Przejdź do głównej treści

Nowoczesne klomby ogrodowe – stwórz wyjątkowy ogród

Klomby są wyjątkowym miejscem na aranżacje traw, krzewów i kwiatów. W przemyślany sposób możesz stworzyć ozdobne kompozycje, które pokryją przestrzeń w Twoim ogrodzie. Niesiony własną wyobraźnią zrób klomby łatwe w pielęgnacji, które będą pasować do każdego ogrodu.

OGRÓDOGRÓDOGRÓDOGRÓD

Odpowiednie rośliny na klomb przed domem

Wybierając rośliny na klomby ogrodowe, kieruj się paroma podstawowymi zasadami. Dzięki nim stworzysz dobrze rozwijającą się i atrakcyjną wizualnie kompozycję roślin.

  • Wybranie roślin nieekspansywnych – do swoich klombów, szczególnie w małych ogródkach, warto dobierać gatunki, które będą dogadywać się z resztą roślin. Zbyt ekspansywne okazy mogą zabierać miejsce reszcie, ograniczając lub całkowicie pozbawiając ich możliwości rozwoju. W klombach będzie zależeć Ci na tym, aby rośliny pozostały w jednym miejscu, bez rozrastania się na resztę ogrodu.
  • Sezonowość gatunków – klomby w ogrodzie tworzy się po to, aby cieszyć się różnorodnością roślinności. Dlatego też powinno dobierać się takie okazy, które będą kwitnąć w odmiennych porach roku. Dzięki temu zapewnisz sobie piękny i kolorowy ogród przez cały sezon. Jeśli dodasz do niego zimozielone gatunki np. cis czy inne iglaki, nawet zimą nie straci on uroku.
  • Styl architektoniczny domu – warto dobierać rośliny, które będą komponowały się z estetyką domu. W ten sposób stworzysz harmonijny projekt, w którym każdy element ma swoje miejsce.
  • Kształt ogródka – wszelkie kompozycje należy dobierać tak, aby dodawały uroku, ale nie odbierały funkcjonalności przestrzeni. Jest to niezwykle ważne w szczególności jeśli masz mały ogródek. Wtedy każdy element powinien być dokładnie przemyślany.

Jakie gatunki sprawdzą się w uniwersalnych klombach? Kwiaty – tulipany, żonkile, begonie czy rozchodnik – a także niskie krzewy i pojedyncze wyższe drzewka. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni i stylu, jaki wybierzesz, a także od tak niepozornych elementów jak na przykład rodzaj czy kolor kostki brukowej.

Możesz zdecydować się na minimalistyczną estetykę, sadząc jedynie neutralne barwami trawy i krzewy. Jest to często spotykany wybór w nowoczesnych ogrodach. Wiele osób jednak wciąż sadzi w klombach i rabatach wielokolorowe kwiaty. Trzecią opcją jest dodanie dużej ilości zielonych krzewów, które wyrównają kolorystykę.

OGRÓDOGRÓDOGRÓDOGRÓD

Jak wybrać kształt klombu ogrodowego?

Zastanawiasz się jak dobrać odpowiedni kształt klombu do swojego ogródka? Zwróć uwagę na jego wielkość, ale także rozłożenie działki. Do długich parceli nadawać będą się mniejsze geometryczne kształty koła i prostokąta. Szerokie działki z kolei warto przyozdobić kwadratowymi klombami. W takich przestrzeniach możesz stworzyć wyjątkowe połączenia roślin, gdzie:

  • Jedna stanowi trzon całego projektu – możesz posadzić jeden rodzaj lub gatunek np. traw w równych rzędach, przeplatając między niego kolorowe kwiaty czy mniejsze drzewka. Jednak patrząc na taki klomb – najpierw zwrócisz uwagę na delikatne kłosy traw czy charakterystyczne liście krzewów poruszających się na wietrze.
  • Ozdobisz środek drzewem – sprawdzi się to szczególnie przy owalnych kształtach klombów. Wokół jednej wysokiej rośliny możesz umieszczać kolejne warstwy niższych gatunków i pięknych kwiatów np. piwonii, lawendy, barwinka, czy begonii, które będą razem się komponować.
  • Każdy okaz jest inny – istnieją także klomby, w których łączy się różne gatunki, uzupełniające się nawzajem estetycznie. Jest to ciekawe rozwiązanie do większych ogrodów, gdzie można pozwolić sobie na duże prostokątna klomby lub parę mniejszych.

Klomby ogrodowe to okazja na zaprojektowanie wyjątkowego miejsca w ogródku, które będzie zachwycać swoim wyglądem. Zamiast klombów na środku, możesz stworzyć je na obrzeżach działki. Dzięki temu wyższe trawy czy krzewy np. rozplenica japońska, czy miskant chiński, będą tworzyć dodatkowy żywopłot.

Kompozycje klombów kwiatowych w ogrodzie

Kompozycje kwiatowe w klombach mogą przybierać różnego rodzaju niekonwencjonalne i nowoczesne połączenia. Odmienne tekstury, barwy i eksperymentowanie z wysokością roślin pozwoli na stworzenie niezapomnianych i dynamicznych klombów.

Pełne uroku będą klomby, które uzupełnisz dekoracyjnymi elementami aranżacji – kamieniami, głazem czy żwirem. Możesz także wysypać korę pod rośliny. Będzie zapobiegać w ten sposób rozwojowi chwastów, a także pomoże utrzymać prawidłową wilgotność i temperaturę gleby. Jeśli posiadasz zwierzęta, oddziel klomby palisadami, które ograniczą ich zainteresowanie zasadzonymi roślinami.

Klomby w ogrodzie będą posiadały dużo ciekawszą strukturę jeśli dodasz do nich pergolę i rośliny z rodziny pnących. Dzięki temu nawet niskie rabaty kwiatowe będą miały ciekawe poziomy. Doda to także lekkości całości kompozycji. Wyjątkową dekoracją jest także oczko wodne, wokół którego można zasadzić różne połączenia roślin wodnych.

OGRÓDOGRÓDOGRÓDOGRÓD

Posadź estetyczne byliny i stwórz nową strukturę ogrodu

Krzewy, kwiaty i drzewa to rośliny, które odpowiednio dopasowane do siebie będą dodawały klombom struktury. Pamiętaj o tym, aby sadzone gatunki zakwitały w ciągu roku, sezonowo, w różnych miesiącach oraz były ze sobą kompatybilne w uprawie.

Jeśli zasadzisz wieloletnie kwiaty i byliny – możesz stworzyć trwałą kompozycję, która będzie rozrastać się w wybranym kształcie. Dobrze zaprojektowane klomby będą niezwykłe łatwe w pielęgnacji, a bardzo efektywne.

Data Publikacji: 31.05.2024r