Szachownica - klasyczna dekoracja wnętrz
Czerń i biel we wnętrzach nigdy się nie nudzi. Motyw szachownicy na podłodze lub ścianie jest jednym z najbardziej uniwersalnych, a zarazem eleganckich wzorów do dekoracji wnętrz – wprowadza dynamikę, zachowując harmonię. Jak zaaranżować wystrój, aby skorzystać z zalet, które niosą ze sobą symetryczne zestawienia bieli i czerni?
Do jakiego stylu urządzania wnętrz pasuje motyw szachownicy?
Naprzemiennie ułożone płytki na podłodze lub ścianie prezentują się – w zależności od dodatków – tradycyjnie lub ekscentrycznie. Szachownica na podłodze pasuje do stylu retro i kojarzy się z Ameryką lat 50. Deseń skontrastowany z drewnianą posadzką i pastelowymi barwami ścian stworzy pomieszczenie w stylu rustykalnym. Zestawienie ascetycznej czerni i bieli pasuje również do prostych mebli w stylu minimalistycznym i industrialnym. Natomiast wprowadzając do pomieszczenia jaskrawy lub graficzny dodatek, tworzymy wnętrze w stylu pop-art.
Szach mat, czyli pomysł na kuchnię
Glazura w szachownicę to klasyczny wzór do kuchni. Ciekawie wygląda podłoga wyłożona symetrycznie czarnymi i białymi płytkami w większym rozmiarze (np. 30 x 30 cm) i zestawiona z identycznym wzorem ułożonym z mniejszych kafelków (np. 10 x 10 cm) na ścianie. Aby nie przesadzić, wybierzmy do pokrycia jedynie fragment ściany, np. nad blatem mebli kuchennych. Do kuchni o mniejszym metrażu wybierajmy mniejsze płytki. Obszerne pomieszczenia mogą zdobić duże, kontrastujące kafle.
Szachownica jest dominującym elementem we wnętrzu, dlatego warto pozostałe powierzchnie i meble utrzymać w neutralnych kolorach. Zachowanie umiaru nie jest restrykcyjną zasadą – osoby, które lubią kolorowe pomieszczenia, mogą zaakcentować oryginalność kuchni poprzez żółte, czerwone czy niebieskie dodatki. Krzesła czy lampy powinny być jednak jednobarwne i posiadać gładką fakturę.
Czarno-białe inspiracje do łazienki
W łazienkach na planie prostokąta, w których zachowane są kąty proste na styku ścian, szachownicę z płytek na podłodze najlepiej układać prosto lub na zrąb. Ułożenie równoległe do ścian bocznych sprawi, że pomieszczenie nabierze wizualnego ładu i nowoczesnego stylu.
W przypadku pomieszczeń o kształtach mniej regularnych i kątach nieprostopadłych, korzystniejsze będzie ułożenie płytek w karo, czyli skośnie. Wzór jest nieco trudniejszy do uzyskania, ale pozwala na zamaskowanie nieregularności, stwarzając wrażenie większej harmonii i lekkości. Może także optycznie wydłużyć lub poszerzyć podłogę. Pasuje do tradycyjnie urządzanych pomieszczeń. W mniejszych łazienkach dobierzmy więcej dodatków w białych kolorach, aby rozjaśnić i optycznie powiększyć przestrzeń.
Dodatki w stylu black&white
Oprócz zastosowania płytek na podłodze lub ścianie, mamy do wyboru całą gamę dodatków z motywem szachownicy – od ręczników kuchennych po dywany. Ozdoby możemy wykonać też samodzielnie, na przykład:
- obraz szachownicy w prostej ramie stworzony techniką kolażu,
- patchworkową kapę na łóżko uszytą z dwóch kolorów mocnych materiałów,
- z tkaniny o geometrycznych wzorach łatwo uszyć narzutę na łóżko lub zasłony – wzór wyznacza linię szycia, usprawniając pracę.
Dlaczego warto zastosować motyw szachownicy w domu?
- Glazura w szachownicę jest mocnym akcentem, który pozwala na odciągnięcie uwagi od nierówności ścian i podłogi.
- Zabrudzenia na czarno-białej posadzce są mniej widoczne niż na podłodze monochromatycznej.
- Motyw szachownicy pozwala na wyodrębnienie graficzne podłogi w salonie przeznaczonej na przykład na aneks kuchenny lub barek.
- Ułożenie czarno-białej mozaiki w karo optycznie powiększa przestrzeń. Dzięki niej możemy uzyskać lepsze proporcje wnętrza, pokój może poszerzyć się lub wydłużyć
- Deseń jest ponadczasowy – pasuje do wielu stylów i aranżacji.
Data publikacji: 24.09.2015