Jak walczyć z molami spożywczymi
Mole spożywcze to owady, które często pojawiają się w naszych domach, żerując na zapasach i gnieżdżąc się w wielu suchych pokarmach. Jak zapobiec ich pojawieniu się i jak je zwalczać?
Spis treści:
- Czym są mole spożywcze?
- Jak zapobiec pojawieniu się moli spożywczych
- Walka z molami spożywczymi
- Metody odstraszania moli spożywczych
Czym są mole spożywcze?
Mole spożywcze czyli mkliki mączne (Ephestia kuehniella) to owady z rodziny motylowatych, które często żerują na produktach spożywczych i pojawiają się w naszych domach. Ich larwy pozostawiają charakterystyczne cienkie nitki, przypominające kurz lub małe pajęczyny.
W domu pojawiają się przynoszone wraz z zakupami lub też przedostają się przez okno. Gdy znajdą sprzyjające warunki, szybko się rozmnażają i pojawiają się w wielu pokarmach. Larwy moli żywią się produktami zbożowymi i sypkimi, ale także bakaliami, owocami czy słodyczami.
Jak zapobiec pojawieniu się moli spożywczych
Gdy zobaczymy już dorosłe osobniki, prawdopodobnie cały dom jest już zainfekowany i możemy spodziewać się kolejnych larw. Warto więc zawczasu zrobić wszystko, aby zniechęcić owady do żerowania w naszej spiżarni. O czym powinniśmy pamiętać?
- Przejrzyjmy produkty, które przynosimy do domu – jeśli zauważymy owady, larwy lub ich kokony, wyrzućmy je.
- Podobnie z produktami domowymi, w których zauważymy już owady – najlepiej od razu umieścić je w worku i wynieść do zsypu lub kontenera.
- Mole najchętniej przebywają w suchych produktach, takich jak mąka, makaron, suszone owoce czy też ryż, orzechy lub płatki śniadaniowe. Warto więc od czasu do czasu sprawdzać, czy nie znajdziemy w tych produktach niechcianych gości.
- Warto wszystkie sypkie produkty od razu umieszczać w szczelnych opakowaniach. Tu zalecane są pojemniki z tworzyw sztucznych lub szklane słoiki o szczelnym zamknięciu – np. z gumową membraną. Pamiętajmy, że gwint od typowych słoików może nie być wystarczająca przeszkodą dla niewielkich larw moli.
- Poza tym pamiętajmy, aby regularnie usuwać okruszki i rozsypane produkty.
Walka z molami spożywczymi
- Jeśli zobaczymy zainfekowany produkt, najlepiej, jeśli wyrzucimy całą zawartość, a potem wyparzymy naczynie lub też przetrzemy je szmatką nasączoną octem.
- Produkty znajdujące się obok tego zainfekowanego lub jedynie podejrzane o obecność moli warto szczelnie zamknąć i umieścić w zamrażarce na na całą noc lub na kilka dni.
- Do usunięcia moli możemy użyć np. odkurzacza, którym dokładnie zbierzemy resztki z szafek. Pamiętajmy jednak, aby zaraz po odkurzaniu wyrzucić worek do zewnętrznego kontenera, tak aby owady się nie wydostały.
- Po odkurzeniu możemy wyczyścić szafki delikatnym detergentem, warto użyć np. wody z dodatkiem octu.
Jeśli wybieramy chemiczne środki do walki z molami, pamiętajmy, aby wybrać takie, które są specjalnie do tego przeznaczone – wówczas zyskamy pewność, że nie będą one nam zagrażały i będą mogły mieć kontakt z żywnością.
Metody odstraszania moli spożywczych
Jeśli nie chcemy, aby mole spożywcze znów zagnieździły się w naszych szafkach kuchennych, warto zastosować zapachy, za którymi nie przepadają. Można wykorzystać olejki eteryczne – np. eukaliptusowy czy lawendowy – albo też naturalny susz. Poza tym, mole nie lubią niektórych ziół, dlatego rozsypując w szafce (lub wkładając np. do lnianej saszetki) np. jałowiec, goździki lub kminek, możemy je odstraszyć. Jeśli chcemy dodatkowo zabezpieczyć suche produkty, możemy do nich włożyć np. kilka listków laurowych – ich zapach także skutecznie odstraszy owady. Oto zbiór środków, które warto wykorzystać do walki mola spożywczymi:
- Kminek, jałowiec goździki lub liść laurowy to naturalne środki, których zapachu mole bardzo nie lubią. Warto rozsypać w kącikach szafki odrobinę tych ziół. Można też np. wsunąć kilka listków laurowych do suszonych grzybów, mąki lub do innych zapasów.
- Można także stworzyć saszetki odstraszające mole – np. wkładając do lnianych torebeczek mieszankę powyższych ziół i ustawiając je w szafkach.
- Mole nie lubią także farby drukarskiej – można więc stare gazety położyć za lodówką lub wyłożyć nimi wnętrza niektórych szafek.
- Mole nie tolerują też cytrusowych aromatów, można więc ususzyć plasterek cytryny lub pomarańczy, dodać do niego goździki i powiesić w kuchni lub umieścić w szafkach.
- Te owady stronią także od zapachu wanilii, można więc w kuchni lub spiżarni umieścić naturalne laski wanilii lub chociaż aromat waniliowy.
- Możemy także nabyć olejek eteryczny o zapachu eukaliptusa, mięty czy lawendy, ewentualnie esencję do ciasta (najlepiej we wspomnianych zapachach). Potem wystarczy nasączyć nimi wacik czy gazę i położyć je w wybranych szafkach z żywnością.
- Jeśli chcemy szybko pozbyć się gości, możemy wykorzystać też gotowe pułapki, które działają przez kilka tygodni.
Data aktualizacji: 19.06.2024
Data aktualizacji: 15.08.2024