Czym nawozić trawy ozdobne – uprawa ogrodu

Nawożenie roślin w ogrodzie to kluczowy element dla ich pielęgnacji. Dostarczasz im w ten sposób potrzebnych składników mineralnych i odżywczych, które gwarantują wzrost i szybszy rozwój. Sprawdź, które z traw w Twoim ogrodzie wymagają regularnego nawożenia.

trawy-ozdobnetrawy-ozdobnetrawy-ozdobnetrawy-ozdobne

Uprawa traw ozdobnych – gatunki

W ogrodzie możesz uprawiać różnego rodzaje gatunki ozdobnych roślin. Wiele z nich to odmienne rodzaje traw, które w elegancki sposób uzupełniają aranżacje podwórka. Warto zaznajomić się z panującymi w ogrodzie warunkami, aby dobrać odpowiedni rodzaj rośliny.

Część traw wymaga nawożenia, które zapewni im zdrowy wygląd. Przed tym jednak, a nawet i przed wsadzeniem, dowiedz się, jak zajmować się cenionymi gatunkami traw.

Jednymi z często wybieranych gatunków są lasecznica trzcinowata i kortaderia. Lasecznica tworzy bujne kępy traw, które mogą urosnąć nawet do 2 metrów wysokości. Chociaż w polskim klimacie rzadko kwitnie, to jej jasnozielone liście z białym obramowaniem dodadzą uroku każdemu podwórku. Jest przykładem trawy ozdobnej uprawianej w donicach w żyznej ziemi, szczególnie w mniejszych ogródkach.

Kortaderia nazywana inaczej trawą pampasową to jedna z efektowniejszych roślin ozdobnych, które możesz zasadzić w swoim ogródku. Zazwyczaj dorasta do półtora metra. Charakteryzuje się pięknymi kwiatostanami, które mogą osiągać 50 cm wysokości.

Oba te gatunki potrzebują do rozrostu nasłonecznionego miejsca i osłonięcia od silnego wiatru. Nie są odporne na chłód i potrzebują osłonięcia na czas przymrozków. Pamiętaj także o tym, aby nie wsadzać jej w miejsca, gdzie często stoi woda.

Turzyca obejmuje wiele odmiennych gatunków, z czego koło 100 występuje w Polsce. Ta grupa roślin obejmuje zarówno niezwykle niskie, jak i duże byliny zimozielone, którymi można uzupełniać rabaty, oraz przestrzeń pod drzewami.

Trawa słoniowa inaczej miskant chiński może rozrosnąć się do 3 metrów na nasłonecznionym miejscu w ogrodzie. Możesz wsadzać go pojedynczo, a także i w grupach. Trawy te posiadają delikatne i zwiewne liście, dodające ogrodowi lekkości i egzotycznego wyglądu. Wśród miskantów występuje m.in. olbrzymi, czyli miskant cukrowy skrzyżowany z chińskim. Pokazuje, że ozdobne trawy występują w różnych odmiennych formach, o które odpowiednio należy dbać.

Ozdobną trawą, która będzie rosnąć zarówno na słonecznym stanowisku, jak i w lekki cieniu jest rozplenica japońska. Jej wysokie cienkie liście przeplatają się z jasnymi kłosami kwiatowymi.

Ceniona w ogródkach jest również trzcina pospolita, która rośnie w zwartych kłębach i może rozwinąć się aż do 4 metrów wysokości. Jej grube kłącza będą błyszczeć w Twojej aranżacji ogrodu. Posadź ją w słonecznym i lekko wilgotnym miejscu.

Kostrzewa podobnie jak większość ozdobnych traw rośnie w wyraźnych kępach. W porównaniu do wyżej przywoływanych rodzajów – są to niskie gatunki roślin, którymi uzupełnisz nawet miejsca, w których nie chcą rosnąć inne rośliny. Sprawdzą się na miejsca z niesprzyjającymi warunkami ogrodniczymi np. na lekkie i piaszczyste gleby.

trawy-ozdobnetrawy-ozdobnetrawy-ozdobnetrawy-ozdobne

Czym nawozić trawy ozdobne?

Kiedy znasz już wymagania danej trawy, co do stanowiska w ogrodzie, upewnij się, że zagwarantujesz jej odpowiednią pielęgnację. Na rynku dostępne są różnego rodzaju nasiona trawy oraz nawozy i gotowe mieszanki do gleb. Znajdziesz w nich  potrzebny roślinom do rozwoju potas i fosfor. Taki nawóz uzupełniaj  pod roślinami go głównie między sierpniem a październikiem, aby zwiększyć wytrzymałość korzeni zimą.

Warto zaopatrzyć się w preparaty przeznaczone bezpośrednio dla ozdobnych traw. Zawierają bowiem składniki pokarmowe, preferowane przez te gatunki.

Niektóre z traw nie wymagają jednak regularnego nawożenia, szczególnie te rosnące na lekkich glebach. Przykładem takich okazów są różne gatunki kostrzew i turzyc. Chociaż nawożenie ich raz w sezonie może być przydatne, to nie jest niezbędne. Jak jednak można podzielić trawy w zależności od potrzeb ich  nawożenia?

  • Dla poprawy kondycji traw – wiele nawozów ma za zadanie nie tylko przyspieszyć wzrost czy gęstość, ale także i barwę liści. Do grupy, którą warto w ten sposób pielęgnować, należy wiele gatunków turzyc np. japońska, czy rozplenic. Można nawozić je dwa razy w okresie wegetacyjnym i raz latem. Dzięki temu unikniesz cienkich pędów. Składniki odżywcze w postaci miedzi, cynku, fosforu i potasu sprawią, że trawy będą w zdrowych i gęstych kłębach, a źdźbła będą wyróżniać się intensywnymi kolorami.
  • Dla szybkiego wzrostu – w tym przypadku warto postawić na nawozy uzupełnione azotem. Wiele uniwersalnych mieszanek może pomóc Ci w zadbaniu o prawidłowy wzrost traw na początku wegetacji. Takie nawozy przydadzą się zarówno do mniejszych, jak i większych okazów miskantów, lasecznicy trzcinowatej czy kortaderii

Trawy wyglądają wyjątkowo także w kwietnikach i donicach. Jeśli uprawiasz je w ten sposób na balkonie czy ogródku, będzie zależało Ci na gęstych kępach, nie rozroście na wysokość – dlatego wybieraj nawozy z przewagą innych składników oprócz azotu. Nawożenie tych gatunków powinno się wykonywać od kwietnia do września co 2-3 tygodnie.

Niezależnie od gatunku – trawy są wrażliwe na niedobór żelaza. Przy wybieraniu nawozu zwróć uwagę na jego obecność.

Błędy podczas nawożenia

Głównym błędem popełnianym przez ogrodników jest zbyt intensywne nawożenie traw. Może to być problematyczne szczególnie w mniejszych ogrodach, niemających przestrzeni do nadmiernego rozrostu roślin. Dlatego dbając o rośliny, pamiętaj:

  • Nie nawoź traw wodnych;
  • Ozdobne okazy odżyw 1-2 razy w okresie wegetacyjnym i raz na jesień;
  • Na pierwsze wiosenne nawożenie używaj kompostu lub specjalnie dobranej mieszanki;
  • Wysokie trawy i gatunki olbrzymie odżywiaj częściej niż niskie warianty.

Jeśli Twoje trawy znajdują się blisko trawnika, który często nawozisz, ogranicz ich odżywianie. Możesz przerzucić się na świeży kompost czy granulki, które nie będą obciążały tak rośliny.

trawy-ozdobnetrawy-ozdobnetrawy-ozdobnetrawy-ozdobne

Odpowiedni nawóz i pielęgnacja traw w Twoim ogrodzie

Wybór odpowiedniego nawozu będzie zależny zarówno od gatunku, jak i od miejsca czy gleby, na którym rosną trawy. Zwróć także uwagę na opiekę, którą  powinieneś je objąć.

Tworząc aranżację, w której ozdobne trawy tworzą żywopłot, pamiętaj o regularnym przycinaniu, które pobudzi je do wzrostu, a także o nawozie z azotem. Przyspieszy on rozwój i gęsty rozrost nawet na samym początku sezonu.

Dlaczego warto nawozić?

Dzięki nawożeniu traw ozdobnych będziesz cieszyć się pięknym i zdrowym krajobrazem swojego ogrodu. Nawożenie wpływa także na odporność roślin i wzmacnia ich naturalne reakcje na warunki atmosferyczne.

Regularne nawożenie, a także podlewanie to podstawowa pielęgnacja traw ozdobnych. Do tego równomierne rozprowadzanie wody pomoże wchłonąć się składnikom znajdującym się w preparatach. Dlatego zaopatrz się w konewkę oraz odpowiednie nawozy i ciesz się zdrowymi i wytrzymałymi roślinami.

Data Publikacji: 31.05.2024