Wykładzina dywanowa – gdzie zastosować?
Miękkie wykończenie podłogi na całej jej powierzchni gwarantuje właśnie wykładzina dywanowa. Czy to funkcjonalne rozwiązanie? Zobaczmy, gdzie ją zastosować i czego możemy się po niej spodziewać.
Spis treści:
- Czym jest wykładzina dywanowa – jeszcze nie dywan, już nie posadzka
- Wykładzina dywanowa – co powinniśmy wiedzieć?
- Podłogi wykończone wykładziną dywanową – gdzie się sprawdzą?
- Spód wykładziny dywanowej oraz jej runo – gdzie jakie?
Popularna w Wielkiej Brytanii i często spotykana w hotelach oraz biurach – wykładzina dywanowa nie jest nadmiernie stosowana w naszych mieszkaniach. A jednak stanowi takie wykończenie podłogi, które ma wiele zalet. W niektórych pomieszczeniach zupełnie się nie sprawdza i jest wypierana przez twardą posadzkę, najczęściej taką, która jest odporna na wodę i łatwa w czyszczeniu. Są jednak takie strefy w mieszkaniach, w których wykładzina dywanowa będzie niezastąpiona.
Czym jest wykładzina dywanowa – jeszcze nie dywan, już nie posadzka
Podczas wykańczania podłóg stajemy przede wszystkim przed wstępnym wyborem poziomu jej twardości. Rozwiązania dzielimy więc na te, które są twarde i miękkie (bądź sztywne i elastyczne). Do tych pierwszych typów wykończenia podłogi zaliczamy posadzki drewniane, panelowe i te wykonane z ceramiki czy kamienia. Miękkie zaś będą utworzone z wykładzin: dywanowych czy PCV. Oba rodzaje rozwiązań mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, jednak znacznie się od siebie różnią. Wykładziny PCV są gładkie i mają doskonale ścieralną powierzchnię, która nie wchłania wody i zabrudzeń. Dywanowe zaś mają dość chłonną, materiałową powłokę.
Czy wiesz, że…? Powierzchnię wykładziny dywanowej nazywamy runem. Jest to specjalna plecionka wykonana z włókien. Materiałem, który najczęściej wykorzystuje się do produkcji wykładzin dywanowych, jest polipropylen lub poliamid, ale spotkamy się także z runem naturalnym wykonanym z kokosa, wełny czy trawy morskiej. |
W odróżnieniu od dywanu miękka wykładzina z podobnym runem posłuży nam do wykończenia całej podłogi w pomieszczeniu, nie zaś do położenia jedynie w wyznaczonej jego części, np. pod sofą czy łóżkiem. Takie rozwiązanie jest doskonałą alternatywą dla wykonywania posadzki z innych materiałów – paneli, drewna czy płytek.
Z niniejszego artykułu dowiemy się, jak wybrać wykładzinę dywanową lub PCV oraz jak je zamontować.
Wykładzina dywanowa – co powinniśmy wiedzieć?
Spośród dostępnych nam rozwiązań w wykańczaniu podłóg wykładziny dywanowe zajmują dość szczególne miejsce. Są tanie, a w niektórych pomieszczeniach wydają się być jedynym słusznym rozwiązaniem. Dlaczego?
Do najważniejszych zalet wykładzin dywanowych możemy zaliczyć:
- niską cenę i łatwość montażu;
- doskonałą izolację akustyczną i cieplną;
- miękkość i ciepło wykończonej za ich pomocą podłogi;
- wchłanianie kurzu;
- duża ilość wzorów i kolorów dostępnych na rynku;
- wybór splotów i materiałów;
- różne rodzaje spodów dopasowane do rozmaitych warunków i pomieszczeń.
Porada eksperta Wykładziny dywanowe wykonane z włókien sztucznych są najłatwiejsze w czyszczeniu i bardzo odporne na zabrudzenia i ścieranie. Mocne i dość trudne do odgniatania dobrze znoszą również niewielkie ilości wilgoci. Możemy przecierać je na mokro, ale nie wchłaniają zbytnio zanieczyszczeń, więc łatwo je oczyścimy. |
Jak każdy rodzaj wykończenia podłogi, również wykładzina dywanowa ma swoje wady. Takie rozwiązanie nie nadaje się do pomieszczeń, w których panuje duża wilgoć i ciągłe narażenie posadzki na zachlapanie, ponieważ włókna mogą nie być w stanie odpowiednio schnąć na bieżąco. Również tam, gdzie eksploatacja wiąże się z pozostawianiem śladów czy ciągłym zabrudzaniem, wykładzina dywanowa może stanowić gorszy wybór niż linoleum, panele czy płytki ceramiczne. Plamy z wina, tłuszczu czy innych rodzajów pożywienia i płynów mogą po jakimś czasie nie dać się usunąć z jej runa. To dlatego wykładzina dywanowa nie sprawdzi się w kuchni i łazience.
Podłogi wykończone wykładziną dywanową – gdzie się sprawdzą?
Ten miękki rodzaj wykończenia posadzek nadaje się do różnych pomieszczeń. Ze względu na doskonałe właściwości izolujące hałas często korzystamy z nich, urządzając przestrzenie biurowe. Wszędzie tam, gdzie zależy nam na tłumieniu kroków, a także utrzymaniu ciepła wykładzina dywanowa sprawdzi się bardzo dobrze. Jest wybierana do biur typu open space, po to, aby pracownicy nie odczuwali dyskomfortu zimnej posadzki. Gdzie jeszcze z powodzeniem wykorzystamy wykładziny podłogowe z runem?
Sypialnia – takie wykończenie podłogi jest doskonałe do pomieszczenia, które ma być ciepłe, przytulne i ciche. To tutaj często chodzimy na boso, a po wyjściu z łóżka nie chcemy dotykać zimnej i twardej posadzki.
Salon – podobnie, jak w sypialni, podłoga w pokoju dziennym powinna być ciepła, miękka i wykazywać się odpowiednimi właściwościami izolacyjnymi. Wykładzina dywanowa może dodatkowo uzupełnić aranżację salonu.
Pokój dziecka – wszędzie tam, gdzie bawią się maluchy, wykładzina dywanowa sprawdzi się w roli swoistego bufora – zapewnia bowiem miękkie lądowanie. Ciepłe i miękkie runo chroni również dzieci przed chłodem i stłuczeniami podczas zabaw na podłodze. Do pokoju dziecka wybierajmy takie wykładziny dywanowe, które najłatwiej się czyści i są hipoalergiczne. Dostępne są także modele z powłokami antyzabrudzeniowymi.
Porada eksperta Z wykładziny dywanowej możemy również uzyskać wybranej szerokości i długości dywan czy dywanik. Wystarczy ją wyciąć i obszyć, a co więcej mamy wpływ na kształt powstałego pokrycia podłogowego. W ten sposób wykonamy łatwo dywanik pod łóżko czy sofę lub większy dywan do salonu lub pokoju dziecka. Warto podkleić go od spodu taśmą dwustronną, aby odpowiednio przylegał do podłoża i zapobiegał się ślizganiu wykładziny. |
Klatka schodowa – wykładzina dywanowa jest doskonała w roli pokrycia schodów, ponieważ tłumi dźwięki i może skutecznie zapobiegać ślizganiu się na stopniach, a w razie upadku ogranicza stłuczenia. Dzięki temu, że jej runo zbiera włosy i kurz, przy wchodzeniu i schodzeniu ze schodów nie wzbijają się one w powietrze.
Poza pomieszczeniami mieszkalnymi i biurami, wykładzina dywanowa doskonale nadaje się do niektórych lokali usługowych i komercyjnych, a także przestrzeni hotelowych. Jej najważniejszą zaletą, która zachęca do jej wykorzystania, jest tłumienie odgłosów chodzenia. To dlatego ceni się podłogi wykończone za jej pomocą np. w bankach, gabinetach czy salonach sprzedaży, showroomach, klubokawiarniach i restauracjach. Wykładziny dywanowe często spotkamy w dobrych klubach muzycznych.
Spód wykładziny dywanowej oraz jej runo – gdzie jakie?
Innymi czynnikami, które regulują dopasowanie tego rodzaju wykończenia podłogi do danego pomieszczenia są: runo i spód wykładziny dywanowej. To, z jakiego materiału wykonano ją od spodu, wpływa na jej funkcjonalność i powinno być dostosowane do podłoża. Wymienić można 4 różne typy podszycia wykładziny dywanowej:
- gąbka – jest odporna na wilgoć i dobrze izoluje chłód i dźwięki, jednak możemy kłaść ją jedynie na twarde podłoża – takie jak beton czy lastryko. Będzie kruszyć się na drewnie czy panelach;
- juta – naturalny materiał odporny na wysoką temperaturę, dlatego nadaje się do ogrzewanych podłóg. Wykazuje się dobrą przyczepnością do podłoża;
- filc – najbardziej uniwersalny spód nadaje się na podłogi wykonane z każdego rodzaju materiału i ułatwia przycinanie wykładziny. Bardzo dobrze wycisza;
- guma kauczukowa – charakteryzuje ją dobra przyczepność i doskonałe właściwości izolujące chłód i hałasy, jednak nadaje się jedynie na beton, a wykładziny z takim spodem należą do najdroższych.
Ze względu na rodzaj splotu runa wykładziny dywanowe dzielą się na:
- pętelkowe – najbardziej wytrzymałe, szczególnie te z niskim runem i gęste są łatwe w czyszczeniu i nie niszczą się szybko, nadają się więc do salonów i przedpokojów, czyli tam, gdzie ruch jest największy. Tam, gdzie wykładzina dywanowa będzie narażona na największą eksploatację, wybierajmy włókna poliamidowe i polipropylenowe;
- strzyżone – z krótkim lub długim włosiem są szczególnie miękkie i doskonale nadają się do sypialni. Z niskim runem mogą zaś być także odpowiednie do pokoju dziennego. Możemy wybrać wykładziny mające włos z tworzywa sztucznego lub zmieszany z wełnianym.
- welurowe – tworzą krótkie, zbite i gęste runo. Wykładziny dywanowe z takim poszyciem są dość uniwersalne, dzięki swej miękkości doskonale nadają się do sypialni i pokoju dziecka.
Wykładziny dywanowe z pewnością sprawdzą się w wielu pomieszczeniach, szczególnie jeśli chcemy zapewnić im jednolitą powierzchnię podłogową, a sobie komfort i ciszę. Dowiedzmy się więcej o ich montażu i wyborze tutaj: https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/urzadzanie/wykonczenie-podlogi/wykladziny-pcv/wykladziny-dywanowe-i-pcv-wybor-i-montaz.html!
Data publikacji: 26.07.2017
Data aktualizacji: 05.12.2024