Turkuć podjadek - jak wygląda, jak zwalczać?
Turkuć podjadek to owiany złą sławą owad, który może wyrządzić poważne szkody w ogrodzie. Dzisiaj dowiesz się jak go rozpoznać, jakie ma zwyczaje i czy stanowi zagrożenie dla ludzi. Doradzimy Ci, czy należy go zwalczać i jakie są na to najlepsze metody.
Spis treści:
- Jak wygląda turkuć podjadek
- Turkuć podjadek – szkodnik ogrodowy
- Już wiesz, jak poradzić sobie z Turkuciem podjadkiem!
Jak wygląda turkuć podjadek
Turkuć podjadek to jeden z największych owadów w Polsce. Osiąga długość od 3,5 do nawet 6 cm. Charakteryzuje się ciemnobrązowym kolorem oraz rozbudowanymi, szerokimi przednimi odnóżami, które wyposażone są w kolce. Ułatwiają mu one kopanie tuneli pod ziemią.
Ten niezwykły owad ma również dwie pary skrzydeł: większe i mniejsze. Szczegół ten odróżnia dorosłego osobnika od larwy turkucia, która nie ma skrzydeł. Owady te posiadają aparat strydulacyjny, używany do komunikacji. Wydają dźwięki przez pocieranie o siebie dwóch części ciała, podobnie jak świerszcze.
Gdzie spotkać turkucia
Turkucie podjadki większość swojego życia spędzają pod ziemią. Preferują wilgotne gleby, w których kopią rozległe systemy korytarzy. Ich ruch ogranicza się do przemieszczania się w przód lub tył. Podgryzają bulwy i korzenie roślin, co może prowadzić do znacznych zniszczeń w uprawach. Turkucie można spotkać w szklarniach i inspektach, ale występują także na otwartych terenach, takich jak podmokłe łąki, bagna czy torfowiska.
Cykl życiowy
Samica składa jaja turkucia podjadka w podziemnym gnieździe na przełomie czerwca i lipca. W jednym pokoleniu może złożyć ich około 300. Przez cały rok samica wydaje na świat tylko jedno pokolenie. Po około trzech tygodniach, z jaj wykluwa się larwa turkucia podjadka. Początkowo znajduje się pod opieką samicy, która uczy ją kopać i zdobywać pożywienie. Okres ten trwa aż do jesieni. Wówczas młody turkuć zdobywa samodzielność i wyrusza w podróż. Kopie kanaliki do głębokości 50-100 cm, w których zimuje.
Turkuć podjadek – szkodnik ogrodowy
Jak rozpoznać obecność tego owada na swoim terenie? W okolicy gniazda turkucia podjadka zauważyć można małe kopczyki ziemi. Można tam również dostrzec rośliny, których korzenie zostały uszkodzone przez szkodnika. Dzieje się tak, ponieważ samice podjadka podgryzają korzenie roślin nad gniazdem, aby zwiększyć do niego dopływ słońca i ogrzać je.
Turkuć podjadek jest owadem wszystkożernym, który żywi się zarówno pokarmem roślinnym, jak i mięsnym. Z upodobaniem podgryza korzenie młodych roślin, co powoduje ich zasychanie. Pojedynczy osobnik zazwyczaj nie jest w stanie spowodować poważnych uszkodzeń. Problemy zaczynają się, gdy populacja turkuci staje się liczna i aktywnie zasiedla daną przestrzeń uprawną.
Czy turkuć podjadek stanowi zagrożenie dla ludzi?
Ogromna niechęć do turkucia podjadka wynika zarówno z jego potencjału do wyrządzania znaczących szkód w ogrodzie, jak i z samego spotkania z tym owadem, które może być nieprzyjemne. Turkucie mają rozbudowane odnóża z kolcami, co może odstraszać. Niestety, są też zdolne do gryzienia, szczególnie gdy czują się zagrożone podczas prac ogrodniczych. Ugryzienie turkucia może być bolesne i niebezpieczne. Jako mieszkańcy podziemnych warstw gleby, owady te mogą być nosicielami bakterii, w tym tężca.
Likwidacja turkucia podjadka – przegląd metod
W Twojej okolicy grasuje owad podobny do turkucia podjadka? Możesz spróbować pozbyć się niesympatycznego osobnika , jednak nie będzie to takie proste. Na początek warto wypróbować metody biologiczne i mechaniczne, a chemiczne środki stosować jako ostateczność.
Naturalny wróg turkucia podjadka
Turkuć podjadek ma swoich naturalnych wrogów, którymi są różne gatunki ptaków oraz owady drapieżne. Kukułki, drozdy, skowronki, a także niektóre gatunki dużych chrząszczy drapieżnych, polują na dorosłe osobniki i larwy. Obecność tych zwierząt w ogrodzie może pomóc w ograniczaniu populacji turkuci. Spróbuj zachęcić je do odwiedzin w Twoim ogrodzie, budując karmniki dla ptaków, budki lęgowe czy tworząc przyjazne siedliska dla owadów drapieżnych.
Domowy sposób na turkucia podjadka
Jeśli chcesz zwalczyć turkucia podjadka w sposób naturalny i bezpieczny dla środowiska, istnieje kilka domowych metod, które mogą okazać się skuteczne:
- regularnie kop ziemię w pobliżu gniazda. Odsłoni to szkodniki i ich larwy z gleby. Jest to szczególnie skuteczne wiosną lub jesienią, kiedy te szkodniki są najbardziej aktywne pod powierzchnią ziemi;
- posadź w strategicznych miejscach w ogrodzie szałwię, macierzankę, koronę cesarską, lub kocimiętkę– zapach tych roślin odstrasza turkucie;
- jeśli potrafisz zlokalizować korytarze turkucia, możesz zalać je wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub oleju. Skłoni to owady do wyjścia na powierzchnię. Jednak uważaj, ponieważ taka metoda może zaszkodzić roślinom.
Turkuć podjadek – zwalczanie za pomocą pułapek i środków biologicznych
Pułapki mogą być skutecznym sposobem na zwalczanie turkucia. Zakop w ogrodzie obornik koński jesienią. Jego zapach przyciągnie turkucie. Przed nastaniem zimy, wyciągnij obornik i pozbądź się owadów.
Na rynku znajdziesz także biologiczne środki do zwalczania tego owada. Są one skomponowane z takich substancji jak: fosfor, potas i materia organiczna. Środek taki należy wymieszać i przysypać wierzchnią warstwą gleby przy pomocy brony, kultywatora albo grabi. Uchroni on Twoje uprawy przed pojawianiem się turkucia.
Chemiczne zwalczanie turkucia
Jeśli powyższe metody zawiodą, możesz zastosować specjalistyczne środki owadobójcze, ale wymaga to ostrożności. Są one często szkodliwe nie tylko dla turkuci, ale i dla innych, pożytecznych owadów. Dlatego, zanim po nie sięgniesz, dokładnie zapoznaj się z zaleceniami producenta i ściśle się do nich stosuj.
Już wiesz, jak poradzić sobie z Turkuciem podjadkiem!
Właśnie poznałeś metody, które pomogą Ci zwalczyć turkucia podjadka, przywracając spokój w Twoim ogrodzie. Szeroki asortyment środków owadobójczych znajdziesz w sklepie Castorama. Warto go odwiedzić i zabezpieczyć swój ogród przed szkodnikami. Znajdziesz tu także rośliny, które swoim zapachem odstraszają owady, a także różnego rodzaju pułapki, spraye i siatki zabezpieczające na okna i drzwi.
Nie czekaj, odwiedź sklep Castorama i pozbądź się szkodników!