Obornik granulowany - jak stosować, jakie są rodzaje?
Jeśli chcesz użyźnić glebę pod swoje prawy lub rośliny ozdobne, warto stosować obornik. Dzisiaj dowiesz się, jakie są jego rodzaje i w jakiej formie można nanosić ten nawóz. Doradzimy Ci też, kiedy stosować obornik granulowany, aby wspierać zdrowy rozwój roślin. Poznaj cenne wskazówki, o których powinien wiedzieć każdy ogrodnik!
Obornik w granulkach — co to za nawóz i jak go stosować
Obornik granulowany to rodzaj organicznego nawozu. Jest to przetworzona wersja tradycyjnego obornika. Jest on dostępny w postaci małych, cylindrycznych granulek, które powoli się rozkładają. Stopniowo uwalniają do gleby składniki odżywcze. Zawiera on azot, potas, fosfor, magnez, wapń i siarkę, a także szereg ważnych mikroelementów, w tym mangan, bor, miedź i cynk. Składniki te odgrywają istotną rolę w procesach życiowych roślin, a ich brak może prowadzić do rozwoju chorób fizjologicznych.
W porównaniu do świeżego obornika wersja granulowana nie ma intensywnego zapachu. Obornik w granulkach zajmuje znacznie mniej miejsca, co ułatwia transport i aplikację. Ponadto nie skleja się, a przy odpowiednim przechowywaniu może zachować swoje właściwości nawet do trzech lat. Skład chemiczny tego nawozu może się różnić w zależności od jego rodzaju. Ogrodnicy cenią obornik granulowany za naturalne pochodzenie oraz korzystny wpływ na środowisko. Jest bezpieczny dla systemu korzeniowego roślin i działa przez długi czas.
Obornik granulowany — kiedy stosować
Obornik granulowany można stosować co kilka lat, aby zwiększyć żyzność gleby. Można też używać go częściej, nawet 2 lub 3 razy w sezonie, w zależności od potrzeb gleby i uprawianych roślin. Częste nawożenie jest korzystne, zwłaszcza w przypadku intensywnie uprawianych ogrodów warzywnych, które wymagają stałego dostarczania składników odżywczych. Najlepsze efekty przynosi aplikacja wiosną, latem lub na początku jesieni tak, jak w przypadku nawozów mineralnych. Kiedy stosować obornik granulowany?
- Wczesna wiosna –Aplikacja obornika granulowanego przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego, przygotowuje glebę. Dostarczy jej niezbędne składniki odżywcze na start.
- Jesień – Kiedy stosować obornik granulowany bydlęcy? Jesienne nawożenie poprawia strukturę gleby i wzbogaca ją w składniki odżywcze na przyszły rok. Nawóz ma czas na rozłożenie się i wchłonięcie do gleby podczas zimowych miesięcy. Jednak jesień to nieodpowiedni czas na stosowanie kurzego obornika granulowanego, który jest bogaty w azot. Nadmiar tego składnika może osłabić mrozoodporność roślin.
- Po zbiorach – Taka aplikacja pomaga odbudować zasoby składników odżywczych w glebie, które zostały wykorzystane przez uprawy.
Obornik granulowany — rodzaje
Nawóz ten występuje w kilku rodzajach, które różnią się swoimi właściwościami i przeznaczone są do innych rodzajów gleby oraz upraw:
Obornik bydlęcy granulowany
Zawiera zrównoważoną ilość azotu, fosforu i potasu, ma odczyn zasadowy lub bliski zasadowemu, co pomaga w neutralizowaniu kwasowości gleby. Dobrze zatrzymuje wodę w glebie. Obornika bydlęcego nie należy stosować w przypadku roślin, które preferują kwaśne gleby, jak rododendrony, azalie, czy wrzosy, ponieważ może on zaburzyć optymalne warunki pH.
Obornik granulowany stosuje się w przypadku roślin ozdobnych takich jak: róże, hortensje, magnolie, które potrzebują bogatej w składniki odżywcze gleby. To także dobry wybór, gdy zastanawiasz się jaki obornik granulowany pod piwonie sprawdzi się najlepiej. Stopniowo przenika do gleby, dzięki czemu nie ma ryzyka, że uszkadza korzenie. Pomaga w poprawie struktury gleby i zdolności zatrzymywania wody. To ważne dla piwonii, które lubią umiarkowanie wilgotne warunki, ale nie tolerują zastoju wody przy korzeniach.
Nawozi się nim także uprawy jadalne. To idealne rozwiązanie, gdy zastanawiasz się Jaki obornik pod pomidory sprawdzi się w Twoim ogródku. Zapewnia warzywom odpowiednią ilość azotu i potasu. Skutecznie nawozi paprykę, ogórki, a także drzewa owocowe takie jak jabłonie czy śliwy. Pomaga w zatrzymywaniu wody i neutralizuje kwasowość gleby, co jest korzystne dla tych roślin.
Obornik kurzy granulowany
Charakteryzuje się wysoką zawartością azotu, co sprzyja szybkiemu wzrostowi roślin. Zawiera również skoncentrowane składniki odżywcze, dlatego często wymaga rozcieńczania. Można go stosować w przypadku sałaty, szpinaku, kapusty i innych zielonych warzyw liściastych. Wysoka zawartość azotu wspomaga szybki wzrost zielonej masy. Jest dobry dla kwiatów, które intensywnie rosną i kwitną, takich jak petunie czy maranty.
Obornik koński granulowany
Znany z podnoszenia temperatury gleby. Jest to korzystne dla kiełkowania nasion i wzrostu młodych roślin. To dobry wybór, gdy zastanawiasz się jaki obornik granulowany pod warzywa ciepłolubne zastosować. Nadaje się do nawożenia pomidorów, papryk i bakłażanów. Pomaga w utrzymaniu ciepła w glebie, co jest korzystne przy zakładaniu nowych trawników. Nie należy stosować go w przypadku roślin cieniolubnych oraz takich, które preferują chłodniejsze temperatury gleby (np. niektóre rodzaje sałat).
Obornik świński granulowany
Pomaga poprawić strukturę lekkich, przepuszczalnych gleb i sprawia, że są bardziej zbite. Nadaje się do nałożenia marchwi, rzodkiewki czy buraków, czyli roślin, które korzystają z lekko ubitej, ale wciąż przepuszczalnej gleby. Obornik świński sprzyja również roślinom, które nie tolerują nadmiaru wody w korzeniach, takim jak sukulenty. Nie zaleca się stosowania w przypadku bardzo ciężkich, gliniastych gleb, gdzie dodatkowe zbicie może pogorszyć drenaż.
Jak nanosić obornik w granulkach?
Obornik należy aplikować punktowo lub posypywać glebę równomiernie. Zawsze stosuj się do dawek zalecanych przez producenta. Zazwyczaj jest to 2-4 garście na m2. Ważne jest, aby nie przesadzać z ilością – zbyt duże dawki nie przyczynią się do lepszego wzrostu roślin. Tam, gdzie to możliwe, przykryj granulki warstwą gleby, co przyspieszy ich rozkład. Należy unikać aplikacji nawozu na mokre rośliny, szczególnie na trawnikach. Można również rozpuścić obornik granulowany w wodzie i stosować go w formie płynnej, co jest szczególnie zalecane przy użyciu obornika z kurzych odchodów.
Kiedy stosować obornik granulowany — podsumowanie
Pamiętaj, aby dostosować rodzaj obornika i jego ilość do specyficznych potrzeb glebowych i preferencji roślin, jakie uprawiasz. Stosowanie odpowiedniego typu obornika może znacząco przyczynić się do ich zdrowia i obfitości plonów. Różne rodzaje obornika granulowanego znajdziesz w sklepie Castorama. Są tu nawozy przeznaczone do różnych zastosowań, w tym obornik bydlęcy, kurzy, koński i świński w szerokim wyborze.
Odwiedź sklep Castorama i wybierz odpowiedni obornik granulowany dla Twojego ogrodu!
Data publikacji: 29.05.2024