Przejdź do głównej treści

Truskawki na balkonie – jak wybrać sadzonki i uprawiać owoce?

Brakuje Ci na co dzień słodkiego smaku truskawek? Nie musisz posiadać ogrodu, aby cieszyć się wyhodowanymi przez siebie owocami. Nawet mały balkon będzie miejscem, w którym stworzysz małą szkółkę truskawek. Zobacz, co zrobić, aby smak lata był w zasięgu ręki.

truskawkitruskawkitruskawkitruskawki

Odmiany truskawek na balkon

Istnieje wiele różnych gatunków truskawek, o odmiennych potrzebach, ale i procesie rozwoju. Na balkonową uprawę warto wybrać sadzonki gatunków, które będą owocować wiele razy w sezonie, a do tego nie będą rozrastały się na duże rozmiary.

Możesz zdecydować się na odmiany Albion, Rugen czy Geneva. Rosną one na stosunkowo niewielkie rozmiary, jednakże będą kwitnąć i obficie owocować, aż do jesieni. Zmieścisz je nawet na balkonach o małym metrażu. Donice z truskawkami będą dodatkowym urozmaiceniem aranżacji roślinnej na zewnątrz.

W zależności od ułożenia swojego balkonu możesz także wybrać truskawki wiszące. Zasadzone w donicach, które podwiesisz pod sufitem lub na ogrodzeniu, nie będą zajmowały niepotrzebnie i tak ograniczonej przestrzeni na podłodze. 

Jeśli potrzebujesz odmiany wysoce mrozoodpornej – postaw na gatunek Temptation. Taka pnąca truskawka ułoży się w naturalną osłonę czy to od sąsiada, czy brzydkiego krajobrazu. Możesz sterować jej wzrostem, dokładając o odpowiednich miejscach nowe podpory. Długie pędy i liczne rozłogi będą okrywać Twój balkon, tak że zapomnisz, iż nie masz ogrodu.

truskawkitruskawkitruskawkitruskawki

Jak uprawiać truskawki?

Kluczowa w sadzeniu owoców – w szczególności truskawek i poziomek, jest całkowita pewność, że minęło zagrożenie przymrozkami. Dobrym momentem będzie więc końcówka kwietnia, a nawet maj. Umieszczając je w długich doniczek, pozostaw między sadzonkami przynajmniej 15 cm odległości, aby miały miejsce na rozrost. Po zasadzeniu obficie podlej je, aby szybko zaczęły się ukorzeniać.

Przydatna podczas uprawy truskawek będzie agrowłóknina, która ochroni rośliny przez mechanicznymi uszkodzeniami czy ewentualnym spadkiem temperatur.

Sadzenie w donicach

Wybierając pojemniki do sadzenia truskawek, zwróć uwagę na to, aby były odpowiednio głębokie. System korzeniowy będzie potrzebował minimum 25 cm w średnicy. Sprawdź także, czy osłonki i doniczki posiadają drenaż, który pozwoli na odpłynięcie nadmiaru wody.

Przed uzupełnieniem donic, dodaj na spód keramzyt. Pomoże on w zachowaniu odpowiedniej wilgotności, nawet pomiędzy przerwami w podlewaniu.

Istotnym elementem uprawy warzyw i roślin owocujących jest odpowiednia gleba, do których będą wsadzane. Powinna mieć lekko kwaśny odczyn pH – warto decydować się na gotowe mieszanki do roślin owocowych lub kwiatów doniczkowych, które mają prawidłowy skład dla rozwoju truskawek.

Prawidłowe podlewanie i nawożenie

Obfite plony i zdrowy wzrost truskawek jest możliwy przy regularnym dbaniu o dostęp do wody oraz uzupełnianiu potrzebnych składników w glebie. Przygotuj sobie nawóz naturalny lub kompost, który pomoże Ci opiekować się roślinami. Zazwyczaj aplikuje się go co dwa-trzy tygodnie, jednak kieruj się instrukcjami widocznymi na opakowaniach posiadanych produktów.

Przy wysokich temperaturach, szczególnie latem podlewaj swoje sadzonki codziennie lub co drugi dzień. Ziemia w małych doniczkach łatwo się wysusza, przez co należy dostarczać jej wody znacznie częściej już roślinom wsadzonym do ziemi. 

Możesz podlewać je bezpośrednio na ziemię lub na podstawkę, z której korzenie truskawek będą samodzielnie pobierały wodę.

truskawkitruskawkitruskawkitruskawki

Jak zimować truskawki balkonowe?

Prawidłowe zimowanie truskawek jest niezbędne, aby w następnym sezonie wypuściły zdrowe i obfite plony. Po zakończeniu wegetacji liście zaczną żółknąć – wtedy należy przyciąć je do samej ziemi.

Tak przygotowany pojemnik możesz przykryć agrowłókniną, która będzie izolować sadzonkę od zimna. Przydatne może być również obłożenie styropianem.

Truskawki w doniczkach – zagrożenia

Sadzonki truskawek, jak i innych warzyw i owoców uprawianych na balkonie, nie są podatne na częste ataki szkodników, co zdecydowanie ułatwia ich pielęgnacje. Warto jednak monitorować swoje rośliny. Może zdarzyć się, że pojawią się na nich mszyce czy przędziorki.

Jeśli na pędach pojawiłyby się mszyce – spryskaj je mocnym strumieniem wody, aby odczepić je od krzaka, a następnie wykonaj oprysk specjalnym środkiem lub naturalnym wywarem z czosnku i gorącej wody. Na przędziorki przydatny będzie z kolei roztwór z ciepłej wody i szarego mydła potasowego.

Uważaj głównie na choroby grzybowe, które mogą wyrządzić duże szkody roślinom. Usuwaj ja za pomocą specjalnych preparatów do pleśni. Żeby nie doprowadzić jednak do zakażenia – staraj się nie przelewać truskawek i zapewnić im odpływ wody.

Sadzenie truskawek na balkonie

Balkony i tarasy są doskonałym miejscem na poznanie swoich umiejętności ogrodniczych. Chociaż na początku swojej przygody z uprawą o wielu rzeczach warto pamiętać, to truskawki nie są trudne do zasadzenia.

Zebranie własnych plonów z krzaków będzie niezwykle satysfakcjonujące mimo ewentualnych kłopotów na początku tej przygody. Posadź truskawki i ciesz się słodkim smakiem już tego lata!

Data Publikacji: 31.05.2024