Przejdź do głównej treści

Pomysł na żywopłot – popularne rośliny na żywopłot. Propozycje

Zadaniem żywopłotów jest zapewnienie prywatności na działce w ozdobnym guście. Istnieją różnorodne rośliny, które można wykorzystać do ich formowania na odmienne sposoby. Dowiedz się, jakie gatunki będą się do tego nadawać, jak je ciąć oraz co zrobić, żeby rosły szybko.

Spis Treści

  • Liściaste czy iglaste – które rośliny na żywopłot szybko rosną?
  • Zimozielone krzewy na niski żywopłot
  • Sadzenie i przycinanie żywopłotu
  • Jak formować i ciąć rośliny?
  • Zielony żywopłot na Twojej działce
ŻYWOPŁOTŻYWOPŁOTŻYWOPŁOTŻYWOPŁOT

Liściaste czy iglaste – które rośliny na żywopłot szybko rosną?

Podstawową decyzją, jaką należy podjąć przed tworzeniem żywopłotu, jest wybór między liściastymi i iglastymi roślinami. Oba rodzaje bylin nadają się na żywopłoty. Czym będą się więc od siebie różnić?

Rośliny liściaste

Krzewy liściaste szybko rosną, dlatego jeśli potrzebujesz osłonę już tego sezonu – warto je wybrać. Do tego intensywnie zielone liście będą dodawały charakteru krajobrazowi działki. Często posiadają drobne owoce, które urozmaicają barwę żywopłotu.

Chętnie wybieraną rośliną, która stworzy gęste i estetyczne ogrodzenie będzie berberys thunberga, laurowiśnia wschodnia, irga błyszcząca, buk zwyczajny czy bukszpan. Dobrze reagują na cięcie, dlatego doskonale sprawdzą się w roli żywopłotu, który należy strzyc.

Roślin iglaste

Bardzo często jednak na żywopłoty wybiera się różne gatunki roślin z igłami, które osiągają wysokość nawet 3,5 metra po 10 latach. Jest tak w przypadku tui, które są odpowiednim wyborem na płot. Te stożkowe rośliny o kolumnowym pokroju nie posiadają dużych wymagań glebowych i doskonale znoszą zimę jasko żywopłot zimozielony, ponieważ są odporne na niskie temperatury.

Iglasty żywopłot wymaga cięć od góry, aby przyspieszyć jego wzrost i gęsty rozrost. Thuja, a także żywotnik zachodni, to jedna z dostępnych opcji. Na takie ogrodzenie sprawdzi się także taxus baccata – cis pospolity czy odmiany świerków. Takie osłony z iglaków należą głównie do wysokich. Zielone ściany będą także nieść sobą piękny zapach.

Zarówno liściaste, jak i iglaste rośliny doskonale będą nadawały się do posadzenia jako ogrodzenie na Twojej działce. Wybór drzew i krzewów będzie zależał od wysokości żywopłotu, który preferujesz, a także estetyki całości ogródka. Iglaste osłony będą dodawały tajemniczości i naturalnego wyglądu. Z kolei wersje z liśćmi charakteryzują się elegancją i chęcią do eksperymentowania w ogrodzie.

ŻYWOPŁOTŻYWOPŁOTŻYWOPŁOTŻYWOPŁOT

Zimozielone krzewy na niski żywopłot

Tworząc żywopłot ogrodowy, warto postawić na rośliny, które pozostaną w niezmienionej formie podczas zimy.

Większość krzewów przystosowanych do formowania takich osłon to gatunki zimozielone. Bez obaw możesz więc wybierać wśród odmian tui, świerku, jałowca, laurowiśni, berberysu czy ostrokrzewu.

Zimozielone rośliny na żywopłot w niskiej wersji to głównie grupa roślin: berberysy, bukszpany czy irgi, ze względu na kępowatą formę i małe owalne liście, które stworzą doskonałą barierę między wybranymi częściami ogrodu.

Sadzenie i przycinanie żywopłotu

Sadzenie żywopłotu i jego formowanie nie będzie różniło się od podobnego działania na reszcie roślin w ogrodzie. Jedyną różnicą będzie dopasowywanie ich pod wymyślony kształt.

Bukszpany bądź świerki łatwo ciąć w niecodzienne formy jak np. kule czy prostokąty, tak, aby odpowiadały Twojemu wyobrażeniu. Jednak wszystkie gatunki i odmiany nadające się na żywopłot można docinać do wybranych struktur.

Poza osiągnięciem celu w postaci konkretnego kształtu zasadzony żywopłot należy przycinać specjalnymi nożycami do żywopłotu przynajmniej raz do roku na wiosnę, aby pozbyć się rozchodzących się pojedynczych pędów. Pobudzi to łodygi do rozrostu i gęstnienia na coraz wyższych poziomach. Stare i długo nieprzycinane okazy będą potrzebowały mocnego cięcia, które usunie zniszczone i martwe odnogi roślin.

ŻYWOPŁOTŻYWOPŁOTŻYWOPŁOTŻYWOPŁOT

Jak formować i ciąć rośliny?

Nadawanie struktury roślinom warto rozpocząć od samego początku. Po wsadzeniu uformuj delikatnie krzew na preferowany kształt. Roślina będzie rozwijała się powoli w ten sposób, a Ty będziesz musiał przycinać jedynie pojedyncze pędy, aby utrzymać strukturę oraz gęstość. Dzięki temu krzewy ogrodowe stworzą zwarty żywopłot.

Pamiętaj o tym, aby posiadać ostre i mocne nożyce, szczególnie przy młodych roślinach. Istotne jest to, aby podczas przycinania nie zniszczyć pędów, które będą wtedy narażone na różnego rodzaju choroby.

Poza przycinaniem pamiętaj o odpowiednim nawożeniu sadzonek! Gleba na granicach działki często jest uboga w składniki odżywcze, dlatego warto je uzupełniać.

Zielony żywopłot na Twojej działce

Stworzenie intensywnie zielonego żywopłotu to szansa na wyróżniające się tło działki, przed którym będziesz wsadzać inne krzewy i kwiaty. Jeśli marzy Ci się kwitnący żywopłot liściasty, postaw na ligustr pospolity. Jego białe kwiaty dodadzą uroku działce na przełomie czerwca i lipca.

Niezwykle barwnym żywopłotem są także te tworzone z odmiany grabu pospolitego – carpinus betulus. Są to atrakcyjne i wysokie osłony, które będą nadawały się zarówno na słoneczne, jak i cieniste miejsca. Takie żywopłoty formowane są często również w parkach i miejscach publicznych.

Ciesz się pięknymi ogrodzeniami, które zapewnią Ci prywatność na parceli każdego dnia. Pamiętaj jednak o regularnym przycinaniu, a także podlewaniu roślin, aby efekt ten utrzymał się wiele lat.

Data Publikacji: 30.06.2024