Jakie odmiany jagody kamczackiej sadzić obok siebie?
Warto umieszczać w ogrodzie takie warzywa i owoce, których uprawa jest łatwa i nie wymaga skomplikowanych czynności. Jedną z takich propozycji są krzewy jagody kamczackiej. Warto jednak sprawdzić, co zrobić, aby obficie owocowała.
Spis treści:
- Jagoda kamczacka – co musisz o niej wiedzieć?
- Jak przygotować się do uprawy jagody kamczackiej?
- Jakie odmiany jagody kamczackiej będą się zapylać?
- Czy borówka może być posadzona obok jagody kamczackiej?
- Dlaczego warto jeść owoce jagody kamczackiej?
Jagoda kamczacka – co musisz o niej wiedzieć?
Zanim zaczniesz uprawiać konkretne rośliny, warto zdobyć o nich odpowiednią wiedzę. Wówczas będziesz wiedział, jakie warunki muszą mieć zapewnione do wzrostu, jakiej potrzebują gleby, a także jakie rośliny możesz posadzić w ich pobliżu.
W przypadku jagody kamczackiej powinieneś wiedzieć, że krzew ten osiąga około 1,5-2 m wysokości i jest odporny na działanie mrozów dochodzących nawet do -35°C. Nie wymaga uciążliwych zabiegów pielęgnacyjnych czy opryskiwania, co sprawia, że jest łatwa w uprawianiu.
Owoce jagody kamczackiej są podłużne i fioletowe o słodko-kwaśnym smaku. Warto również wspomnieć, że w niektórych wczesnych odmianach pojawiają się już na przełomie maja i czerwca, co oznacza, że jej plony będą jednymi z pierwszych, którymi będziesz mógł się cieszyć w sezonie.
Jak przygotować się do uprawy jagody kamczackiej?
Należy pamiętać, że jest ona rośliną, która lubi nasłonecznione miejsca, a także żyzną i przepuszczalną glebę, bo wówczas będzie miała dostęp do powietrza. Przed umieszczeniem sadzonki w dołku, warto go wyłożyć kompostem. Dopilnuj również, aby nie poprzestawać na jednym krzewie. Trzeba posadzić obok siebie przynajmniej dwie różne odmiany, aby dochodziło do zapylenia krzyżowego, które będzie pozytywnie wpływało na obfite owocowanie krzewów.
Jagoda kamczacka to krzew, który nie wymaga częstego podlewania. Wystarczy, że zapewnisz mu dostęp do wody w okresie suszy i to wyłącznie w momencie, gdy gleba dostatecznie przeschnie. Równie łatwe jest jego nawożenie, ponieważ nie powinno być ono wykonywane częściej niż co 2-3 lata, przy wykorzystaniu gotowego nawozu albo obornika.
Jakie odmiany jagody kamczackiej będą się zapylać?
Jeżeli posadzisz tylko jedną odmianę jagody kamczackiej, jej owoce będą małe i będzie ich niewiele. Dlatego konieczne jest łączenie ze sobą przynajmniej dwóch odmian, które będą się nawzajem zapylać swoim pyłkiem. Wybierając odpowiednie odmiany, trzeba patrzeć, aby termin pełni ich kwitnienia przypadał w podobnym czasie lub nakładał się na siebie. Co więcej, powinny mieć one również jak najdalsze pokrewieństwo.
Jeśli zdecydujesz się na odmianę jagody kamczackiej Leningradskij, możesz do niej wybrać odmianę Morena lub Nimfa. Wybierając polską odmianę jagody kamczackiej Wojtek, powinieneś połączyć ją z odmianą Zojka, Duet lub Atut. Do wyboru będziesz miał również jagodę kamczacką Czelabinka, Indigo czy jagodę kamczacką Siniglaska. Należy sadzić obok siebie różne odmiany, ale jednocześnie pilnować, aby odległość między nimi wynosiła około 1,5-2 metrów, aby miały dostatecznie dużo miejsca do rozrostu.
Czy borówka może być posadzona obok jagody kamczackiej?
Wiesz, co posadzić obok jagody, aby obficie obrodziła, ale też jak każda inna roślina, ma ona takie rośliny, których nie może mieć w swoim sąsiedztwie. Nie powinieneś sadzić jej blisko berberysów, ponieważ ich korzenie wypuszczają substancje, które mogą osłabiać krzewy jagody kamczackiej. Podobnie nie powinno się, obok niej umieszcza borówki wysokiej ze względu na odmienne wymagania uprawy. Jeżeli jednak chcesz mieć obydwa te krzewy w swoim ogrodzie, warto je oddzielić ziołami lub warzywami o drobnych korzeniach.
Dlaczego warto jeść owoce jagody kamczackiej?
Jeżeli chcesz mieć w swoim ogrodzie krzewy owocowe, które nie są wymagające w uprawie, to z pewnością powinieneś spojrzeć na jagodę kamczacką. Jej owoce mają słodko – kwaśny smak, a dodatkowo są dobre dla zdrowia.
Zawierają kwasy organiczne, witaminę A i C, miedź, jod i żelazo. Dzięki ich spożywaniu wzmocnisz odporność organizmu i układ immunologiczny, jak również poprawisz pracę całego organizmu. Nadają się one do mrożenia, ale możesz je również wykorzystać przy pieczeniu ciast, jako dodatek do owsianki czy w letnich przetworach.
Data Publikacji: 10.06.2024