Przejdź do głównej treści

Płytki marmurowe - jak je wykorzystać w swoim domu?

Płytki marmurowe to unikalny materiał wykończeniowy, który wyróżnia się bogatym wzornictwem i odcieniami. Można go wykorzystać na wiele sposobów, dlatego jest tak chętnie wybierany. Jak najlepiej zastosować płytki marmurowe w łazience i innych pomieszczeniach w domu? O czym pamiętać podczas projektowania?

sypialniasypialniasypialniasypialnia

Płytki marmurowe — właściwości oraz zalety

Marmur to bardzo szlachetny i elegancki kamień. Był wykorzystywany już w starożytności i do dziś znajduje wielu zwolenników. Jego wielką zaletą jest różnorodność barw i odcieni. Różne rodzaje kamienia pozwolą Ci na stosowanie kontrastów i odważnych rozwiązań. Występuje też w delikatnych i stonowanych barwach takich jak beże, szarości i odcienie bieli.

Właściwości użytkowe i zastosowanie marmuru nieznacznie różnią się od granitu – marmur jest bardziej miękki i szybciej chłonie wilgoć. Jeżeli jednak użyjesz odpowiednich impregnatów, będzie stanowił trwałe wykończenie Twojego domu. Pamiętaj także o sprawdzeniu twardości marmuru. Może ona zależeć od powierzchni, na której kamień ma się znaleźć. Mierzy się ją w skali Mohsa – jeśli wartość wybranego przez Ciebie marmuru wynosi 2 lub 3 w skali twardości, oznacza, że można go łatwiej porysować, np. gwoździem. Im wyższa cyfra, tym kamień jest trwalszy.

Kamienne płytki – jak marmur lub granit – to naturalny materiał, który doskonale przewodzi ciepło. Jeśli zastanawiasz się nad ogrzewaniem podłogowym w mieszkaniu, kamień szybko i równomiernie rozprowadzi ciepło na całej powierzchni.

Płytki marmurowe do łazienki lub przedpokoju to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą inwestować w drogie impregnaty i spędzać długich godzin na sprzątaniu. Marmur jest łatwy w pielęgnacji i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Znajduje zastosowanie w nowoczesnych i rustykalnych wnętrzach, komponuje się z metalem, drewnem, jak również plastikiem i nowoczesnymi rozwiązaniami aranżacyjnymi.

płytki a'la marmurpłytki a'la marmurpłytki a'la marmurpłytki a'la marmur

Płytki marmurowe – praktyczne wskazówki

Wykorzystanie marmurowych płytek podczas aranżacji mieszkania daje Ci wiele możliwości. Elementy z kamienia lub płytki marmuropodobne spodobają się nie tylko koneserom ascetycznych wnętrz, ale też osobom, które lubią delikatną elegancję i szyk.

Najczęstsze zastosowanie marmuru w domu to:

W sklepach dostępne są standardowe wielkości płytek, takie jak 30 x 30 cm, 61 x 30 cm, 40 x 40 cm, 60 x 40 cm, 60 x 60 cm, 60 x 90 cm, 60 x 120 cm, jednak możesz je także zamówić w innym wybranym przez siebie formacie. Może to wydłużyć czas realizacji zamówienia, ale pozwoli Ci idealnie dopasować płytki marmurowe do powierzchni kuchni lub łazienki.

Chociaż najczęściej płytki marmurowe wykorzystuje się na podłogach, coraz częściej pojawiają się one także na ścianach i innych pochyłych powierzchniach. Jeśli chcesz w ten sposób użyć większego kawałka kamienia, pamiętaj o odpowiednim stelażu i zabezpieczeniu. Sam klej może nie utrzymać ich w pionowej pozycji, a to grozi oderwaniem od ściany i zniszczeniem kamienia. Z tego powodu do dużych powierzchni pionowych używane są płytki imitujące kamień, które są lżejsze i prostsze w montażu. Kamienne płytki – jak marmur lub granit – możesz najpierw ułożyć „na sucho”, aby sprawdzić, czy dadzą oczekiwany efekt. Ze względu na różnorodność odcieni, pęknięć i wzorów, dobrze, jeśli ułożysz je na kilka sposobów przed ich ostatecznym przyklejeniem.

płytki imitujące kamieńpłytki imitujące kamieńpłytki imitujące kamieńpłytki imitujące kamień

Gdzie wykorzystać płytki marmurowe?

Istnieje niewiele materiałów wykończeniowych, które dają tak wiele możliwości, jak marmur. Zastosowanie kamienia sprawdzi się w pomieszczeniach często użytkowanych, takich jak korytarz i salon. Płytki marmurowe w kuchni dodadzą jej elegancji. Biały rodzaj kamienia w łazience podkreśli jej biel i czystość, a płytki podłogowe marmuropodobne użyte w korytarzu lub przed domem zabezpieczą nas przed wilgocią i będą łatwe w czyszczeniu.

Płytki marmurowe w kuchni – gdzie i jak je zastosować?

Najszerszą ofertę na rynku stanowią płytki marmurowe do kuchni. Podczas wybierania płytek kuchennych, kieruj się ich praktycznością i rodzajem pozostałych dodatków. Amatorzy kamienia decydują się często na marmur Calacatta, który występuje w kolorze białym z ciemniejszymi smugami i żyłkami na powierzchni. Dobrze komponuje się on ze stalą nierdzewną i rozświetla wnętrze. Płytki imitujące marmur ucieszą tych, którzy obawiają się zabrudzeń nie dających się usunąć zwykłą ściereczką.

Płytki marmurowe do kuchni musisz regularnie impregnować. Marmur dość szybko reaguje na kwasy i płyny, które mogą na stałe wnikać w jego strukturę, takie jak wino, olej czy ciemne sosy. Pamiętaj, że nie każdy środek nadaje się do konserwacji marmuru. Wybieraj te, które pozostawiają niewidoczną warstwę i nie zmieniają koloru kamienia. Jeśli obawiasz się skaz i zabrudzeń, zainwestuj w płytki imitujące kamień. Płytki imitujące marmur szybciej umyjesz i odświeżysz. Jeśli kupisz płytki à la marmur dobrej jakości, praktycznie nie zauważysz różnicy.

Szukasz pomysłu na płytki marmurowe do kuchni? Istnieje dużo możliwości. Możesz ich użyć na podłodze i ścianach, w pobliżu płyty grzewczej lub kuchenki, piekarnika albo zlewu. Większy kawałek marmuru może posłużyć Ci jako podstawka pod ciepłe garnki, talerze lub deska do krojenia. Nowym trendem w aranżacjach kuchni jest Scandi Chic, czyli łączenie marmuru z delikatnymi, dyskretnymi elementami srebra, złota lub mosiądzu. Ważną zasadą jest to, aby kamień lub płyty imitujące marmur nie zajmowały całej przestrzeni, a jedynie niewielką jej część.

płytki imitujące marmurpłytki imitujące marmurpłytki imitujące marmurpłytki imitujące marmur

Płytki marmurowe w łazience – gdzie i jak je zastosować?

Łazienka może stanowić nie lada wyzwanie, jeśli zechcesz wykorzystać w niej marmur. Zastosowanie kamienia, który łatwo chłonie wilgoć, będzie od Ciebie wymagać częstej konserwacji i dokładnego osuszania. Płytki podłogowe marmuropodobne mogą być o wiele prostszym rozwiązaniem.

Niezależnie od tego, jakiego dokonasz wyboru, płytki podłogowe wykonane z marmuru dadzą Ci wiele możliwości aranżacji. Ciekawie prezentuje się marmur Carrara – to biały kamień z delikatnymi, pierzastymi żyłkami, który użyty na ścianach rozjaśni i powiększy optycznie przestrzeń, zwłaszcza w małych łazienkach. Popularne płytki do łazienki to także Crema Marfil. Dobrze komponują się one z jasnymi i z ciemniejszymi kolorami. Tego typu płytki marmurowe do łazienki mają wielką przewagę — są bogato zdobione rysami i pęknięciami, przez co nie widać na nich zabrudzeń.

Jeśli nie chcesz mieć całej łazienki w kamieniu, warto go wykorzystać w jednym lub kilku szczegółach aranżacji pomieszczenia. Oprócz podestów, stopni schodów, półek i stolików pojawiają się także kamienne wanny, umywalki, elementy dekoracyjne wokół luster, baterii łazienkowych lub toalety. Dostępne są również uchwyty na papier toaletowy, kubki na szczoteczki lub dozowniki na mydło. Ponieważ są łatwe w czyszczeniu, zyskują coraz to nowych zwolenników.

Grubość płyt marmurowych to najczęściej 2-3 cm, dlatego staraj się dopasować wielkość płytek do powierzchni łazienki. Płytki marmurowe do łazienki są najczęściej dostosowane do niewielkich pomieszczeń, a ich długość nie przekracza 30-40 cm. Na ścianach można zastosować cieńsze płytki w prostokątnym lub podłużnym kształcie lub płytki à la marmur.

płytki marmurowe do łazienkipłytki marmurowe do łazienkipłytki marmurowe do łazienkipłytki marmurowe do łazienki

Płytki marmurowe w przedpokoju – gdzie i jak je zastosować?

Marmurowe schody to jeden z najciekawszych i najbardziej eleganckich elementów architektonicznych w domu. Pamiętaj jednak, że marmur jest śliski, dlatego może być niebezpieczny dla osób starszych i małych dzieci. Warto go uzupełnić balustradą lub zaprojektować szersze stopnie.

Jeśli twój przedpokój jest słabo oświetlony i wąski, wybierz jasne płytki w takim samym odcieniu, jak w salonie lub pokoju. Optycznie powiększą one ciasną przestrzeń. Płytki możesz wykorzystać też w kotłowni lub przed wejściem do domu. Prawdziwy kamień, dobrze zaimpregnowany, nie powinien reagować na zmiany temperatury i opady deszczu lub śniegu.

Jeżeli jesteś amatorem ciemnych podłóg, a nie chcesz często sprzątać i myć marmuru jesienią lub zimą, wybierz kolor taki jak Nagro Marquina. To czarny marmur z licznymi załamaniami i kreskami, które sprawiają, że nie widać na nim błota i plam wody. W korytarzu możesz połączyć kamień z drewnem lub drewnopodobnymi płytkami i tworzyć przy ich pomocy ciekawe wzory geometryczne. Popularne jest płynne przechodzenie płytek w drewno oraz ich nieregularne wykończenie zamiast sztywno zarysowanego łączenia.

Płytki jak marmur – nietypowe zastosowanie kamienia w aranżacjach

Marmur jest coraz powszechniejszym surowcem wybieranym podczas dekorowania domu. Bardzo ciekawym pomysłem jest użycie zdecydowanego i ostrego koloru marmuru na ścianie zamiast tapety. Możesz nim pokryć całą powierzchnię lub tylko jej część, pozostawić niewykończone i nierówne krawędzie lub zdecydować się na gładki brzeg, np. na wysokości ramienia lub pasa. Kamienny pas posłuży także jako dodatkowe zabezpieczenie dolnej części ściany przed zabrudzeniami i uszkodzeniami.

Ponieważ marmur dobrze przewodzi ciepło, jest idealnym materiałem do budowy kominków. Duże kawałki marmuru mogą być wykorzystane w łazience lub salonie zamiast obrazu na ścianie, który będzie nawiązywał kolorystycznie do podłogi lub blatu. Płytki z marmuru można też zastosować do powierzchni roboczych w kuchni, zamiast drewnianych desek.

płytki marmurowepłytki marmurowepłytki marmurowepłytki marmurowe

Odważnym i oryginalnym rozwiązaniem w łazience, prócz dodatków lub elementów wyposażenia z marmuru, takich jak umywalka lub blat, może być cała kamienna wanna. Marmurowe wanny prezentują się bardzo elegancko, jednak ich minusem może być to, że nie zatrzymują skutecznie ciepła. Jeśli lubisz spędzać długie godziny na kąpielach, wybierz wanny, które są dodatkowo ocieplane styropianem.

Niezależnie od sposobu wykorzystania, marmur w domu prezentuje się elegancko i dodaje blasku pomieszczeniom. Mimo iż wymaga stałej konserwacji, jest trwałym surowcem, który posłuży na długo i pozwoli na ciekawe zmiany aranżacji. Już niewielka jego ilość sprawi, że Twój dom zyska ponadczasową elegancję.

 

Data aktualizacji: 16/05/2024