Przejdź do głównej treści

Wentylacja w piwnicy – jak zrobić wentylację piwniczną?

Nie chcesz, aby w Twojej piwnicy rozwinęła się wilgoć, pleśń oraz grzyby? Aby temu zapobiec, koniecznie skorzystaj z wentylacji. Nawet jeśli nie spędzasz zbyt wiele czasu w tym pomieszczeniu, przyda się w nim trochę świeżego powietrza. Wentylacja piwnicy, choć często pomijana, może korzystnie wpłynąć na zdrowie oraz bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich. Jest kilka sposób na jej wykonanie. Sprawdź poniższy artykuł i dowiedz się, jak powinna wyglądać prawidłowa wentylacja w piwnicy.

Wentylacja

Spis treści:

Od czego zależy wybór wentylacji do piwnicy?

Wentylacja do piwnicy jest zależna od kilku czynników. Do jednego z nich należy określenie rodzaju powietrza, które chcesz wykorzystać do tego procesu. Jeśli Twoja piwnica robi za spiżarnię i trzymasz w niej różnego rodzaju żywność i przetwory, powinieneś wybrać wentylację, która będzie odpowiedzialna za cyrkulację oraz utrzyma odpowiednią temperaturę w tym pomieszczeniu. Nie bez znaczenia jest również metraż piwnicy, ponieważ to od niego będzie zależna ilość powietrza. Łatwiej będzie Ci wtedy dobrać wentylację pod swoje potrzeby, jak i budżet. Zanim jednak zdecydujesz się na montaż systemu wentylacyjnego, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Jak wygląda wentylacja piwnicy krok po kroku?

  • Zanim przystąpisz do robienia wentylacji, zaopatrz się we wszystkie potrzebne materiały i narzędzia typu wiertarka, śrubokręt, rurki wentylacyjne oraz akcesoria, które użyjesz podczas całego procesu.
  • Wyznacz miejsce, w którym znajdzie się wentylacyjny otwór.
  • Aby w pomieszczeniu była dostateczna cyrkulacja powietrza, wyżej wspomniany otwór powinien zostać ulokowany w górnej części ściany.
  • Sprawdź, jakie wymiary mają rurki wentylacyjne i na podstawie tego wywierć otwór w ścianie piwnicy. Koniecznie dobrze go uszczelnij.
  • Gdy przymocujesz już rurkę wentylacyjną do otworu, sprawdź, czy została ona poprawnie i szczelnie zainstalować.
  • Na koniec rurka musi zostać przyczepiona do systemu wentylacyjnego, aby mogła zapewnić odpowiednią ilość powietrza w piwnicy.

Wentylacja w piwnicy z oknem

Okno do piwnicy z wentylacją będzie dużym ułatwieniem. Stolarka okienna w takim pomieszczeniu znajduje się przeważnie nad gruntem, ewentualnie trochę niżej – w takiej sytuacji, by się do niej dostać, możesz skorzystać ze specjalnego wgłębienia znajdującego się w ziemi. Okno to świetna okazja do dostarczenia świeżego powietrza w pomieszczeniu, co sprzyja poprawnej wentylacji. Swobodny przepływ powietrza jest bardzo ważny, szczególnie jeśli w grę wchodzi wentylacja grawitacyjna piwnicy. Powinno ono przepływać w kierunku wentylacji wywiewnej zlokalizowanej na przykład w ścianie zewnętrznej. Sposób ten możesz wykorzystać zarówno w pomieszczeniu z oknem, jak i bez. Dodatkowo warto pomyśleć też o takim rozwiązaniu jak wentylacja mechaniczna piwnicy.

Wentylacja w piwnicy

Czym różni się wentylacja grawitacyjna od wentylacji mechanicznej?

Wentylacja piwnicy w systemie grawitacyjnym polega na naturalnej cyrkulacji powietrza, które poprzez ocieplenie staje się lżejsze, a to oznacza, że łatwiej przelatuje przez wentylację. Aby system ten działał jednak poprawnie, musisz skonsultować się odpowiednim fachowcem, który przygotuje Ci projekt. 

Natomiast rekuperacja w piwnicy jest procesem, nad którym masz pełną kontrolę. Bez problemu można wtedy ocenić, czy układ jest wydajny i ile powietrza dostarcza przy pomocy wentylatora zainstalowanego w otworze ściennym. Później odprowadza się je poprzez odpowiednie kanały wentylacyjne, z których wylatuje na zewnątrz.

Jak wygląda skuteczna wentylacja grawitacyjna?

Chcesz zadbać o skuteczną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, jakim jest piwnica? Wentylacja grawitacyjna Ci w tym pomoże. Musisz jedynie zastosować parę prostych trików. Przydatne będą otwory wentylacyjne zainstalowane na ścianach pomieszczenia. Aby ułatwić wspomnianą wcześniej cyrkulację powietrza, najlepiej jeśli będą się znajdować na różnych poziomach.

Nie zapomnij też o rozmieszczeniu wentylatorów czy też kratek wentylacyjnych, dzięki którym można pozbyć się wilgoci. Aby zoptymalizować wentylację, możesz także założyć system, który będzie odpowiedzialny za odprowadzanie skroplin lub oparów. Bardzo ważne jest systematyczne sprawdzanie i konserwowanie systemu wentylacyjnego w celu upewnienia się, że cały czas poprawnie pracuje.

Wentylacja grawitacyjna jest niezwykle ważna, ponieważ odpowiada za bezpieczeństwo i komfort pomieszczenia. Aby była skuteczna, zadbaj o montaż odpowiednich okien i drzwi, żeby powietrze mogło swobodnie przepływać.

Nie bez znaczenia jest również izolacja ścian i sufitu, żeby zapobiec utracie ciepła z pomieszczenia. 

Jak zrobić wentylację w piwnicy?

Nieskuteczna wentylacja piwnicy – czym to może się skończyć?

Nieskuteczna wentylacja piwnicy często okazuje się bardzo problematyczna, choćby dlatego, że może prowadzić do złego stanu samego budynku, ale również niekorzystnie wpływać na zdrowie osób w nim zamieszkałych.

Głównym skutkiem ubocznym mało skutecznej wentylacji jest pojawiająca się w pomieszczeniu wilgoć. To natomiast prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów, które powodują, że w pomieszczeniu unosi się nieprzyjemny zapach, a ściany nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Jest to niestety też prosta droga do alergii, astmy i innych problemów zdrowotnych.

Zbyt duża wilgoć prowadzi także do zniszczenia elementów metalowych, a tym samym kosztownych napraw. Innym skutkiem ubocznym nieskutecznej wentylacji piwnicy może być również różnica temperatur – wilgotne powietrze znajdujące się wewnątrz i zimne powierzchnie pomieszczenia. Kondensacja często bowiem prowadzi do jeszcze większej wilgoci, a to może tworzyć kolejne problemy.

Aby tego uniknąć, zadbaj o prawidłową wentylację swojej piwnicy już teraz. W sklepie Castorama znajdziesz niezbędne do tego elementy. Zapraszamy!

Data publikacji: 16.08.2024