Przejdź do głównej treści

Najczęstsze szkodniki w ogrodzie – zwalczaj insekty z upraw

Ogród jest miejscem na relaks i przebywanie w otoczeniu pięknie pachnącej roślinności. Co zrobić kiedy atakują go szkodliwe insekty i gryzonie? Poznaj szybkie sposoby na pozbycie się owadów, ślimaków i zwierząt, które powodują szkody w Twoich uprawach.

Spis treści:

  • Szkodniki w ogrodzie – jak rozpoznać i zwalczyć?
  • Szkody wyrządzane przez owady
  • Skuteczne rozwiązania na mrówki w ogrodzie
  • Ślimaki na kwiatach
  • Ochrona roślin przed gryzoniami
  • Łatwe sposoby, aby pozbyć się szkodników z ogrodu
szkodnikiszkodnikiszkodnikiszkodniki

Szkodniki w ogrodzie – jak rozpoznać i zwalczyć?

Szkodniki mogą powodować duże straty w uprawie roślin owocowych, warzywnych, ale także i ozdobnych. Szybkie i prawidłowe rozpoznanie problemu może pomóc w skutecznym pozbyciu się ich z ogrodu, bez widocznych szkód. Poznaj najczęstsze owady i zwierzęta, które je powodują i zabezpiecz swój ogród przed atakami i przenoszeniem się insektów.

Regularna opieka i monitorowanie stanu uprawianych roślin to podstawowe zajęcie, które powinien wykonywać każdy ogrodnik.

Pierwszym sygnałem, sugerującym żerowanie szkodników na uprawach są zmiany w wyglądzie liści bądź pędów. Wszelkiego rodzaju zniekształcenia, plamy bądź ubytki będą sugerować obecność insektów, które uszkadzają byliny.

Alarmujące powinny być również dziury w trawniku, brązowienie i wysuszanie źdźbeł, które zamierają, bądź ślady po tunelach.

Zwracaj uwagę na wszelkie zmiany w zachowaniu roślin – będą informować Cię o tym, że doskwierają im jakieś choroby lub atak szkodników. Jeśli zauważysz więdnące liście czy opadające kwiaty przy niezmienionej pielęgnacji – powinieneś dokładnie obejrzeć roślinę, aby odnaleźć źródło problemu.

Szkody wyrządzane przez owady

Głównymi owadami, które lubią żerować na uprawach w ogrodach, są przędziorki i mszyce. Jak zwalczać szkodniki?

Przędziorki lubią ciepło i suche okolice. Jeśli zauważysz delikatną pajęczynkę pod liśćmi lub wokół drzew iglastych – zdecyduj się na szybką reakcję. Może to uratować Twoje ozdobne rośliny przed obumarciem. Naturalnymi sposobami, które pomogą w walce z owadami, będą opryski z roztworu z szarego mydła, czosnku, łyżki oleju i dwóch litrów ciepłej wody. Taki zabieg powtórz po paru dniach. Możesz także skorzystać z naturalnych lub chemicznych preparatów dostępnych na rynku. Środki na szkodniki są tak przygotowywane, aby skutecznie pozbyć się nieproszonych gości.

Mszyce można szybko pokonać, również wykonując oprysk. Praktyczny domowy sposób to zmieszanie płynu do naczyń z roztworem z octu i wody w proporcji 1:10. Jak jednak mieć pewność, że to właśnie mszyce zaatakowały Twój ogród? Liście i łodygi ulegną deformacji oraz przebarwieniom, a na pędach zauważysz drobne białe bądź ciemne robaczki. Wysysają one soki z rośliny, potrzebne jej do życia.

Często spotykanymi insektami na roślinach owocowych bądź ozdobnych są także opuchlaki. Żerują one na młodych pędach i kwiatach, co hamuje ich rozwój. W przypadku ataku opuchlaków zauważysz zahamowanie wzrostu, a także dorosłe szkodniki na dolnych częściach roślin. Niestety bardzo często oprócz rozwiniętych osobników, ich larwy żerują na korzeniach, całkowicie osłabiając byliny. Warto pozbyć się ich za pomocą dostępnych w sklepach preparatów. Aplikuje się je nocą, kiedy szkodniki są najbardziej aktywne. Możesz także posłużyć się bardziej ekologicznymi rozwiązaniami jak np. wyciąg z wrotyczu.

W przypadku wszystkich wymienionych owadów będzie skuteczne stworzenie środowiska przyjaznego dla ich naturalnych wrogów m.in. biedronek, pająków czy ptaków.

szkodnikiszkodnikiszkodnikiszkodniki

Skuteczne rozwiązania na mrówki w ogrodzie

Chociaż mrówki potrafią być pożyteczne, to w zbyt dużych skupiskach będą niszczyć uprawy, a także ułatwiać żerowanie innym szkodnikom np. mszycom. Jeśli zauważysz duże mrowiska, które rozciągają się po całej długości trawnika, powinieneś zadziałać.

Mrówki także często lubią budować mrowiska przy budynkach lub na obrzeżach chodników i innych elementów ustawionych w ogrodzie. Niesie to ze sobą ryzyko dostania się insektów do domu, z którego trudno będzie się ich pozbyć ze względu na wielość miejsc, w których mogą się ukrywać np. śmietniki, szuflady czy spiżarnia.

Aby uniknąć plagi w domu i ogrodzie – posyp usypiska odpowiednimi preparatami lub posłuż się domowymi sposobami. Możesz rozsypać cynamon wokół roślin bądź stwórz pułapkę z miodu.

Ślimaki na kwiatach

Bardzo częstym szkodnikiem w ogródkach w okolicy lasów są także ślimaki. Preferują nowe okazy i świeżo rozwijające się pędy, hamując wzrost młodych roślin. Praktycznym sposobem na pozbycie się ślimaków z ogrodu jest ich mechaniczne pozbywanie się z powierzchni działki. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie, które możesz zastosować, szczególnie jeśli nie masz codziennie czasu na dopatrywanie swojego ogródka.

Aby nie dopuścić do zjadania liści przed ślimaki, stosuj środki odstraszające np. wywar z czosnku, którym odgonisz ewentualne zabłąkane osobniki. Skuteczne będzie także posypanie kawą gleby pod roślinami – kofeina działa na ślimaki toksycznie, a jednocześnie będzie dobrym nawozem pod byliny.

Jeśli żadne z domowych sposobów nie zadziałają, możesz sięgnąć po środki chemiczne, które zlikwidują problem ślimaków na liściach i roślinach w ogródku.

Ochrona roślin przed gryzoniami

Nie tylko insekty, ale również większe zwierzęta mogą wyrządzić szkody w ogrodach. Niszczą korzenie, a także cebule zasadzonych roślin. Podatne będą obecność gryzoni głównie rejony przy lasach bądź polach. Łatwo tam o zbłąkanego kreta bądź nornice. Warto na takich działkach sadzić kwiaty, które je odstraszają np. narcyzy czy aksamitki.

Możesz także umieścić w ogrodzie patyczki z puszkami na końcu lub inne hałaśliwe pułapki, które odstraszą gryzonie dźwiękiem m.in. wiatru.

Jak chronić swój trawnik? Zwalczanie nornic oraz kretów nie należy do łatwych, dlatego bardzo często dochodzi do ostateczności – mechanicznych pułapek, umieszczanych w widocznych wyjściach z tuneli. Zanim jednak je zastosujesz, spróbuj umieścić w charakterystycznych kopcach karbid, który oblejesz wodą. Substancja ta wniknie w ziemię i rozprowadzi się po podziemnych korytarzach i zachęci zwierzęta do opuszczenia Twojej parceli, zanim zdążą zniszczyć dużą ilość korzeni traw.

szkodnikiszkodnikiszkodnikiszkodniki

Łatwe sposoby, aby pozbyć się szkodników z ogrodu

Regularne monitorowanie bylin, a także usuwanie chorych bądź zniszczonych odnóg będzie zmniejszać ryzyko ataku szkodników roślin ogrodowych. Do tego warto wykonywać prewencyjne opryski, które odstraszą szkodniki z twojego zadbanego ogrodu.

Zapobieganie owadom i ssakom będzie praktyczniejsze i dużo prostsze w wykonaniu niż późniejsza walka z leczeniem roślin z objawami żerowania. Dlatego już dzisiaj zadbaj o zdrowe i piękne uprawy na działce.

Data Publikacji: 31.05.2024