Krzewy zimozielone szybko rosnące – przegląd roślin na żywopłot
Ogród musi wyglądać pięknie nie tylko wiosną i latem. Pozostaje on wizytówką domu niezależnie od pogody i sezonu. Co możesz więc zrobić, żeby niezależnie od warunków atmosferycznych Twoja przestrzeń prezentowała się dobrze? Praktycznym rozwiązaniem są krzewy zimozielone, które nadają się na żywopłot całoroczny. Gwarantujemy, że piękny ogród jest wart zachodu związanego z sadzeniem krzewów!
Spis treści:
- Szybko rosnący żywopłot – dlaczego warto go mieć?
- Jakie zalety mają krzewy zimozielone?
- Krzewy zimozielone na żywopłot – sadzenie, pielęgnacja i przycinanie
- Iglaste rośliny zimozielone na żywopłot – przegląd gatunków
- Jakie krzewy zimozielone liściaste nadają się na zimozielony żywopłot?
- Szybko rosnące krzewy na żywopłot zimozielony – iglak jałowiec czy liściasta laurowiśnia?
Szybko rosnący żywopłot – dlaczego warto go mieć?
Krzewy na żywopłot szybko rosnące takie jak tuje, ligustr i cis, potrafią przybierać na wzroście od 30 do 60 cm rocznie. Oznacza to, że w ciągu 4 lat od założenia możesz spodziewać się solidnej zielonej bariery o wysokości ponad dwóch metrów.
Wysokie, zielone krzewy skutecznie osłonią Cię przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów lub oddzielą Twój ogródek od hałaśliwej drogi. Gęste żywopłoty nie tylko chronią Twoją prywatność, ale będą też tłumiły hałasy i osłaniały posesję przed wiatrem – wszystko to można osiągnąć w zaledwie kilka sezonów.
Jakie jeszcze zalety mają szybko rosnące krzewy zimozielone? Oczywiście estetyczne! Tworzą gęste, zielone ekrany, które zdobią ogród przez cały rok. Sosny karłowate również mogą szybko rosnąć. Jej roczne przyrosty sięgają do 50 cm. Inną ciekawą rośliną jest bluszcz pospolity, który jako pnącze rośnie równie szybko, pokrywając mury czy ogrodzenia, w tempie około 30-60 cm w ciągu roku. Bluszcz nie traci swoich liści zimą, tworząc wieczny, piękny, zimozielony dywan.
Jakie zalety mają krzewy zimozielone?
Czym tak naprawdę charakteryzują się krzewy zimozielone? To przede wszystkim różnego rodzaju rośliny, zarówno iglaste, jak i liściaste, które utrzymują swój kolor przez cały rok. Nie tracą one igieł ani liści. Są bardzo trwałe i często dość proste w pielęgnacji. Charakteryzują się swoją wytrzymałością, a niektóre rośliny znamy również ze względu na tempo wzrostu. Zimozielone krzewy to przepiękne kwiaty, które posiadają również dużo funkcji praktycznych. Do czego przydadzą się w Twoim ogrodzie?
Krzewy zimozielone zazwyczaj nie mają wysokich wymagań glebowych. Z łatwością posadzisz je przy wjeździe na posesję albo przed płotem. Świetnie sprawdzają się na tło pod inne, bardziej kolorowe kwiaty. Dobrze posłużą również jako rozdzielacze stref w ogrodzie. Zwłaszcza te niższe okazy z ozdobnymi liśćmi lub igłami.
Profesjonalni ogrodnicy zawsze doceniają zimozielone krzewy. Dlaczego? Głównie ze względu na wytrzymałość i łatwość w pielęgnacji większości roślin. Są one odporne na ekstremalne zmiany atmosferyczne, prezentują się pięknie niezależnie od pogody. Z daleka trzymają się od nich również szkodniki. W tym przypadku nie będziesz potrzebował specjalnych środków do ochrony roślin czy opryskiwaczy ogrodowych, żeby ochronić je przed chorobami. Wystarczy regularne podlewanie i nawożenie, ale o tym więcej w dalszej części artykułu.
Krzewy zimozielone na żywopłot – sadzenie, pielęgnacja i przycinanie
Rośliny zimozielone zazwyczaj nie posiadają specjalnych preferencji dotyczących gleby. Przed ich sadzeniem warto jednak zadbać o to, żeby grunt był żyzny a ziemia przekopana. Dzięki temu kwiaty osadzą się dużo szybciej i nie będą miały większych problemów ze wzrostem. Nie zapomnij o obfitym podlaniu rośliny. Najlepiej sadzić je w okresie letnio-wiosennym. Będą miały czas przystosować się i osadzić w nowej glebie. Lepiej nie robić tego bezpośrednio przed zimą. Kwiaty mogą nie przyjąć się dobrze i zacząć obumierać.
Co z dalszą pielęgnacją? Jak już wspominaliśmy, nawet najładniejsze krzewy zimozielone nie potrzebują specjalnej opieki. Latem mogą wymagać od ciebie częstego podlewania. Raz na jakiś czas warto również nawozić ziemię wokół nich, żeby nie spowalniać wzrostu. Najbardziej uciążliwe może okazać się ich przycinanie.
Niektóre krzewy zimozielone naprawdę szybko rosną. Regularne przycinanie jest konieczne, jeśli chcesz zachować ich wymarzony kształt. Wpływa to również pozytywnie na kwitnienie. Dzięki takiemu „strzyżeniu” drzewka ozdobne dużo częściej wypuszczają piękne kwiaty. Kiedy najlepiej zabrać się do takiej pielęgnacji?
Wiele osób decyduje się na przycinanie wczesną wiosną. Warto zabrać się do tego jeszcze kiedy na zewnątrz utrzymują się niskie temperatury. Dzięki temu nie pozbędziesz się gałązek, które są podczas aktywnego wzrostu. Jeśli Twój żywopłot rośnie szybko, nie krępuj się przed okiełznaniem go również późną jesienią. W ten sposób stworzysz żywopłot, który nie rozwinie się niekontrolowanie kilka tygodni przed zimą.
Jakie narzędzia okażą się do tego niezbędne? Zdecydowanie nożyce do przycinania żywopłotu. W takich momentach warto również zadbać o resztę ogrodu i zainwestować w porządną kosiarkę akumulatorową. Nie chcemy w końcu, żeby przydługa murawa i trawy ozdobne przysłoniły nasze niskie krzewy.
Iglaste rośliny zimozielone na żywopłot – przegląd gatunków
Żywopłot zimozielony zbudowany z krzewów iglastych będzie charakteryzował się m.in. swoją ciemnozieloną barwą. Natura oferuje nam szeroką gamę roślin iglastych do wyboru. Na jakie jednak warto zwrócić uwagę?
Potrzebujesz dodatkowej ochrony przed wiatrem? W tym przypadku postaw raczej na szybko rosnące drzewa iglaste, takie jak świerk czy sosna. Są to piękne drzewa, często sadzone w przestrzeniach publicznych ze względu na swoją estetykę. Mogą osiągać naprawdę niesamowite rozmiary, świerk pospolity często dorasta do 30-35 metrów. Za to sosna zwyczajna potrafi przekroczyć wysokość na przykład 50 metrów. Zastanów się nad ich posadzeniem na żywopłot. Po kilku latach będą pełniły funkcję drugiego ogrodzenia.
Czy krzewy zimozielone iglaste mogą być również niekłujące? Oczywiście. Najlepszym przykładem takiego iglaka na żywopłot będzie tuja. Jej liście nie przypominają standardowych igieł, ale to ze względu na charakter rodziny roślin cyprysowatych, do których ona należy. Tuje widzimy raczej jako wolnostojące krzewy. Odróżnia je smukła, wręcz kolumnowa forma wzrostu. Trochę bardziej wymagającym iglastym krzewem okazuje się cis. Jego korzenie preferują glebę o kwaśnym odczynie. Zwróć na to uwagę, wybierając w sklepie ziemię i podłoża. Najlepiej rośnie w zacienionych strefach z nieprzerwanym dostępem do wody. Jego igły są za to płaskie i delikatne.
Jakie krzewy zimozielone liściaste nadają się na zimozielony żywopłot?
Najbardziej charakterystycznym przedstawicielem zimozielonych roślin liściastych jest bukszpan. Nazywany potocznie wiecznie zielonym, ma ciemnozielone liście, które zachowują kolor niezależnie od pory roku. Ze względu na osiąganą wysokość, która dorasta niemal do 2 metrów, świetnie nada się na żywopłot liściasty. Zapewni dodatkową dozę prywatności mieszkańcom, ale też ucieszy oko przechodniów. Bukszpany to bardzo plastyczne rośliny. Po odpowiednim przycięciu mogą przyjmować bardzo ciekawe, niekiedy kuliste kształty.
O czym pamiętać przy jego sadzeniu? Zimozielone krzewy liściaste takie jak bukszpan najlepiej rosną na osłoniętych, zacienionych stanowiskach. Latem będą również potrzebować więcej wody. Jeśli decydujesz się wykorzystać rośliny w ramach naturalnego ogrodzenia, oszczędź swoje siły i zainwestuj w specjalne systemy nawadniające ogrodowe.
Ciekawą propozycją może okazać się ostrokrzew japoński. Również dość powszechnie wybierany na krzewy na żywopłot szybko rosnące. Roślina ma dość zwartą, gęstą formę. Dzięki temu świetnie sprawdzają się jako żywopłot ozdobny, o różnorodnych, geometrycznych kształtach. Listki chociaż malutkie, posiadają niesamowicie wyrazisty kolor, który odznacza się zimą i jesienią.
W trakcie projektowania żywopłotu warto również zwrócić uwagę na krzewy płożące. To szybko rosnące rośliny, które w mig potrafią ozdobić ogromny obszar terenu. Mogą przypominać niziutkie krzewy żywopłotów. Łatwo rozróżnić je jednak dzięki długim, poziomym pędom. Wiele osób może się nie orientować, jak często mamy z nimi do czynienia. Kwiatem płożącym będzie na przykład stokrotka czy niektóre odmiany berberysu.
Niektóre zimnolubne paprocie możemy również uznać za część tej rodziny. Najbardziej zaskakujący okazuje się jednak bluszcz, który z czasem zyskał również zdolność wspinania się pnączami po pionowych powierzchniach. Żywopłot liściasty zimozielony to może być coś naprawdę pięknego. Zwłaszcza jeśli odpowiednio o niego zadbasz!
Szybko rosnące krzewy na żywopłot zimozielony – iglak jałowiec czy liściasta laurowiśnia?
Szybko rosnące okazy znajdziemy zarówno wśród krzewów liściastych, jak i roślin iglastych. Jak wybrać odpowiednie rośliny, które dopasują się do wyglądu naszego ogrodu? Poznaj najładniejsze krzewy zimozielone iglaste, jak i liściaste!
Żywopłot zimozielony szybko rosnący możesz skomponować z roślin liściastych i iglastych. Dość powszechnym wyborem wśród miłośników pierwszej kategorii jest laurowiśnia. To wyrazista roślina, która kwitnąc, pokazuje swoje delikatne białe kwiaty. Jest to elegancki, zazwyczaj niski krzew, który może okazać się ciekawą alternatywą dla klasycznego bukszpanu. Jego ogromną zaletą jest wielka tolerancja na mrozy. Roślina nie umiera nawet wtedy, gdy termometr zbliża się do -20 stopni. Jest niesamowicie odporna na niskie temperatury.
Iglastym, równie pięknym krzewem będzie za to jałowiec. Jego kwiatki są bardzo niepozorne i drobne. Dzięki temu roślina często uzyskuje ciemnozielony, charakterystyczny odcień. Produkuje również małe, jadalne dla ptaków szyszki. Jako jeden z niewielu rodzajów wspominanych w artykule, jałowiec preferuje słoneczne albo delikatnie zacienione miejsca.
Jest też całkiem odporny na suszę i ubogość gleby. Jako szybko rosnący żywopłot zimozielony dobrze znosi przycinanie. Jest ono niezbędne, zwłaszcza na początku lata i przed długą zimą. Inaczej żywopłot zimozielony szybkorosnący może stracić na swojej formie i estetyce. Tempo wzrostu takich krzewów jest zarówno zaletą, jak i wadą. Należy pamiętać o tym i wybrać rośliny, które nie będą za bardzo testowały naszych ogrodniczych umiejętności.
Wiecznie zielony ogród? Tak się da! Piękny krzew zimozielony może zawierać w sobie ciekawe okazy iglaste oraz liściaste.
Data publikacji: 31.05.2024
Data aktualizacji: 09.10.2024