Przejdź do głównej treści

Szyba zamarza od środka - jak sobie poradzić z zamarzającymi szybami w aucie?

Jakie sposoby pozwolą nam usprawnić odmrażanie szyb i zaoszczędzą kilka dodatkowych minut o poranku? Co zrobić w przypadku, gdy szyba zamarza od środka? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Zamarzanie szyb w aucie – jak temu zapobiec
Sposób na zamarznięte szyby – poznaj najskuteczniejsze z nich
Szyby zamarzają od środka – wiesz już co robić

W porannym pośpiechu często bagatelizujemy konieczność dokładnego oczyszczenia całości przedniej szyby. W zimowym czasie koniecznie musimy o to zadbać – warunki na drogach są już i tak wystarczająco utrudnione zawieruchami, zamieciami i wielogodzinną ciemnością. Zapewnijmy więc sobie jak najwyższe bezpieczeństwo, dbając o maksymalną widoczność podczas prowadzenia samochodu.

Zamarzanie szyb w aucie – jak temu zapobiec

Zastanawiasz się jak zabezpieczyć Twoje auto przed zamarzaniem szyb, zwłaszcza od środka? Najpierw warto poznać tego przyczyny. W przypadku zewnętrznego zamarzania winna jest różnica temperatur między powierzchnią szyby, a powietrza. W wyniku tego tworzy się powłoka ze szronu lub lodu.

A dlaczego szyba zamarza od środka? Tutaj odpowiedź nie jest już taka prosta. Jest to częściowo spowodowane przez kierowcę oraz pasażerów. Na butach i ubraniach, wnoszą oni do auta wilgoć. Śnieg, woda, błoto pozostawione w samochodzie, parują. W wyniku tego wzrasta wilgotność powietrza. Drugą przyczyną zamarzania szyb jest skraplanie się wilgoci z powietrza. W trakcie poruszania się samochodem zwłaszcza w kilka osób, w aucie magazynuje się wydychana para wodna. Ona także ulega skropleniu. Zazwyczaj jest nie widoczna, ale w chłodniejszych miesiącach łatwo ją dostrzec w postaci pary na oknach.

Jeżeli zauważyłeś w Twoim aucie parowanie szyb, to niewątpliwy znak, że czas zająć się wilgocią zalegającą w samochodzie. By zapobiec zamarzaniu szyb w aucie po pierwsze, zadbaj o klimatyzację. Ważne, by była ona sprawna. Będzie ona wtedy w stanie szybko, a co ważniejsze skutecznie osuszyć powietrze w kabinie. Nie tylko powinna ona być nabita, ale wszystkie elementy eksploatacyjne takie jak filtry kabinowe, powinny być nowe i niewyeksploatowane. Tylko wtedy cała instalacja działa prawidłowo.

Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie pochłaniacza wilgoci. Gadżet taki możesz znaleźć w marketach, sklepach motoryzacyjnych, czy też na stacjach benzynowych.  Koszt jego zakupu nie jest duży, a jest on bardzo skuteczny. Znajdujący się w plastikowym pojemniku granulat wchłania wilgoć z powietrza. Jeżeli nie chcesz kupować kolejnego samochodowego akcesorium, możesz zastosować syntetyczny żwirek dla kota. Jest on na tyle chłonny, że doskonale poradzi sobie z wyciągnięciem wody znajdującej się w Twoim aucie.

Warto także zadbać o wewnętrzną powierzchnię szyb. Zatem czym posmarować szyby w samochodzie, żeby nie zamarzały? Najlepiej jest w tym celu użyć środka odtłuszczającego lub płynu do mycia okien. Taki zabieg ograniczy zarówno parowanie, jak i zamarzanie szyb od środka samochodu.

Jest jeszcze jeden sposób na to by, szyba nie zamarzała od środka. Chodzi o wietrzenie auta po zakończonej podróży. Skutecznie będzie ono wtedy, gdy na kilka minut zostawisz otwarte wszystkie drzwi oraz klapę bagażnika. Pamiętaj, tylko by czynność tą wykonać, gdy na dworze jest sucho. W innym razie, do auta dostanie się jeszcze więcej wilgoci. Po dłuższej chwili wietrzenia, auto nie powinno parować w środku, ani szyby nie powinny już zamarzać od środka.

Ostatnim z opisywanych sposobów zapobiegania zamarzaniu szyby jest zastosowanie maty aluminiowej, która zaizoluje szkło i ochroni je przed szronem. Metoda ta jest skuteczna, a nie wymaga przy tym wysokich nakładów finansowych. Dodatkowo po okresie zimowym tę samą zasłonkę możesz wykorzystać latem – umieszczając ją na szybie, unikniesz nadmiernego nagrzewania się wnętrza auta.

Sposób na zamarznięte szyby – poznaj najskuteczniejsze z nich

A co w przypadku gdy szyby już zamarzły od środka? Istnieje kilka sprawdzonych metod, na to, jak poradzić sobie z tym problemem. Oto te uznawane przez kierowców za najskuteczniejsze.

Tradycyjne skrobanie szyb

Każdy z nas na wyposażeniu samochodu posiada skrobaczkę i szczotkę – w naszym klimacie ciężko uniknąć bowiem ujemnych temperatur nocą w okresie zimowym. W związku z tym wraz z nastaniem coraz krótszych dni powinniśmy uzbroić się w cierpliwość i każdego poranka wychodzić do pracy kilka minut wcześniej, aby zdążyć, przygotować auto do jazdy. Tradycyjne oczyszczanie szyb ze szronu i lodu za pomocą skrobaczki ma swoje wady oraz zalety. Pozytywnym aspektem jest na pewno skuteczność działania tej metody, a także stosunkowo krótki czas spędzany na tym zadaniu, nawet przy sporej warstwie lodu.

Minusem jest jednak ryzyko zarysowania szyby, uszkodzenia uszczelek przy szybach, a także szybsza eksploatacja piór wycieraczek, jeśli pozostałości po śniegu i szronie nie zostaną dokładnie usunięte ze szkła. Dochodzi do tego także energia, jaką musimy włożyć w cały proces – pamiętajmy, żeby oczyścić nie tylko przednią szybę, ale też pozostałe, gdyż znacząco wpływa to na bezpieczeństwo jazdy.

Doskonale nadają się także w przypadkach, gdy szyba zamarza od środka. Skrobanie od środka samochodu może być nieco niewygodne, ale jest z pewnością skuteczne. Pamiętaj tylko o rozłożeniu ręcznika lub innego materiału, by nie zabrudzić deski rozdzielczej zeskrobanym szronem.

Odmrażacze – bezwysiłkowe oczyszczanie szyb

Alternatywą dla skrobaczek jest zastosowanie odmrażaczy do szyb. Te doskonale sprawdzają się w przypadkach, kiedy warstwa szronu jest niewielka. Już chwilę po spryskaniu powierzchni preparatem zauważymy, że auto jest gotowe do drogi. Wystarczy tylko oczyścić szkło z resztek po rozmrożeniu i można ruszać w trasę.

Zaletą jest tutaj także komfort użytkowania odmrażaczy – po spryskaniu szyb możemy wygodnie rozsiąść się w kabinie i czekać na efekty. Problem pojawia się, gdy warstwa lodu jest gruba i potrzeba często kilku dobrych minut, aby szyba zapewniała idealną widoczność. Wówczas można wspomóc proces odmrażania poprzez skierowania nawiewu na przednią szybę, ale uwaga! Nie używaj od razu gorącego strumienia powietrza, ponieważ mógłby on spowodować naprężenia szkła, a co za tym idzie jego uszkodzenie.

Szyby zamarzają od środka – wiesz już co robić

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom, będziesz w stanie zadbać o swoje auto zimą. A co za tym idzie bezpiecznie poruszać się po drogach w tym trudnym i niebezpiecznym okresie.

Jeżeli poszukujesz produktów, dzięki którym będziesz mógł zadbać o swoje auto, to zapraszamy Cię do sklepu Castorama.pl. Znajdziesz tutaj szeroki wybór artykułów samochodowych, w tym także przeznaczonych do odśnieżania i odmrażania szyb. Wszystkie one są praktyczne, trwałe i dostępne w atrakcyjnych cenach.

Nie zwlekaj, odwiedź sklep Castorama.pl i już dzisiaj przygotuj Twoje auto na zimę!