Rodzaje płytek ceramicznych

Czym najchętniej wykańczamy ściany i podłogi w naszych mieszkaniach, lokalach czy biurach? Oczywiście płytkami ceramicznymi. Czy wszystkie nadają się na posadzkę lub do łazienki? O tym, jakie rozróżniamy płytki ceramiczne, dowiemy się z poniższego tekstu.

płytki ceramicznepłytki ceramicznepłytki ceramicznepłytki ceramiczne

Cenimy je za trwałość, estetykę i funkcjonalność. Płytki ceramiczne coraz częściej przenoszą się z kuchni, korytarzy i łazienek również na salony. Są niezastąpione w wykańczaniu powierzchni tarasowych, schodów czy elewacji. Ale… płytki ceramiczne płytkom ceramicznym nierówne.

Inne płytki będziemy kładli na podłogę, inne zaś na ściany. Znaczenie ma również to, czy wykańczamy powierzchnie wewnątrz budynków, czy na zewnątrz. W zależności od tego, gdzie będą one leżeć, powinniśmy zwrócić uwagę na ich klasę ścierania oraz powłokę. Tam, gdzie szczególnie ważna jest higiena, która wiąże się z częstym zmywaniem podłóg i ścian, powinniśmy wybrać gładkie i szkliwione płytki ceramiczne. Tam, gdzie zależy nam na lepszej przyczepności do podłoża, położymy zaś płytki chropowate – zminimalizujemy wtedy ryzyko poślizgnięcia się. Oto najczęściej spotykane rodzaje tego popularnego materiału:

Glazura

To stosunkowo cienkie płytki ceramiczne, zazwyczaj szkliwione, dostępne w wielu wzorach, kolorach i rozmiarach. Ze względu na małą wytrzymałość na ścieranie glazurę powinniśmy układać na ścianach, najlepiej w miejscach, które nie są mocno narażone na zabrudzenia. Nadaje się do łazienek i kuchni, a ogólniej – do wszelkich wnętrz. Musimy jednak z niej zrezygnować, jeśli wykańczamy powierzchnie ścienne na zewnątrz – płytki takie są nasiąkliwe, dlatego mogą pękać i odspajać się w wyniku działania warunków atmosferycznych. Rozmiar płytek możemy dobierać według własnego gustu, choć ogólna zasada jest taka, by dużą glazurę kłaść w większych pomieszczeniach, a do mniejszych – wybierać kafelki niewielkie.

Terakota

Są to płytki podłogowe wypalane z gliny. Szkliwiona terakota nadaje się do układania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, a jej wzory i kolory są niezliczone, dlatego możemy idealnie dobrać jej wygląd do naszych projektów aranżacyjnych i wystroju, jaki chcemy osiągnąć. Nieszkliwioną terakotę możemy zaś stosować jedynie w środku i ma ona wtedy naturalny kolor gliny. Zalicza się do bardzo trwałych i łatwych w obróbce materiałów, ale ma nieco mniejszą odporność na uderzenia niż gres.

gres Neutrogres Neutrogres Neutrogres Neutro

Gres

Te płytki są najtwardsze i najbardziej odporne na ścieranie, dlatego możemy je stosować również do wykańczania szczególnie eksploatowanych posadzek. Wyglądem przypominają naturalny kamień – na przykład granit, trawertyn czy marmur – dlatego zapewniają wyjątkowo estetyczny efekt aranżacyjny. Wyprodukowane z kamionki porcelanowej z dodatkiem skaleni, piasku kwarcowego oraz barwników mineralnych są poddawane wypalaniu w bardzo wysokiej temperaturze, dzięki czemu są szczególnie wytrzymałe. Gres dzieli się na porcelanowy i techniczny. Ten pierwszy może być szkliwiony i charakteryzuje się wtedy niezwykle twardą i wytrzymałą warstwą powlekającą. Takie płytki ceramiczne możemy z powodzeniem wykorzystać w dowolnym miejscu – są mrozoodporne, odporne na uszkodzenia czy działanie środków chemicznych. Gres techniczny jest natomiast nieszkliwiony, więc nie możemy liczyć na taką mnogość wzorów i kolorów, jak w przypadku porcelanowego – jest natomiast równie funkcjonalny. Może być polerowany lub angobowany (matowy). Ten pierwszy wybierzemy do powierzchni, które nie są narażone na częsty kontakt z wodą, środkami chemicznymi i zabrudzeniami.

Data publikacji: 15.11.2012