Przejdź do głównej treści

Ziemiórki - jak się ich pozbyć?

Muszki ziemiórki są jednymi z częściej spotykanych szkodników roślin doniczkowych. Te niewielkie muszki są w stanie narobić niemało szkód i doprowadzić do śmierci wielu roślin doniczkowych. Są także bardzo uciążliwe dla domowników. To nie jedyne powody, dla których warto usunąć z domu ziemiórki. jak się pozbyć tych owadów? Poznaj sprawdzone sposoby.

Ziemiórki - jak się ich pozbyć?Ziemiórki - jak się ich pozbyć?Ziemiórki - jak się ich pozbyć?Ziemiórki - jak się ich pozbyć?

Przejdź do następnych akapitów:

  1. Czym są i jak rozpoznać ziemiórki?
  2. Działania zapobiegawcze przeciwko ziemiórkom
  3. Ziemiórki – jak się pozbyć ich domowymi sposobami?
  4. Profesjonalne środki na ziemiórki
doniczkidoniczkidoniczkidoniczki

Czym są i jak rozpoznać ziemiórki?

Ziemiórki mają bardzo różny wygląd w zależności od tego, jakie stadium rozwoju osiągnęły. Dorosłe i latające osobniki przypominają wyglądem muszki owocówki. Mają niewielkie rozmiary, a przy tym występują przeważnie w chmarach. Larwy muszek są natomiast praktycznie niewidoczne gołym okiem. Mogą osiągać ośmiu milimetrów. Przezroczyste ciała z czarną główką nie ułatwiają ich dostrzeżenia szczególnie na tle gleby, w której przebywają przez osiągnięciem dorosłości.

Nielatające osobniki występują w glebie. Żywią się materią organiczną, w tym korzeniami roślin. Z tego względu są szczególnie niebezpieczne dla młodych sadzonek.

Dorosłość ziemiórki osiągają po około jedenastu dniach od wylęgnięcia się. Wtedy też przybierają postać małych czarnych muszek. Od owocówek wyróżnia je mniejszy rozmiar oraz bardziej smukła budowa. Co więcej, ziemiórki latają blisko doniczek z roślinami. Owocówki z kolei występują głównie w kuchni.

Samica ziemiórki składa nawet 100 jaj za jednym razem. Dlatego też ich występowanie może zamienić się w trudną do usunięcia plagę. Co więcej, panująca w domach temperatura jest wręcz idealne dla ich rozwoju. Podobnie działa wilgotne podłoże w doniczce. Wszystko to prowadzi do szybkiego i masowego wręcz namnażania się owadów.

Działania zapobiegawcze przeciwko ziemiórkom

Działania zapobiegawcze są zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w przypadku tych owadów. Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak pozbyć się ziemiórek, pomyśl, jak ich w ogóle uniknąć. Skąd biorą się te muszki? Możesz przynieść je do domu wraz z workiem ziemi lub z nową rośliną. Mogą także wlecieć do środka przez uchylone okno w okresie letnim. W rzeczywistości dróg jest bardzo wiele. Nie pomaga także fakt, że młode osobniki trudno dostrzec.

Do działań zapobiegawczych należą:

  • Dbanie o nieprzelewanie roślin, by ograniczyć korzystne do namnażania się środowisko,
  • Kwarantanna i obserwacja wszystkich nowo zakupionych roślin i ziemi,
  • Użycie dobrej jakości podłoża,
  • Odpowiednia pielęgnacja roślin,
  • Przesadzanie wszystkich roślin po zakupie.

Dzięki tym działaniom zmniejszyć ryzyko, że w Twoim domu pojawia się ziemiórki. Jak się ich pozbyć, jeśli działania prewencyjne nie zdały efektu? 

Szybkie działanie ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa Twoich roślin doniczkowych. Przede wszystkim ziemiórki błyskawicznie się namnażają. Nietrudno o istną plagę, jeśli spróbujesz ignorować problem. Co więcej, już larwy ziemiórek są w stanie uszkodzić rośliny. Podgryzają ich korzenie. W konsekwencji rośliny żółkną lub brązowieją. Stopniowo też zamierają.

Wprawdzie ziemiórki nie gryzą, jednak ich obecność jest bardzo uciążliwa dla ludzi. Irytują, brzęczą nad uchem, a także topią się w pozostawionych na blacie napojach. Dlatego też dowiedz się bez zwłoki, jak się pozbyć ziemiórek.

doniczki-na-parapeciedoniczki-na-parapeciedoniczki-na-parapeciedoniczki-na-parapecie

Ziemiórki – jak się pozbyć ich domowymi sposobami?

Zastanawiasz się, jak pozbyć się muszek z kwiatów? domowe sposoby mogą być skuteczne, jeśli Twoich problemem są ziemiórki. W rzeczywistości masz do wyboru wiele metod, które możesz dopasować do własnych preferencji.

Kąpiel korzeni

Pierwszym stadium tych muszek są larwy, z których następnie powstają latające ziemiórki. Jak się pozbyć czegoś, czego praktycznie nie widać? Możesz wykonać kąpiel korzeni roślin. Jest ona o tyle ważna, że sama wymiana gleby może nie wystarczyć. Jeśli larwy przyczepiły się do korzeni, nawet usunięcie gleby wraz z doniczką nie przyniesie efektu. Zrobi to natomiast kąpiel w wodzie z dodatkiem mydła potasowego.

Kąpiel przygotuj w proporcji jednej łyżki mydła na litr wody. Możesz wykorzystać mydło w Łynie lub rozkruszone z kostki. Opcjonalnie możesz dodać łyżkę denaturatu. Korzenie mocz w roztworze przez całą dobę. Następnie zasadź roślinę w nowej glebie.

Czosnek

Kwiaty doniczkowe możesz podlać naparem z czosnku. Główkę czosnku zmiażdż i zalej około 300 ml wrzącej wody. Po ostygnięciu naparu rozcieńcz go około 1,5 l wody. Taka mikstura nadaje się do podlewania.

W doniczkach możesz także rozsypać czosnek granulowany. Wyjątkiem są tylko bardzo wrażliwe i delikatne rośliny, którym podobne zabiegi mogłyby zaszkodzić.

Cynamon

Kolejnym sposobem będzie wykorzystanie cynamonu. Mielona przyprawa nadaje się do posypania roślin doniczkowych. Ta metoda jest dobrą odpowiedzią na pytanie, jak pozbyć się muszek z kwiatów. Cynamon ich nie uszkodzi. Natomiast jego zapach skutecznie odstrasza muszki.

Cynamon nie tylko wypełni Twój dom wyjątkowym aromatem. Nadaje się również do zwalczania pleśni w doniczkach.

Soda oczyszczona

Domowy sposób na pozbycie się ziemiórek to również skorzystanie z sody oczyszczonej. Rozpuść łyżeczkę wody w około litrze ciepłej wody. Dodaj do cieczy kilka kropel płynu do mycia naczyń lub oliwy. Taką miksturą spryskaj kwiaty doniczkowe.

Jak pozbyć się muszek z kwiatów doniczkowych tą metodą? Przede wszystkim powtórz oprysk kilkukrotnie w odstępie trzech dni od siebie.

Pułapka na ziemiórki

Możesz także samodzielnie wykonać pułapkę na te muszki. Wykorzystaj pojemniczek z octem, wodą i kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Ocet zwabi muszki. Z olei detergent sprawi, że nie uwolnią się one z wody.

Możesz wykorzystać żółty pojemnik, ponieważ kolor ten szczególnie przyciąga muszki.

doniczki-na-dworzedoniczki-na-dworzedoniczki-na-dworzedoniczki-na-dworze

Profesjonalne środki na ziemiórki

Jeśli domowe sposoby nie pomogły, sięgnij po profesjonalne środki. Dzięki nim przestaniesz się zastanawiać, jak się pozbyć muszek z doniczek.

Tablice lepowe to nic innego jak lepy. Wabią muszki, które przyklejają się do powierzchni tablic. Lepy nadzy rozmieścić w pobliżu roślin doniczkowych.

Pałeczki owadobójcze stosuje się doglebowo. Innymi słowy, wbija się je w ziemię w pobliżu korzeni rośliny. Wydzielają one toksyczne dla larw substancje.

Chemiczne środki ochrony roślin działają nie tylko na ziemiórki. Odstraszają lub likwidują również inne szkodniki doniczkowe.

 

Data aktualizacji: 28/02/2024