Strona główna

Strzałka w prawo

Elektryka i elektronika

Strzałka w prawo

Przetwornice

Strzałka w prawo

Przetwornice

Przetwornice, albo inaczej falowniki, to urządzenia umożliwiające zmianę napięcia i częstotliwości prądu zmiennego, dzięki czemu można dostosować źródło energii do potrzeb innych urządzeń.

Filtry

Przetwornice

Przetwornice, albo inaczej falowniki, to urządzenia umożliwiające zmianę napięcia i częstotliwości prądu zmiennego, dzięki czemu można dostosować źródło energii do potrzeb innych urządzeń.

2 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Elektryka i elektronika

Wyświetlanie 2 z 2 produktów



Przetwornice napięcia – urządzenia odpowiednie do każdego domu i na biwak

Większość urządzeń zasilanych prądem wymaga odpowiedniego napięcia. Elektroniczne sprzęty mogą działać po podłączeniu do sieci energetycznej o napięciu 230–240 V. Nie w każdych sytuacjach jednak taka sieć istnieje w budynku czy też jest dostępna do podłączenia danego urządzenia. Jeśli jednak masz możliwość dostępu do alternatywnego źródła zasilania o innym napięciu, możesz w prosty sposób przetworzyć go na ten rodzaj, którego potrzebujesz. Do tego służą właśnie przetwornice napięcia, które są konwerterem mocy.

Przetwornica napięcia jest elementem impulsowym. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że przetwornica prądu obniża lub zwiększa napięcie dzięki przełączaniu go. Innymi słowy naprzemiennie włącza i wyłącza dany system zasilający. Sam proces odbywa się na tyle szybko, że w żaden sposób nie zakłóca działania urządzenia podłączonego do przetwornicy. Co więcej, przetwornica elektryczna jest w pełni bezpieczna dla układu, o ile tworzone przez nią napięcie jest odpowiednie do tego, na jakim może pracować dany sprzęt.

Elementem, który steruje tym procesem, jest zazwyczaj tranzystor MOSFET. Nie wystarczy on jednak do wygenerowania na wyjściu stałego napięcia. Potrzebne są do tego jeszcze dodatkowe elementy, w tym kondensatory oraz cewka, czyli dławik. Kondensatory są rodzajem filtrów. W przetwornicy istnieje także element indukcyjny. Jego zadaniem jest magazynowanie energii w czasie pracy urządzenia i jej późniejsze oddanie. Co więcej, w przetwornicy obowiązkowo musi być umieszczona dioda krzemowa, która kontroluje kierunek przepływu prądu.

Przetwornice napięcia nie są obowiązkowym elementem każdej tworzonej instalacji elektrycznej. Ich obecność jest jednak uwarunkowana rodzajem stosowanego zasilania, czyli napięciem generowanego prądu. Znaczenie ma także model i parametry techniczne urządzeń, które są zasilane w dany sposób lub wymagających napięcia przemiennego.

Przetwornice DC/AC – pozwolą Ci wykorzystać zasilanie samochodowe

Przetwornice napięcia można zasadniczo podzielić na trzy główne rodzaje, a więc AD/AC, DC/DC oraz AC/AC. Każdy z nich pełni nieco inne funkcje i działa odmienny sposób. Dlatego też podczas wyboru przetwornicy należy przede wszystkim zastanowić się, czego się od niej oczekuje i jaka jest moc ciągła urządzenia, które chcesz do niej podłączyć. Odpowiedz sobie na pytanie, jaki efekt ma dać przetwornica napięcia w miejscu, w którym ją instalujesz.

Przetwornice napięcia DC/AC przetwarzają napięcie prądu stałego na prąd przemienny. Innymi słowy mogą być zasilane akumulatorami 12V lub 24V. Dlatego też zazwyczaj sprawdzają się do instalacji w samochodach czy dokładniej – do podłączenia do zapalniczki samochodowej. Takie urządzenia często oferowane są wraz z odpowiednią wtyczką, która pozwala na sprawne podpięcie.

Przetwornice napięcia DC/AC mogą przetworzyć prąd uzyskany z akumulatora samochodowego na energię, która zasili laptop, źródło światła, sprzęt grający lub wiele innych urządzeń. Podczas biwaków podobne przetwornice napięcia okazują się więc nieocenione.

Przetwornice DC/DC – wzmocnienie działania zasilania

Inne zadanie pełnią przetwornice prądu DC/DC. Są one w stanie zwiększyć, obniżyć lub ustabilizować napięcie prądu stałego w instalacjach 12VDC do 110VDC. Instalacje 12VDC są wykorzystywane np. w kamperach, ale też w niektórych domkach letniskowych lub profesjonalnie wykonanych domkach dla dzieci zasilanych energią elektryczną.

Przetwornica prądu pozwoli zasilać takimi instalacjami urządzenia, które wymagają innego napięcia.

Przetwornice AC/AC – przystosowanie sprzętów z Ameryki do europejskich realiów

Ostatnie przetwornice napięcia AC/AC są w stanie obniżyć napięcie przemienne z 230VAC–240VAC na napięcie 110VAN–120VAC. Mniejsze napięcie jest charakterystyczne dla Północnej Ameryki, w tym Kanady, USA i Meksyku. Stosowane jest również w części państw Ameryki środkowej i Południowej, a także na Karaibach. Jeśli zatem posiadasz urządzenie z tych części świata, które przystosowane jest do mniejszego napięcia, nie możesz od razu podłączyć go do europejskich sieci energetycznych. Doprowadziłoby to do jego natychmiastowego spalenia. Obligatoryjne staje się wtedy skorzystanie z przetwornicy AC/AC, która obniża napięcie i pozwala korzystać ze sprzętu przystosowanego do innych realiów energetycznych.

FAQ

Jak działa przetwornica napięcia?

Przetwornica napięcia to urządzenie, które pozwala na zmianę napięcia prądu wejściowego i wyjściowego. Działanie to opiera się na naprzemiennym włączaniu i wyłączaniu prądu. Zmiany następują na tyle szybko, że urządzenie zasilane prądem nie odczytuje tego jako przerw w działaniu. W wyniku tego procesu natomiast napięcie wyjściowe może być obniżone lub podwyższone w stosunku do wartości, jaką ma napięcie wejściowe. Co więcej, wygenerowanie na wyjściu napięcie jest stałe. Ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa podłączonych urządzeń.

Jaką przetwornicę wybrać do domu?

Wybór odpowiedniej przetwornicy do domu zależy przede wszystkim od tego, jakie zadanie ma ona spełniać. Jeśli posiadasz urządzenia pozyskane z Ameryki i przystosowane do niestandardowego napięcia, wybierz przetwornicę AC/AC. Jeśli szukasz rozwiązania, które pozwoli Ci zasilać urządzenia z akumulatora samochodowego, sięgnij po przetwornicę DC/AC. Jeśli natomiast chcesz podpinać do kampera urządzenia przystosowane do innego napięcia, odpowiednia będzie przetwornica DC/DC. Każdorazowo jednak wybieraj sprzęt o jak najmniejszej stracie energii.

Co można podłączyć do przetwornicy?

Do przetwornicy można podłączyć praktycznie wszystko. Tak naprawde ograniczenia zależą nie tyle od niej samej, co raczej do wymagań urządzenia. Znaczna część sprzętów z Ameryki może być podłączona do przetwornicy AC/AC. Z kolei z zasilania z akumulatora samochodowego możesz skorzystać dzięki podłączeniu przetwornicy DC/AC. Zmienia ona napięcie na 220–230V odpowiednie dla zdecydowanej większości domowych urządzeń, np. telewizorów, konsoli czy sprzętu grającego.