Przejdź do głównej treści

Ekologiczne środki czystości w kuchni

Kuchnia to nie tylko miejsce do przygotowywania posiłku, lecz również serce całego mieszkania, dlatego tak ważna jest jej funkcjonalność, odpowiednia aranżacja i czystość. Zamiast silnych detergentów, możemy również używać ekologicznych i łatwo dostępnych środków do czyszczenia różnych powierzchni. Dowiedzmy się jakich.

Środki czystości

Spis treści:

Utrzymanie kuchni w idealnym porządku nie wymaga dużego nakładu sił i wielu chemicznych detergentów. Oto kilka sprawdzonych, babcinych sposobów na czystą kuchnię bez chemii.

Brzydki zapach z lodówki i z kosza na śmieci

Jeśli przeszkadza nam brzydki zapach w lodówce, a nie mamy czasu ani ochoty na jej dokładne mycie każdego dnia, z pomocą przyjdzie nam cytryna. Niemiła woń zniknie, gdy nasycone sokiem z cytryny waciki umieszczamy na kilka godzin w lodówce (możemy na nich dodatkowo położyć kilka goździków). Alternatywą jest kawa (najlepiej świeżo mielona), którą wysypujemy na spodek i pozostawiamy w lodówce na dobę. Zapach z lodówki może nam umilić olejek waniliowy – w tym przypadku również sprawdzi się sposób z wacikiem.

Wnętrze kosza dokładnie przecieramy mieszanką wody z sodą oczyszczoną (będzie miała konsystencję pasty) – jest bezwonna i skutecznie pochłania nieprzyjemne zapachy. Kosz dodatkowo zasypujemy sodą tak, aby w całości pokryła jego dno cienką warstwą.

Przypalony tłuszcz, osad po herbacie, mikrofalówka

Aby pozbyć się tłustych zabrudzeń, wystarczy je namoczyć, posypać sodą oczyszczoną i po kilku lub kilkunastu minutach wyszorować myjką. To dobra metoda także na osad po herbacie lub kawie na zaparzaczu. Do ciepłej wody należy dodać łyżkę sody i zanurzyć zaparzacz w roztworze na kilka godzin. Później wystarczy go tylko dokładnie przepłukać.

Taki roztwór posłuży nam również do wyczyszczenia wnętrza kuchenki mikrofalowej. Umieszczamy go w naczyniu przeznaczonym do kuchenek na 2-3 minuty (na najwyższą temperaturę), po czym przecieramy wnętrze mikrofalówki suchą szmatką.

Spalenizna, osad na armaturze, w czajniku i kubkach

Naczynia ze śladami spalenizny najpierw moczymy w wodzie, a następnie czyścimy za pomocą połówki surowego ziemniaka. Z kamieniem w starym czajniku poradzi sobie kwasek cytrynowy – saszetkę kwasku dodajemy do wody w czajniku i gotujemy. Dla lepszego efektu czynność należy wykonać przynajmniej dwa razy z rzędu. W podobny sposób pozbędziemy się osadu z kubków (kubek z kwaskiem cytrynowym lub cytryną odstawiamy do namoczenia na ok. 1-2 godz., następnie całość przecieramy zmywakiem). Z kolei osad z armatury najlepiej usunąć mieszanką sody oczyszczonej i octu (w proporcji 2:1).

Zatkany zlew, brudne odpływy

Soda zadziała również na zatkany zlew kuchenny – do odpływu najpierw wsypujemy pół szklanki sody, a później szklankę octu. Gdy mieszanka zacznie się już pienić, spłukujemy ją gorącą (nie wrzącą!) wodą. Z kolei sam ocet doskonale czyści odpływy – nasączamy nim wacik i zostawiamy na noc. Rano brud powinien zejść po przetarciu szmatką.

Środki czystości w kuchni

Glazura, okna, podłoga, drewniane meble

Okno kuchenne wyczyścimy na błysk, korzystając z mieszanki dwóch łyżek octu z czterema litrami wody. Roztwór najlepiej jest przelać do butelki ze spryskiwaczem, skroplić szyby i przecierać czarno-białą gazetą, aby uniknąć smug*.

Do czyszczenia drewnianych mebli lub elementów wykończeniowych w kuchni można zastosować mieszankę wody, octu i oliwy z oliwek (w proporcji: 1:2:2) z dodatkiem olejku eterycznego

Glazurę wyczyścimy i zdezynfekujemy ciepłą wodą z octem (w proporcji 3:1), zaś plamy i zabrudzenia na fugach powinny zniknąć po wyszorowaniu proszkiem do pieczenia lub sodą oczyszczoną (zobacz też: „Fugi – domowe sposoby na czyszczenie i konserwację”). W tym przypadku najlepiej jest wykorzystać starą szczotkę do zębów.

*Uwaga! Niektóre gazety posiadają zszywki, które mogą porysować szybę. Pamiętajmy, by je wcześniej usunąć!

Data aktualizacji: 24.06.2024