Jak dbać o chłodnicę w samochodzie? - Inspiracje i porady

Sprawne działanie samochodu to nie tylko możliwość łatwego przemieszczenia się z miejsca na miejsce, ale także większe bezpieczeństwo jazdy i niższe koszty napraw. Jednym z ważniejszych systemów w autach jest układ chłodniczy. Zapobiega on przegrzewaniu się silnika i umożliwia jego wydajną i niezawodną pracę. Warto więc dowiedzieć się, za co dokładnie odpowiada układ chłodniczy, a także jaki stosować płyn do chłodnic, aby pojazd cieszył się świetną kondycją.

Po co w samochodzie jest układ chłodniczy?
układ chłodniczy w samochodzie

 

Układ chłodniczy w każdym pojeździe odpowiada za wymianę ciepła, tak aby uniknąć przegrzania się silnika. W trakcie pracy silnika jego temperatura znacząco wzrasta. Gdyby nie udawało się ograniczać tego wzrostu układem chłodniczym, z łatwością doszłoby do przegrzania się motoru, a nawet jego spalenia. Odpowiednia pompa wprowadza w ruch płyn chłodniczy tak, aby przemieszczał się pomiędzy silnikiem a chłodnicą. Wraz z tym ruchem następuje także wymiana ciepła i stosunkowe ochładzanie silnika, umożliwiające mu skuteczną i bezpieczną pracę. 

 

Jak kontrolować płyn chłodniczy?

 

Aby skutecznie zadbać o bezpieczeństwo silnika, konieczne jest regularne sprawdzanie poziomu płynu chłodniczego. W sytuacji, gdy dostrzeże się jego ubytek, niezbędne jest jego uzupełnienie. Warto wiedzieć, że w szczególności latem, ubywanie cieczy nie jest niczym niepokojącym i nie musi oznaczać awarii auta. Płyn ten jest wykonany na bazie wody, stąd może dochodzić do jego wyparowywania. 

 

Powyższe odnosi się jednak tylko do sporadycznej konieczności uzupełnienia płynu do chłodnicy. W przypadku, gdy ubytki są większe lub nazbyt częste, konieczne może być skonsultowanie się z profesjonalnym warsztatem. Może okazać się, że w układzie chłodniczym doszło do nieszczelności, a cały system wymaga naprawy. Innym problemem jest obecność w cieczy oleju lub bąbelków, gdyż może to być oznaką uszkodzonej uszczelki

 

Jaki płyn do chłodnic zastosować? 

płyn do chłodnicy

 

Płyn do chłodnic najlepiej jest wybierać w oparciu o wskazówki producenta, zamieszczone w podręczniku użytkownika samochodu konkretnej marki czy na stronie internetowej. Dzięki stosowaniu się do takich wytycznych możliwe jest dopasowanie optymalnego płynu do chłodnic do danego silnika i systemu chłodniczego. Stosowanie płynu chłodniczego z domieszkami czy produktu niskiej jakości może nawet w ostateczności doprowadzić do uszkodzenia samochodu. 

 

Konieczne jest także zwrócenie uwagi na temperatury zamarzania i wrzenia danego płynu do chłodnic. Jeśli ten pierwszy parametr będzie za wysoki, może dojść do uszkodzenia auta w przypadku dużego spadku temperatur otoczenia. Z kolei zbyt wysoka temperatura wrzenia spowoduje, że nie uda się z takim płynem zapewnić silnikowi optymalnych warunków do pracy, co może skutkować szeregiem problemów z najważniejszym elementem każdego pojazdu. 

 

Jak wymienić płyn chłodniczy?
wymiana płynu w chłodnicy

 

W przypadku, gdy nie dochodzi do ubytków cieczy chłodzącej i nie ma zastrzeżeń co do pracy silnika, to płyn do chłodnic można wymieniać raz na 3 lata. Podczas kontroli pojazdu lub wizyty w warsztacie warto dodatkowo poprosić o sprawdzenie stanu płynu i całego systemu chłodniczego. 

 

Jeśli już zajdzie konieczność wymiany płynu chłodniczego, wynikająca z przekroczenia czasu jego eksploatacji lub wcześniejszych problemów z systemem chłodzącym silnik, to zabieg ten jest stosunkowo prosty. Wykonuje się tę operację w kilku krokach:


 

  • Najpierw należy całkowicie opróżnić układ chłodzenia.

  • Drugi krok to przepłukanie układu chłodzącego odpowiednim preparatem. 

  • Na koniec można nalać nowy płyn do chłodnic, aby cieszyć się dalszą spokojną jazdą.

 

Wydajne płyny do chłodnic i ich systematyczne uzupełnianie pozwala na zachowanie doskonałej kondycji silnika i wydłużenie jego żywotności. Warto dbać o każdy element auta, a w szczególności o układ chłodniczy, gdyż umożliwi to zachowanie wyższej wartości pojazdu i cieszenie się jego pewnym działaniem nawet wtedy, gdy należy do nieco starszego rocznika.