Zapas płytek – jak obliczyć potrzebną ilość płytek ceramicznych?

Przed rozpoczęciem prac remontowych musisz określić ilość potrzebnych materiałów wykończeniowych. Jednym z ważniejszych problemów będzie obliczenie ilości płytek potrzebnych do wykończenia powierzchni glazurniczych. Oprócz zapotrzebowania na płytki będziesz potrzebował naddatku. Z poradnika dowiesz się, jak obliczyć faktyczne zapotrzebowanie i zapas, a także, dlaczego warto mieć pod ręką nieco więcej kafelek. 

płytkipłytkipłytkipłytki

Jak obliczyć płytki potrzebne do remontu – wielkość powierzchni i inne zmienne 

Zdecydowałeś się, żeby pokryć płytkami podłogę lub ścianę w mieszkaniu? Ten materiał zawsze jest dobrym wyborem w miejscach wymagających dużej trwałości, odporności na wilgoć i estetyki. Niestety układanie płytek jest też jednym z najdroższych sposobów wykończeniowych. Okładziny są bardzo drogie, żeby zatem ograniczyć wydatki, powinieneś precyzyjnie wyliczyć ile płytek kupić. 

Żeby zacząć kalkulować liczbę potrzebnych płytek, należy określić wielkość powierzchni ścian. Do obliczenia powierzchni wystarczy pomnożyć szerokość ściany przez wysokość pomieszczenia lub wymiar, do jakiego chcesz układać kafelki. W przypadku podłogi do obliczenia powierzchni poziomych wystarczy długość i szerokość podłogi w danym pomieszczeniu.

Tak otrzymane wyniki pozwolą Ci jedynie wstępnie określić liczbę metrów kwadratowych płytek potrzebnych do pokrycia powierzchni pomieszczenia. Dla uzyskania większej precyzji musisz uwzględnić takie parametry jak: 

  • wymiar i kształt płytek – właściwie od tego powinieneś zacząć obliczenia. Musisz wziąć pod uwagę szerokość każdej ściany w pomieszczeniu i obliczyć, jak wiele z płytek trzeba będzie docinać. Czasem zdarza się, że zmiana grupy wymiarowej jest korzystniejsza, niż docinanie wielu elementów;
  • fuga jeśli wybierasz system bezfugowy, wystarczy Ci obliczenie powierzchni ścian i podłogi. W przypadku klasycznej fugi musisz oszacować jej szerokość i ilość łączeń na danym odcinku;
  • sposób układania – chcesz ułożyć płytki prosto, w romb, czy masz pomysł na klejenie płytek w jodełkę? Od tego też zależy ilość potrzebnego materiału i konieczność wykonywania docinek; 
  • naddatek i zapas – dodatkowe produkty na ewentualne straty, margines błędu czy docinki. 
płytkipłytkipłytkipłytki

Dlaczego warto kupić zapas elementów dekoracyjnych?

Wyliczanie płytek jest potrzebne do oszacowania minimalnego zapotrzebowania, a także określenia wymiarów kafelek. Jednak każdy kalkulator internetowy do obliczania ilości materiałów przewiduje naddatek. Do każdego pomieszczenia musisz kupić nieco więcej płytek ściennych i podłogowych. To pozwoli Ci wybrnąć z nieprzewidzianych problemów podczas prac i już w czasie użytkowania obiektu. 

Docinanie i sposób układania

Praktycznie nie ma możliwości, żeby ułożyć powierzchnią glazurniczą i nie przyciąć ani jednej kafelki. Najczęściej jest to konieczne w narożnikach, miejscach przejścia pomiędzy pomieszczeniami czy w obrębie rur instalacyjnych. Jeśli aranżacja przewiduje układania kafli w różnych układach, na przykład na przemian w jodełkę i prosto, musisz uwzględnić znacznie więcej dodatku na docinki. 

Różnica w odcieniach 

Płytki łazienkowe i pokojowe kupowane w różnym okresie lub od niepewnego producenta, mogą różnić się odcieniami. Wynika to z niedokładności w procesie produkcyjnym i różnych zawartościach pigmentu. Różnice w sąsiadujących elementach, choć nieznaczne, mogą być widoczne i bardzo frustrujące. Zapas pozwoli podmienić niepasujące płytki, jednak tylko częściowo rozwiąże problem. Lepiej unikaj produktów wątpliwej jakości i kupuj u sprawdzonych dostawców. 

Możliwe uszkodzenia w czasie montażu i użytkowania

W czasie pracy może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji. Bardzo powszechne są pęknięcia ceramiki i zniszczenia płytki w czasie docinania i układania. W tym wypadku lepiej dokupić zapas zawczasu niż jechać do marketu budowlanego po pojedyncze sztuki. Należy wziąć pod uwagę także możliwość uszkodzenia płytki w późniejszym terminie. Pojedyncze płytki ścienne i podłogowe z łatwością można wymienić bez konieczności remontu całej powierzchni. 

płytkipłytkipłytkipłytki

Jak obliczyć zapas płytek?

Przy zakupie płytek nie musisz uwzględniać dużego zapasu. Wielu specjalistów powie Ci, że wystarczy do 10 procent naddatku. Jednak to, ile płytek należy kupić na zapas, zależy głównie od wielkości podłoża i sposobu ich układania. Wygląda to następująco: 

  • powierzchnia do 10 m2 – zapas 10% przy płytkach układanych prosto i 15% przy klejonych ukośnie;
  • powierzchnia od 10 do 50 m2 – zapas 5% przy płytkach układanych prosto i 10% przy klejonych ukośnie;
  • powierzchnia ponad 50 m2 – zapas 3% przy płytkach układanych prosto i 5% przy klejonych ukośnie;

Jak widzisz, zapas nie musi być wcale bardzo duży, dlatego koszty dodatkowych płytek łatwo zgubisz w całości inwestycji. Pozwoli Ci to jednak zyskać spokój i materiał potrzebny do reagowania w nieprzewidzianych sytuacjach. 

Jaka liczba płytek do remontu jest potrzebna? Przy rachunkach będziesz musiał wyliczyć powierzchnię ścian oraz podłóg w mieszkaniu, a potem dodać zapas. Przy obliczeniu możesz skorzystać z kalkulatora dostępnego w sieci lub samemu oszacować zapotrzebowanie. 

 

Data aktualizacji: 13/05/2024