Przejdź do głównej treści

Przędziorek - jak wygląda, zwalczanie

Chociaż przędziorek jest ledwie widoczny gołym okiem, może zdewastować rośliny w Twoim domu i ogrodzie. Z naszego artykułu dowiesz się, jak rozpoznać tego małego szkodnika oraz jakie kroki podjąć, aby skutecznie go zwalczyć i chronić swoje uprawy.

Jak wygląda przędziorek?

Spis treści:

Przędziorek – groźny szkodnik ogrodowy

Przędziorki, znane również jako roztocza z rodziny Tetranichidae, to drobne pajęczaki. Dorosły osobnik ma zaledwie 0,8 mm. Mogą przyjmować różne kolory – od czerwonych, przez zielone, po pomarańczowe. Barwa zależy od gatunku oraz aktualnej fazy życiowej. W trakcie żerowania wysysają one soki z komórek roślinnych. Prowadzi to do osłabienia roślin, ograniczenia procesu fotosyntezy, a ostatecznie do spowolnienia wzrostu, lub nawet usychania.

Przędziorek to groźny szkodnik, który stanowi znaczące zagrożenie dla wielu rodzajów roślin ogrodowych i uprawnych. Z powodu swojej małej wielkości i zdolności do szybkiego rozmnażania, pajęczaki te trudno wyeliminować. Charakterystycznym objawem obecności przędziorków w ogrodzie jest delikatna pajęczyna – szczególnie widoczna na spodniej stronie liści.

Cykl życiowy przędziorka

Życie przędziorka rozpoczyna się od jaja, z którego wylęga się larwa. Następnie przechodzi on przez kilka stadiów nimf, zanim osiągnie dojrzałość płciową jako dorosły osobnik. Cykl życiowy przędziorków może trwać od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od warunków środowiskowych, takich jak temperatura i wilgotność. Zimą niektóre gatunki mogą przechodzić w stan diapauzy, zwłaszcza w chłodniejszych klimatach, gdzie dorosłe samice zimują w ściółce lub na korze drzew. Zmieniają wówczas kolor na bardziej intensywny, co ułatwia ich przetrwanie w trudnych warunkach.

Po czym poznać przędziorka

Przędziorki trudno zauważyć gołym okiem ze względu na ich mikroskopijne rozmiary. Aby je zidentyfikować, konieczne jest użycie lupy lub mikroskopu. Typowe cechy, po których można rozpoznać przędziorka to: 

  • kształt ciała – przędziorki mają owalne ciała, które są stosunkowo spłaszczone;
  • barwa – mogą występować w różnych kolorach, w tym czerwonym, żółtym, zielonym, brązowym, a nawet przezroczystym. Kolor zależy od gatunku oraz od warunków środowiskowych, takich jak dieta i temperatura;
  • znaki szczególne – dorosłe osobniki mogą mieć na grzbiecie charakterystyczne ciemne plamy;
  • pajęczyna – tworzą cienkie, delikatne pajęczyny na roślinach, które służą jako ochrona przed drapieżnikami oraz utrzymują wilgoć w ich pobliżu.

Przędziorki są znane z tego, że mogą szybko się rozmnażać. To, że żerują na roślinie, można poznać po szkodach, jakie wyrządzają.

Jak zwalczać przędziorka?

Przędziorek – gatunki

Istnieje wiele gatunków przędziorków, każdy z nich ma nieco inne preferencje, co do środowiska, jak i potencjalnego gospodarza, na którym będą żerować. Najpopularniejsze z nich to:

  • przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae) – jest jednym z najbardziej znanych i powszechnie występujących gatunków. Atakuje zarówno rośliny na polach, jak i w szklarniach;
  • przędziorek owocowiec (Panonychus ulmi) – stanowi zagrożenie w sadach;
  • przędziorek szklarniowiec (Tetranychus cinnabarinus) – jest często spotykany w kontrolowanych warunkach szklarni. Ciepłe, suche warunki sprzyjają jego rozwojowi;
  • przędziorek sosnowiec (Oligonychus ununguis) – atakuje iglaki.

Objawy występowania przędziorka na roślinach 

Przędziorki mogą zaatakować szeroki zakres gatunków. Zainfekowane rośliny wykazują charakterystyczne zmiany w strukturze i kolorze liści. Widoczne są na nich żółte plamki różnej wielkości oraz blado-żółte przebarwienia pomiędzy żyłkami. Z biegiem czasu liście mogą całkowicie żółknąć. Zaczynają się zwijać i ostatecznie opadają. Rośliny iglaste, tracą igły, które żółkną i brązowieją. Z czasem stają się suche i opadają, co prowadzi do ogólnego osłabienia rośliny. 

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symptomów obecności przędziorków jest delikatna, gęsta pajęczyna na spodniej stronie liści. Tworzy ona ochronną barierę wokół przędziorków, co dodatkowo utrudnia ich zwalczanie. Można ją również zaobserwować na nasadach ogonków liściowych, w rozwidleniach gałązek oraz na wierzchołkach pędów.

Przędziorek – zwalczanie

Zwalczanie przędziorków, szczególnie w uprawach ogrodniczych, najlepiej rozpocząć, gdy tylko zauważysz pierwsze objawy ich występowania. Można to zrobić na kilka sposobów:

Dostosowanie wilgotności i mechaniczne usuwanie szkodników

Przędziorki preferują suche warunki, więc w przypadku upraw szklarniowych lub gdy zaatakowane są rośliny domowe, spróbuj utrzymać odpowiedni poziom wilgotności wokół roślin. Powinna ona wynosić co najmniej 60%. Do jej monitorowania przydatny będzie higrometr z termometrem. Możesz także spryskać rośliny wodą. Spróbuj mechanicznie usunąć przędziorki i ich sieci. Powinno to być to skuteczne w przypadku niewielkich upraw i roślin domowych, zwłaszcza na początkowym etapie występowania szkodników.

Metody biologiczne – dobroczynek kalifornijski

Dobroczynek kalifornijski to drapieżne roztocze, które poluje na przędziorki. Zwalczanie przy jego pomocy jest szczególnie skuteczne, w początkowej fazie występowania pajęczaków. Jest on dostępny w formie preparatu w saszetkach, które zawiesza się na roślinach. Saszetki są łatwe w użyciu, bezpieczne i nie wymagają dodatkowych zabiegów. Należy tylko dbać o to, by nie były narażone na bezpośrednie działanie słońca i nie zmokły podczas zraszania.

Skuteczne środki chemiczne

W przypadkach silnych infekcji można rozważyć użycie akarycydów lub insektycydów, czyli substancji chemicznych, przeznaczonych do walki ze szkodnikami. Szczególną skutecznością wykazuje się acetamipryd. Przędziorek może jednak wykazywać różny poziom odporności na ten środek, dlatego ważne jest monitorowanie efektów zabiegu. Preparat można nanieść na rośliny za pomocą opryskiwaczy ręcznych, plecakowych lub traktorowych – w zależności od skali upraw.

Przędziorek - jak go zwalczać?

Przędziorek już Ci niestraszny!

Przędziorki to niewielkie szkodniki, które mogą powodować prawdziwe spustoszenie w sadach, ogrodach lub parkach. Aby się przed nimi ustrzec, należy regularnie sprawdzać rośliny pod kątem obecności tych szkodników. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, takie jak żółte plamy na liściach i ślady pajęczyn na spodniej ich stronie, powinieneś szybko zareagować.

W sklepie Castorama znajdziesz różnego rodzaju preparaty do zwalczania wszelkich szkodników, w tym również przędziorka. Bogaty asortyment pozwala na dobór odpowiednich środków, które efektywnie pomogą Ci w walce z tymi uciążliwymi pajęczakami.

Odwiedź sklep Castorama i wybierz produkty do ochrony Twoich roślin!

 

Data publikacji: 02/05/2024