Rysy na szybach – jak usuwać i zapobiegać ich powstawaniu

Szyby mają to do siebie, że łatwo je zarysować. Czasem jest to efekt ich nieumiejętnego czyszczenia, a czasem skutek nieszczęśliwego wypadku. Z dziełem przypadku nie wygramy, jednak niektórym zarysowaniom możemy zapobiec. Warto zatem zadbać, aby nasze szyby były chronione w odpowiedni sposób.

naprawa_szyby_w_aucienaprawa_szyby_w_aucienaprawa_szyby_w_aucienaprawa_szyby_w_aucie

Jak powstają rysy na szybach?

Niestety, ale bardzo często sami doprowadzamy do powstania zarysowań na szybach. Wynika to przede wszystkim z niewłaściwej pielęgnacji powierzchni. Rysy mogą być skutkiem stosowania niewłaściwych środków do czyszczenia oraz szmatek z nieodpowiednich materiałów. Czasem zarysowania szyb są od nas niezależne – mogą być skutkiem warunków pogodowych (silnego opadu gradu) lub wynikiem wandalizmu. Niezależnie od tego, w jaki sposób powstały, rysy na szybach nie wyglądają estetycznie. Warto zminimalizować ryzyko ich powstawania, a ewentualnie zarysowania w miarę możliwości usunąć.

Rysy na własne życzenie

Czyszcząc szyb należy unikać szmatek, które wykonane są ze sztywnych materiałów oraz posiadających szwy. Do mycia często wykorzystujemy także gazety – sposób ten nie jest jednak bezpieczny, bowiem sztywny papier może doprowadzić do powstania zarysowań. Stosować należy irchę, ręczniki kuchenne lub ściereczki z mikrofibry. Do mycia szyb wybierajmy wyłącznie środki chemiczne, które są do tego przeznaczone. Nawet przy trudniejszych zabrudzeniach nie wykorzystujmy ostrych proszków czy rozpuszczalników. Warto poświęcić na czyszczenie nieco więcej czasu i nie ryzykować, że powierzchnia zostanie uszkodzona.

pasta_polerskapasta_polerskapasta_polerskapasta_polerska

Usuwanie rys

Jeżeli na naszej szybie pojawi się rysa, to musimy liczyć się z faktem, iż pozbycie się jej nie będzie wcale proste. Nie oznacza to jednak, że nie jest niemożliwe. Z niewielkimi rysami możemy walczyć domowymi sposobami. Jednym z nich jest użycie pasty do zębów (najlepiej wybielającej), którą należy nałożyć na szmatkę i przez kilka minut pocierać rysę. W przypadku większych zarysowań możemy zostawić pastę na rysie na całą noc. W walce z rysami pomoże nam też pasta polerska do szkła, którą możemy nabyć w sklepach budowlanych lub zamówić w Internecie. Do tego typu preparatów zawsze dołączona jest instrukcja polerowania, której należy dokładnie przestrzegać. W usunięciu głębokich rys niezbędna będzie pomoc specjalistów. W pierwszej kolejności szlifują oni szkło, a dopiero potem polerują. Tylko w ten sposób możliwe jest dotarcie do dna rysy i jej całkowite usunięcie. W niektórych przypadkach rysy mogą być na tyle głębokie, że cena ich usunięcia okaże się wyższa niż koszt wymiany całej szyby.

Data publikacji: 24.05.2015