warto to robić, bo altanka ogrodowa będzie wówczas nie tylko konstrukcją funkcjonalną, ale również dekoracyjną.
Data Publikacji: 31.05.2024