Przejdź do głównej treści

Dekoracja ścian za pomocą forniru

Coraz chętniej decydujemy się na nowoczesne sposoby dekoracji ścian. W aranżacjach wnętrz wykorzystać możemy między innymi fornir, który wyglądem przypomina drewno. Warto zatem poznać zalety forniru i sprawdzić, jak go użyć, aby nasze wnętrze zyskało niepowtarzalny charakter.

sypialnia

Spis treści:

Czym jest fornir?

Fornir jest materiałem ekologicznym, który produkowany jest z szybko rosnących drzew. Zazwyczaj wykorzystuje się gatunki okrągłe, wielkośrednicowe – sosnę, jesion oraz świerk. Na fornir stosuje się także drzewa egzotyczne, między innymi mahoń, bambus czy palisander. Cena materiału wytworzonego z tych gatunków jest zdecydowanie wyższa, jednak tego typu fornir cechuje się lepszymi parametrami. Na rynku dostępny jest fornir naturalny oraz modyfikowany. Ten pierwszy możemy barwić na wybrany przez nas kolor lub pokryć lakierem bezbarwnym, zachowując przy tym oryginalny rysunek surowca. Fornir modyfikowany jest natomiast poddawany obróbce technologicznej, która zapewnia spójny odcień materiału. Płaty pozbawione są naturalnie występujących niedoskonałości, nie pojawiają się na nich przebarwienia oraz ubytki.

Dekoracja ścian

Fornir z powodzeniem możemy wykorzystać zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i tych zdecydowanie bardziej nowoczesnych. Doskonale sprawdza się jako dekoracja w dużych i przestrzennych salonach. Płaty forniru można ze sobą łączyć, dzięki czemu powstają niepowtarzalne, wielkoformatowe dekoracje. Możemy wykorzystać go także do oddzielenia stref w pokoju dziennym. Z forniru wykonamy też ścienny panel, na którym powiesimy telewizor lub który umieścimy za wezgłowiem łóżka. W przypadku małych pomieszczeń należy sięgnąć po mniejsze płaty, bowiem duże panele (szczególnie ciemne) pomniejszają optycznie wnętrze i mogą być przytłaczające. Z forniru produkuje się także meble i drzwi wewnętrzne, które w połączeniu z dekoracjami ściennymi będą tworzyć harmonijną całość.

fornir na ścianach

Pielęgnacja forniru

Fornir należy do materiałów bardzo delikatnych, zatem należy go w odpowiedni sposób pielęgnować. Niezbyt dobrze radzi sobie z wilgocią – może ona powodować wypaczanie i pęcznienie materiału. Do czyszczenia należy zatem używać tylko delikatnie nasączonej szmatki, a następnie przetrzeć jeszcze powierzchnię suchą ścierką. Unikać należy silnych detergentów, szczególnie tych, które zawierają amoniak. Do czyszczenia silniejszych zabrudzeń zdecydowanie lepiej wykorzystać roztwór mydlany lub specjalny środek do czyszczenia powierzchni drewnianych. Trudne do usunięcia plamy mogą powodować także różnego rodzaju środki w sprayu, które mają chronić przed osadzaniem się kurzu.

Data aktualizacji: 25.11.2024