Skrzynki na warzywa do ogrodu – jak zrobić je samodzielnie?

W małych przydomowych ogródkach często brakuje miejsca na duże grządki. To wcale nie oznacza, że musisz rezygnować ze świeżych warzyw i ziół. Możesz uprawiać warzywa w skrzyniach. Oto poradnik jak samemu zrobić skrzynki na warzywa do ogrodu. To wcale nie jest takie trudne.

skrzynkiskrzynkiskrzynkiskrzynki

Skrzynia na warzywa z drewna – jakie drewno wybrać?

Ogrodowy warzywniak w skrzyniach zdobywa coraz większą popularność. Podwyższone grządki, bo o nich mowa są przede wszystkim kompaktowe i świetnie się prezentują, a uprawa w nich warzyw bądź kwiatów to sama przyjemność.

Zanim jednak coś w nich urośnie, musisz stworzyć taki oto pojemnik. Co będzie Ci potrzebne? Zacznijmy od głównego surowca, a mianowicie od drewna. Bez niego ani rusz. 

Z jakiego drewna wykonać skrzynie ogrodowe na warzywa? Do zbudowania skrzynek warto wybrać deski dębowe. Niestety są one dość drogie, dlatego możesz zwrócić uwagę na ich tańszą alternatywę, a mianowicie na deski sosnowe bądź świerkowe. Deski na skrzynie powinny być pozbawione sęków, w miarę równe oraz dobrze wysuszone. 

Podwyższone rabaty z drewna – niezbędne materiały

Dom i ogród to Twoje hobby? Jeśli tak, to stworzenie podwyższonych rabatów z drewna nie sprawi Ci żadnych kłopotów. Jeśli wybrałeś już deski, pora na przygotowanie terenu pod skrzynki na warzywa. 

Najpierw zastanów się, jak duże będą Twoje podwyższone grządki, czyli na jakiej powierzchni zamierzasz sadzić przydomowy warzywnik. Uprzątnij ten teren, wyrównaj, pozbądź się chwastów i kamieni. Pamiętaj, że drewniana skrzynia nie ma dna. W miejscu, w którym ją postawisz, wybierz ziemię na 20-30 centymetrów. Teraz możesz przystąpić do zbicia desek.

Aby wykonać skrzynię do uprawy warzyw, przygotuj sobie cztery deski. Dwie potrzebne Ci będą na przód i tył warzywniaka – mogą mieć długość 120 cm i wysokość 30 cm. Kolejne dwie deski to boki. Ich wymiary to 60 cm długości i 30 cm wysokości. Potrzebujesz także cztery kantówki do zamocowania drewnianego warzywniaka w ziemi. Przyda Cię się również geowłóknina w rozmiarze dopasowanym do długości i szerokości desek oraz impregnat do drewna. 

skrzynkiskrzynkiskrzynkiskrzynki

Skrzynia na warzywa z drewna – zrób to sam krok po kroku

Cena za gotową skrzynię na warzywa może zwalać z nóg. Jeśli lubisz majsterkować, zrobisz ją samemu. Takie akcesorium wcale nie jest trudne do wykonania, a o pomoc w jego stworzeniu możesz poprosić dzieci. Będzie to okazja, by wspólnie spędzić czas.

Warzywniak w skrzyniach – DIY

  1. Deski drewniane zabezpiecz przed grzybami i sinizną. W tym celu pomaluj je impregnatem do drewna, a następnie zaczekaj, aż preparat wyschnie.
  2. Z czterech desek zbij ramę skrzyni na warzywa. Pamiętaj, żeby zamocować na każdym rogu skrzyni kantówkę. Dzięki nim bez trudu umieścisz warzywniak na przygotowanym stanowisku.

  3. Umieść warzywniak w skrzyni w docelowym miejscu w ogrodzie i wbij kantówki w glebę. Właśnie w tym miejscu będziesz uprawiał ulubione warzywa – marchewkę, sałatę, pietruszkę czy pomidory.

  4. Dno skrzyni wyłóż drobną metalową siatką. To sposób na gryzonie  – obecność siatki sprawi, że zwierzęta nie uszkodzą, ani nie zjedzą zasadzonych przez Ciebie warzyw. Na dnie skrzyni umieść także geowłókninę, która oddzieli Twoją uprawę od podłoża. 

  5. Przydomowy inspekt koniecznie zaopatrz w dobrej jakości ziemię ogrodową. Możesz zdecydować się na gotowe mieszanki do ziół i warzyw. Pamiętaj również o nawozie organicznym. Dzięki niemu zbierzesz obfite plony. 

  6. Skrzynka pojemnik pełna ziemi oraz nawozu jest gotowa, aby umieścić w niej sadzonki warzyw i owoców.

Jak sam widzisz, stworzenie samemu skrzynki na warzywa i owoce wcale nie jest trudne. Wystarczy tylko odrobina chęci oraz kilka niezbędnych materiałów. 

Podwyższone rabaty z betonu i z kamienia 

Optymalne warunki do wzrostu warzyw zapewniają również podwyższone rabaty z betonu i z kamienia. To świetne rozwiązanie do uprawy roślin, a także element dekoracyjny, który nada Twojemu ogrodowi indywidualnego charakteru i stylu. 

Betonowe oraz kamienne ścianki charakteryzuje trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne. Podobnie jak w przypadku skrzyni drewnianych warto je wyłożyć agrowłókniną, a następnie wypełnić ziemią ogrodową. W ten sposób eliminujesz ryzyko pojawiania się chwastów na przydomowych grządkach, co jest niezwykle praktycznym rozwiązaniem.

Niestety rabaty z betonu stanowi spore wyzwanie dla domowych majsterkowiczów i ogrodników. Dość trudno jest samemu wykonać betonowe bloki, a następnie połączyć je tak, aby stanowiły całość. Z tego względu spróbuj poszukać w Twojej okolicy firmę bądź osobę, która specjalizuje się w wykonywaniu tego typu produktów. Z pewnością wykona regał na warzywa, owoce i zioła według Twoich indywidualnych preferencji. Będzie on nie tylko pełnił funkcję użytkową, ale również dekoracyjną, a to wszystko za sprawą oryginalnego wyglądu.

Zarówno drewniane jak i betonowe i kamienne skrzynie i rabaty to dekoracja ogrodu i sposób na to, aby zapanował w nim ład i porządek w postaci zadbanych grządek pełnych świeżych warzyw. Teraz czas, abyś przystąpił do pracy i w Twoim ogrodzie zagościł właśnie taki wyjątkowy warzywniak.

Data Publikacji: 31.05.2024